Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува (edited)

Проучване доказва, че тютюнопушенето води до намаляване на мозъка

Мащабно проучване на учени от университета в Пенсилвания [Investigating causal relationship between smoking behavior and global brain volume] показа, че мозъкът на пушачите е забележимо по-малък от този на хората, които никога не са докосвали цигари. И всичко би било наред, но намаляването на обема на сивото вещество, според изследователите, умножава риска от развитие на деменция.

Предишни проучвания вече показаха, че мозъците на хората, податливи на тази зависимост, са склонни да бъдат по-малки, но няма доказателства, че цигарите допринасят за това. Сега доказателствата са налице.

В изследването са участвали над 28 хиляди души. Учените са изследвали изображения от ядрено-магнитен резонанс от Британската биобанка и са установили, че обемът на мозъка на пушачите наистина е по-малък от този на тези, които никога не са пушили. Според тях при хората, които пушат всеки ден, обемът на мозъка е средно по-малък със 7,1 куб. см - сивото вещество намалява с 5,5 куб. см., и бяло, участващо във връзката на невроните, с 1,6 куб. см. Отбелязва се, че размерът на мозъка също се влияе от интензивността на тютюнопушенето - всяка допълнителна опаковка, пушена годишно, намалява обема на сивото вещество с около 0,15 куб. см.

Но за тези, които искат да се откажат от тютюнопушенето и да възвърнат здравето си, учените дават надежда. Проучванията показват също, че мозъкът на хората, които са се отказали от цигарите, постепенно набира обем. При тези, които се откажат от тютюнопушенето за една година, мозъкът добавя 0,09 куб. см.



 

Редактирано от makebulgar
  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител
Публикува
On 12.06.2017 г. at 17:33, makebulgar said:

Всъщност пушачите много лесно могат да откажат пушенето.

Първият начин е просто като посетят някоя онкоболница, за да  видят болните там, да ги видят когато им правят вливки на химиотерапията, да си поговорят с тях, да се запознаят, да ги попитат нещо...

Вторият начин е по-лесен и не толкова ангажиращ. При него просто пушачите трябва да събират кутиите от цигари и да си ги редят някъде на етажерка в кухнята или там където ядат. Тоест да си ги събират и да ги гледат всеки ден със снимките по тях. В края на годината по този начин ще могат да си направят равносметка колко са пушили и да си сметнат колко са изхарчили. Примерно 700 кутии по 5 лв са 3500 лв. За 5 години пушене по този начин ще съберат 3500 кутии или 17 500 лв...

Има и други алтернативи, например първо да преминат към вейп, след което да намалят никотина, да спрат никотина, а след време и вейпа

  • Потребител
Публикува (edited)

Вейпинга е бизнес, като този с цигарите, така че е също толкова лош вариант. Продаващите вейп-устройства рекламират, че чрез тях пушачите ще се откажат от цигарите, че били по-здравословни и т.н., но реално просто рекламират бизнеса си. Пристрастяването към никотина и при вейпа и при цигарите е едно и също, и ползващите вейп не се отказват от никотина, тъй като е пристрастяващ. Процента на отказалите е по-малък от процента на онези, които са станали двойни потребители, тоест които хем купуват вейп, хем купуват и цигари. При това, тъй като се рекламира като по-малко вреден пушещите вейп са склонни да го ползват по-често, при което е възможно да прекалят с дозите никотин. Пушачите често прибягват до вейпинга не толкова в стремеж да се откажат от пушенето, а по-скоро в стремежа да си вземат дозата никотин на места, където пушенето е забранено. Това се използва от тютюневите компании, които са основни играчи във вейпинг индустрията. Въпреки че представителите на индустрията претендират за интерес към електронните цигари поради техния потенциал за намаляване на вредите, много наблюдатели смятат, че печалбата остава доминиращата мотивация. Електронните цигари разширяват тютюневата епидемия, като въвеждат на пазара младежи с по-нисък риск, много от които след това преминават към пушене на цигари. Тъй като вейпинга не е достатъчно контролиран и се предлага често на деца има опасения по отношение на вейпинга е, че той може да примами децата да започнат да пушат. Повишената наличност на електронни цигари може да увеличи никотиновата зависимост, особено сред младите, тъй като те са привлечени от различните вкусови опции, които електронните цигари могат да предложат. 

Хората пишат, че въпреки, че електронните цигари са по-малко вредни, не са напълно безвредни, като при това съдържат и вредни вещества, които не се наблюдават в цигарения дим. Течността за вейпинга съдържа пропиленгликол, глицерин, диацетил, никотин, алфа-токоферол ацетат (витамин Е ацетат) и други (незнайно какви). Всяко от тези вещества на първо четене не е много вредно за консумация през устата и стомаха в минимални количества, и няма да ви убие. Но те се приемат изпарени, активирани термично и при това не поотделно, а в смес през белите дробове. През 2019-2020 г. в САЩ възниква епидемия от белодробни заболявания причинени от вейпинг устройства, като се приема, че опасното вещество е витамин Е ацетат. Излагането на диацетил може да доведе до облитериращ бронхиолит, при който се увреждат бронхиолите – най-малките дихателни пътища на белия дроб. Причинява образуване на фиброза и стесняване на белодробните тъкани и дихателните пътища, причинявайки затруднения в дишането.

 

Редактирано от makebulgar
  • 9 месеца по късно...
  • Потребители
Публикува

Ново проучване на свързания с тютюнопушенето вариант "Mr. Big"

https://nauka.offnews.bg/chovekat/novo-prouchvane-na-svarzania-s-tiutiunopusheneto-variant-mr-big-200294.html

Изследванията показват, че ДНК играе важна роля при оформянето на това, което се случва, когато поемете никотин

След първата глътка никотин вашето ДНК ще играе важна роля, заедно със социалните фактори и факторите на околната среда, при оформянето на това, което ще се случи след това.

През последните години учените идентифицираха хиляди генетични варианти, за които се смята, че влияят на всичко - от това кога хората за първи път опитват да пушат, как се чувстват с първата си цигара до това колко често се запалват и колко трудно ще е да се откажат. Някои варианти влияят върху това колко бързо метаболизираме никотина, докато други са в основата на това колко сме чувствителни към него. Но малко се знае за това как те взаимодействат помежду си и с други генетични различия.

Ново проучване на Университета на Колорадо Боулдър хвърля безпрецедентна светлина върху тези взаимодействия и предоставя нова представа за най-известния вариант, свързан с тютюнопушенето до момента – обикновено наричан "Mr. Big".

"Знаем, че тютюнопушенето е силно наследствено, като генетичните различия представляват 40% до 75% от разликите в поведението на хората при пушене", обяснява Памела Ромеро Вилела (Pamela Romero Villela), докторант в катедрата по психология и неврология и първи автор на изследването в априлския брой на списанието Drug and Alcohol Dependence. "Колкото повече можем да разберем какво правят тези гени и как си взаимодействат, толкова по-добре ще бъдем подготвени да разработим персонализирани подходи, за да помогнем на хората да се откажат от цигарите. "

ПОГЛЕД ОТВЪД ‘MR. BIG’

Израснала в Хондурас, основен източник за трафик на наркотици към Съединените щати, Ромеро Вилела прекарва тийнейджърските си години като като доброволец, за да помага на млади хора, които са се забъркали в банди за контрабанда на наркотици и сами са се пристрастили към наркотиците.

Търсейки да разбере какво е карало хората да използват и злоупотребяват с тези вещества на първо място, тя се насочва към Института за поведенческа генетика на Университета на Колорадо Боулдър.

Скоро тя решава, че може да има най-голям смисъл, ако изучава никотина, който се използва от 22% от възрастните по света и е свързан с един на всеки пет смъртни случая в Съединените щати.

"Много хора все още пушат и това е един от най-трудните за отказване наркотици", коментира Ромеро Вилела.

Тя и професорът по интегративна физиология Мариса Ерингер (Marissa Ehringer) се фокусират върху единичния нуклеотиден полиморфизъм (SNP) или генетичен вариант, rs16969968, наречен "Mr. Big", защото това е най-широко възпроизвежданият генетичен вариант, свързан с поведението на тютюнопушене.

Mr. Big се намира в ген, наречен CHRNA5F (никотинов ацетилхолинов рецептор 5) и влияе върху това колко добре никотинът се свързва с рецепторите в мозъка. Хората с определена версия на Mr. Big, известна като версията AA, са по-малко чувствителни към никотина и е доказано, че пушат повече.

"Това някак спъва реакцията ви, така че за да почувствате същия ефект като някой, който е изпушил една цигара, може да се наложи да изпушите почти една и половина цигари", обяснява Ромеро Вилела.

ПЕРСОНАЛИЗИРАН ПОДХОД

Както разкрива тяхното проучване, историята не свършва дотук.

Когато анализират генетичната информация от около 165 000 настоящи или бивши пушачи от европейски, южноазиатски и фински произход, екипът открива гени и варианти в напълно различен регион на генома, които изглежда взаимодействат с Mr. Big по начин, който влияе върху навиците за пушене.

Трябва да се отбележи, че когато хората са имали повишаващата риска версия на Mr. Big, но също така са имали генетичен вариант, наречен rs73586411, те са пушили значително по-малко от очакваното.

"На практика открихме друг вариант, който подобрява ефекта на Mr. Big", съобщава Ромеро Вилела.

Необходими са повече изследвания, за да се разбере точно какво правят гените, проследени в изследването. (Интересното е, че един, наречен TMEM230, преди е бил свързван с болестта на Паркинсон. Известно е, че никотинът притъпява някои симптоми на болестта.)

Авторите на изследването се надяват да дойде време, когато на хората ще може да бъде даден "полигенен рисков рейтинг", който ще вземе предвид техните генни варианти и взаимодействия, за да предостави персонализирани препоръки за отказване. Например предварителните проучвания вече предполагат, че хората с високорискови генотипове в региона CHRNA5 могат да се възползват повече от лекарства, насочени към никотиновите рецептори.

В крайна сметка, ако изследователите успеят да определят какво прави даден вариант, за да притъпи желанието за пушене, те биха могли да разработят лекарства, които имитират това действие.

Като по-голяма картина, авторите се надяват, че проучването да предизвика още изследвания, разглеждащи не само отделните гени, но и как генетичните варианти работят заедно.

"Гените не работят във вакуум", отбелязва Ерингер. "Ако нашата крайна цел е по-персонализирана медицина, трябва да разберем по-добре тези взаимодействия."

Справка: Romero Villela PN, Evans LM, Palviainen T, et al. Loci on chromosome 20 interact with rs16969968 to influence cigarettes per day in European ancestry individuals. Drug Alcohol Depend. 2024;257:111126. doi: 10.1016/j.drugalcdep.2024.111126

Източник: https://nauka.offnews.bg/chovekat/novo-prouchvane-na-svarzania-s-tiutiunopusheneto-variant-mr-big-200294.html

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!