Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

През XV век Византия изпада в много голяма криза и в крайна сметка запада. Но въпреки това в културата и се наблюдава подем, Палеологов Ренесанс, както е наречен. В България също се появява Втори Златен век. Доколкото съм чел Палеологовият Ренесанс оказва влияние, не само в България, но и в Италия, Сърбия, Русия. Това контрастира на политическата обстановка - държавите на Балканите са в криза, а културата им е в подем. Като център на този Палеологов Ренесанс се сочи Мистра в Пелопонеското деспотство. Бих искал да попитам - според вас на какво се дължи този подем? На достигането на връх в културата на Византия или пък на естественото продължение на традицията от гръцката култура?

  • Потребители
Публикува

Дължи се на отстъпление на вярата и продаването на Православието за паница леща,оттам идва и приказката " По добре турски тюрбан,отколкото папска тиара."

Това е времето когато императорите се навеждат на папата,а философите тръгват да възраждат елинската философия и да приемат западната схоластика.

В противовес на това излизат Св.Григорий Палама,Св.Григорий Синаит и Св. Евтимий Търновски.

Повече можеш да прочетеш от пр.Георги Флорофски и о.Йоан Майендорф,а също пр.Александър /Шмеман/.

  • Потребители
Публикува

Ами то е силно да се каже, че културата е в голям подем. Времето е по-ново и повече неща са запазени. Иначе и Балканите приличат на Италия - полуостров пълен с малки държавици. Покрай униите има сближение със запада. Централната светска и църковна власт отслабва, тъй че строгия надзор за каноните не е така голям. Много са причините. Пелопонес - там след ІV кр. поход се появяват кръстоносни държавици, тъй че отново има по-силна връзка със запада. За мен лично е доста интересно изобразяването на антични склуптори на фреските в ивановския манастир. Като скален манастир предполага доста голям аскетизъм, но има изобразяване на антични склуптури, при това голички.

  • Потребител
Публикува

Галахад, ти спомена последиците от Четвъртия кръстоносен поход за това Възраждане. Но можем ли да кажем, че има и друга причина - самата близост до Италия. Там започва този процес, като например самите идеите на италианските писатели.

Днес потърсих информация за Ивановските скални манастири. Наистина красиви манастири.

  • Потребители
Публикува

Намерих картинки - става дума за склуптурите, които се виждат по стенописа. Особено на едната определено са поклон към античността.

79CU5989_jpg.jpg

Ето тази е с Атлас, който крепи небето на плещите си:

79CU5992_jpg.jpg

  • Потребители
Публикува

Ами възможно е в Никополис ад Иструм - от там е било смъкнат доста материал за градежите в Търново.

По-интересното е, че тези склуптури са употребени в библейски сцени. И ако животинските фигури във фреската "Тайната вечеря" са все пак нещо срещано в църк. архитектура и украса, то "Атлас" във фреската с първосвещениците Ана и Каяфа и другата фигура във фреската с умиването на нозете определено не са типични при изобразяването на тези библейски събития.

UMIVANETO%20NA%20KRAKATA.jpg

А Ренесанса, Възраждането това по същество е поглед назад, към античното минало. А ето, че дори в издържания аскетизъм на един скален манастир проблясва реалистично изобразяване на антични статуи. Често като се говори за Ренесанса се набляга на руменината по бузките на севастократорката Десислава и реалистичното изображение. Но при Ренесанса е поглед към античността и като вторично е възраждането на някои техники на изобразяване - перспективата, румените пухкави личица, реалистичността... В тези фрески се вижда, че зографа е проявил особен интерес към склупторите и формите на тялото са доста детайлно изработени. Получава се интересна композиция - на земното, в лицето на склуптурите и духовното, чиито представители са изобразените в духа на строгия канон библейски личности. Интересен начин да се отграничи земното от небесното.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!