Отиди на
Форум "Наука"

Всеки, който има въпрос, да пише тук!


Beki

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте,

Имам следната задача, която трябва да реша:

Клиент си поръчва 50 кг NaOH разтвор 1N. Ние трябва да му я приготвим, като разполагаме с 72 % химически чиста NaOH на люспи.

Благодаря Ви предварително.

Ако може да ми обясните и решението!

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 765
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Здравейте!

Искам да си купя течен хлороформ за да си направя лепило(и преди съм прави и става супер даже не личи)

но намирам само твърд та мисълта ми е твърдия нещо разтваря ли се за да получа течен?

Благодаря предварително!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте,

Имам следната задача, която трябва да реша:

Клиент си поръчва 50 кг NaOH разтвор 1N. Ние трябва да му я приготвим, като разполагаме с 72 % химически чиста NaOH на люспи.

Благодаря Ви предварително.

Ако може да ми обясните и решението!

Ми решавайте я Марче ;).

Брях? Не е време за домашни, а ако за такива простички задачки практиканти опират до чужда помощ, лошо е положението :(.

Аре докат' чакам Чешко-Америчко (баскетбол жени) да дам някои ЕБеЦеУ-та (ещо более ценние указания ;)).

Нормалната концентрация показва колко мола (или части от тях) има в единица обем на р-ра. Много ясно, че се отличава от моларната (но това е друга тема), но при натриевата о-ва е пренебрежимо малко (хахаха ;)). Та имаш килограмите р-р, от там ги превръщаш в литри и за тез литри изчисляваш колко грама о-ва ти е нужна. След като си намерила грамовете и знаеш, че химически чистата ти о-ва е силно хигроскопична и това до 100% е вода (р-тел) лесно правиш сметката. Разбра ли нещо?

Но почна Чеко-Америчко и чехките даже водят с 10-5, та се отдавам на спортната страст ;).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Здравеите,

виждам, че тук се пишат отговори, но не разбрах каде мога да задам въпрос :)

Ще питам тук-дано някой ми отговори.

Трябва да разредя 20 литра фосфорна киселина с 85% концентрация на 5%. Колко вода да добавя?

Благодаря предварително:)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Ако няма уловка въпросът е елементарен. Колко пъти осемдесет и пет е по-голямо от 5? 17 нали? За да падне 17 пъти концентрацията трябва да се разпредели в 17 обема, или към този 1 обем /от 20л/ да се добавят още 16. Или 20х16=320л. Това са литрите вода /дестилирана?/ която трябва да прибавиш. Колеги химици, поправете ме ако пиша глупости.

Говорим за обемни проценти.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравеите,

виждам, че тук се пишат отговори, но не разбрах каде мога да задам въпрос :)

Ще питам тук-дано някой ми отговори.

Трябва да разредя 20 литра фосфорна киселина с 85% концентрация на 5%. Колко вода да добавя?

Благодаря предварително:)

От съответен справочник се вижда, че плътността на 85%-на фосфорна киселина

е 1,684 kg/l, което означава, че в 1 литър киселина при тази концентрация има

1,4314 kg фосфорна киселина и 0,2526 kg вода. Съответно, дадените 20 литра

съдържат 28,628 kg фосфорна киселина и 5,052 kg вода. За да бъде приготвен

5%-ен разтвор, изчислените 28,628 kg, трябва да са 5% от общото му количество.

Нека да пресметнем колко е това общо количество. Като се приложи простото

тройно правило се изчислява, че то е 572,56 kg. Значи полученият 5%-ен разтвор

ще съдържа 28,628 kg фосфорна киселина и 543,932 kg вода - общо 572,56 kg.

Тъй като, както може да се види по-горе, в 20-те литра киселина вече има 5,052 kg

вода, те трябва да се извадят от изчисленото количество вода за приготвянето на

5%-ния разтвор. В крайна сметка, за разреждането 20 литра 85%-на фосфорна

киселина до концентрация 5%, ще са необходими 543,932 - 5,052 = 538,88 kg вода.

Тъй като плътността на водата единица, тези килограми са съответно 538,88 литра.

Редактирано от Moon_Watcher
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте,

Интересува ме каква техника мога да закупя за да тествам пчелен восък за наличие на химикали като

ксилидин (метаболит на амитразата), формамидин (метаболит на амитразата), кумафос (цветна отрова от перицина), флувалинат (апистан, мавърик) и някой други.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За техника не съм сигурен, по скоро се ориентирайте към лаборатория.

Трябва ми мобилен начин за тестове, понеже ежедневно трябва да се вземат стотици проби. Немога да ползвам лаборатория защото е икономически необосновано.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

...по принцип цената на лабораторната апаратура не е публична в повечето случаи (с някои изключения) и за всяка сделка се оферира индивидуално.

Axa.. И нас ни режат главата от кръста. Бизнес.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

здравеите имам проблем с няколко задачки . моля помогнете

1Определете обема които ще заеме 34 грама азотен диоксид при Т= 20 С .И налягане 105 кило паскала

2 Колко топла вода ще се получи при редукция на водород при 800 гр. СuO+H2=Cu +H2O

3.Колко грама вода и 40% разтвор на натриева основа са необходими за приготвяне на 500 кобичнни сантиметра 20% разтвор с плътност 1/22 кобичнни сантиметра газ

благодаря предварително .

Редактирано от saw33
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

здравеите имам проблем с няколко задачки . моля помогнете

1Определете обема които ще заеме 34 грама азотен диоксид при Т= 20 С .И налягане 105 кило паскала

2 Колко топла вода ще се получи при редукция на водород при 800 гр. СuO+H2=Cu +H2O

3.Колко грама вода и 40% разтвор на натриева основа са необходими за приготвяне на 500 кобичнни сантиметра 20% разтвор с плътност 1/22 кобичнни сантиметра газ

благодаря предварително .

Какъв е проблема?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Здравейте,моля за малко помощ за задача по физикохимия-Да се изчисли равновесната константа на р-цията Na|Na(+1 степен) и Cu(+2 степен) |Cu,протичаща в галванична клетка? Нямам никакви данни за концентрации,как мога да реша задачата,при положение че във формулата за Кц участват концентрациите?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравеите някои може ли да ми обясни как се решават химични уравнения при окислително редукционни процеси . Затроднява ме поставянето на коефициентите след намирането на редуктора и окислителя.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

След намиране на окислителите и редуктурите се прави електронен преход. Обикновенно над о-ното уравнение. Така разбираш колко електрона минават от единия към другия.Отдоло се пишат преходите и се прави ел. баланс След това изравняваш електронен баланс. Необходимо е броя на електроните от едната страна да бъдат равни на броя на електроните от другата или колкото електрона се приемат токоз да се отдадат. Така намираш коефициентите пред окислителите и редукторите. Тяхната пропорция не се променя. После си изравянаш уравнението. Какво значи тяхната пропорция да не се променя? Да предположим, че пред редуктура имаш коеф.2, а пред окислителя 3. Но след като тръгнеш да изравняваш у-нието след като си направил ел. баланс видиш, че пред редуктура трябва да удвоиш, т.е. да сложиш 4-ка, тогава веднага трябва да удвоиш коеф. и пред окислителя т.е. д сложиш 6-ца.

При съставяне на уравненията се спазва следния ред:

1. Написва се уравнението на химичната реакция

2. Определя се степента на окисление на окислителя и редуктора, както и на

техните превърнати форми

3. Съставя се електронният баланс на обменените електрони и въз основа на него се

определят коефициентите пред окислителя и редуктора и техните превърнати

форми.

4. Пресмятат се коефициентите пред формулите на всички участващи вещества.

5. Прави се проверка на броя на атомите на отделните елементи преди и след знака

за равенство.

http://www.google.bg/search?hl=bg&source=hp&q=%D0%BE%D0%BA%D0%B8%D1%81%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%BE+%D1%80%D0%B5%D0%B4%D1%83%D0%BA%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%BD%D0%B8+%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%86%D0%B5%D1%81%D0%B8+%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%B8&gbv=2&oq=%D0%BE%D0%BA%D0%B8%D1%81%D0%BB%D0%B8&gs_l=heirloom-hp.1.3.0l10.2125.7125.0.11313.9.8.1.0.0.0.313.1812.2-6j1.7.0...0.0...1c.1.BAb_e_m6cZw

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

А киселите краставики да се правят сушени в пакетче. Преди употреба с накисват за 1 мин във вода...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това с киселите краставички вече е направено и не е толкоз трудно (е може да не е баш с киселите краставички де ;)). Ама ако ми се припие ракия и бармана ми даде чаша и прахче и ми каже налейте си каквато искате концентрация, ще стана моменталически........зелен ;). Ама нЕма начин да стане де, докат' има плодове, докат' поназнайваме дестилацията ;). Няма начин ;).

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...