Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

здравейте,моля за помощ

притежавам известно количество метални заготовки използващи се в самолетостроенето искам да определя метала от който са направени на външен вид сребристо бели /най вероятно алуминий или негова сплав/ как да го направя имам възможността да ползвам спектрофотометър

  • Потребител
Публикува
здравейте,моля за помощ

притежавам известно количество метални заготовки използващи се в самолетостроенето искам да определя метала от който са направени на външен вид сребристо бели /най вероятно алуминий или негова сплав/ как да го направя имам възможността да ползвам спектрофотометър

Имам методика за определяне на никел в бижута, но по рано от понеделник не бих могла да ти я изпратя ако ти е необходима и можеш нещо да използваш от нея.По спомен мисля че се извличаше метала чрез азотна киселина.

  • Потребител
Публикува

Ако действително става въпрос за Аl сплав, не пробвай да я разтваряш с азотна киселина, защото нищо няма да стане... по-точно киселината ще взаимодейства с алуминия и ще се получи Al2O3, а това на теб не ти върши работа.

Иначе, мога да ти предложа следната методика за анализ на алуминиеви сплави.

1) Ако се провежда пълен качествен анализ на алуминиевата сплав, разтварянето става със HCl. 20-30 mg стружки от сплавта се поставят в епруветка, прибавят се 3-4 капки вода и след това се накапва k. HCl до прекратяване на реакцията (докато престане да се отделя водород). След това се прибавят и 1-2 капки k. HNO3, за да се разтворят неразтворимите в солната киселина компоненти. Нагрява се на водна баня до пълно разтваряне и докато спре отделянето на азотни окиси, разтворът се разрежда с 1-2 ml вода и се провежда качествена реакция за Al3+. (Ако сплавта съдържа и силиций, ще се получи тъмен остатък, който е резултат от разтварянето на сплавта в киселини.)

2) Разлагането на алуминиеви сплави става и с алкална основа. 0,1-0,2 g стружки се поставят в малка конична колба и се прибавя на малки порции 25% разтвор на NaOH. Колбата трябва предварително да е потопена в съд със студена вода. След прекратяване на реакцията се разрежда с равен обем вода и се нагрява на водна баня. Неразтворимият остатък (който може да съдържа мед, желязо, никел, манган, магнезий, калций) се отделя чрез центрофугиране от разтвора, съдържащ алуминий, цинк, калай, олово. След това разтворът се изследва за Al3+.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!