Отиди на
Форум "Наука"

Бира


Коя бира харесвате най-много  

28 потребители са гласували

  1. 1. Коя бира харесвате най-много

    • Загорка
      7
    • Каменица
      7
    • Шуменско
      4
    • Ариана
      1
    • Пиринско
      1
    • Славена
      0
    • Бургаско
      0
    • Туборг
      8
    • Бекс
      4
    • Старопрамен
      2
    • Хайнекен
      0
    • Стела Артоа
      1
    • Астика
      0
    • друга
      8
    • вода
      8


Recommended Posts

  • Потребител

Истинска бира като онази в древен Шумер и Египет май никой не продава днес. Била е тогава без горчивия хмел и без газиране, и на вкус е била като разредена с вода водка или като вода с добавена малко водка, с малко аромати от житните от които се прави. 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 60
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители
Преди 1 час, makebulgar said:

Истинска бира като онази в древен Шумер и Египет май никой не продава днес. Била е тогава без горчивия хмел и без газиране, и на вкус е била като разредена с вода водка или като вода с добавена малко водка, с малко аромати от житните от които се прави. 

Това ще е интересно да се опита ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И аз все се оплаквам, че бутилираното пиво е пълно с консерванти и не е точно пиво. И така се сдобих с подарен комплект за домашна направа на пиво. Първоначално се надъхах да опитам, но в рецептата присъстваше и захар. Захарта е скорошно изобретение, така че и т.н.р. домашно пиво не е точно пиво. И вече не знам къде да търся истинско пиво или къде да намеря рецепта за такова, че да си направя сам.

 

Иначе в старобългарски има дума "олъ", която е братовчед на английската "ale", но какво точно са разбирали под "олъ" средновековните българи не зная. Чел съм и за българска напитка "оловина", но едва ли днес съществува все още.

 

А относно въпросника - гласувах за Загорка, защото ми беше първата и има сантиментална стойност 😀 Но най-вкусната, която съм пил, е в гостилницата "Сокол" на центъра на Любляна. Само там се предлага и не се бутилира. Ако някой има път натам, нека опита. Няма да съжалява.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, makebulgar said:

Била е тогава без горчивия хмел и без газиране, и на вкус е била като разредена с вода водка или като вода с добавена малко водка, с малко аромати от житните от които се прави. 

Само че още 2019 година учени успяват да направят бира от древни дрожди открити в съдове при археологически находки където е била правена или съхранявана. И вкуса ѝ не е бил такъв, какъвто ти твърдиш отново голословно без никакви източници. 

Ей, чети. Спри да пишеш без да си проверил, мамка му. Само вкарваш читателите в поредните заблуди. 

https://nauka.offnews.bg/zhivotat/ucheni-proizvedoha-bira-s-drozhdi-na-5000-godini-129786.html

Редактирано от Димитър Йорданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Димитър Йорданов said:

Само че още 2019 година учени успяват да направят бира от древни дрожди открити в съдове при археологически находки където е била правена или съхранявана. И вкуса ѝ не е бил такъв, какъвто ти твърдиш отново голословно без никакви източници. 

Ей, чети. Спри да пишеш без да си проверил, мамка му. Само вкарваш читателите в поредните заблуди. 

https://nauka.offnews.bg/zhivotat/ucheni-proizvedoha-bira-s-drozhdi-na-5000-godini-129786.html

Квесторите пак се обаждат. 🤣

Бирата се пие открай време заради етанола в нея, а не заради вкус някакъв. Тоест няма значение какви са дрождите, колко древни са и т.н., а е важно колко етанол ще изсерат, така да се каже.

Съвремените газирани бири овкусени с хмел или други подправки са направени заради вкуса, тъй като да пиеш вода с малко етанол е скучно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 28 минути, makebulgar said:

Квесторите пак се обаждат. 🤣

Бирата се пие открай време заради етанола в нея, а не заради вкус някакъв. Тоест няма значение какви са дрождите, колко древни са и т.н., а е важно колко етанол ще изсерат, така да се каже.

Съвремените газирани бири овкусени с хмел или други подправки са направени заради вкуса, тъй като да пиеш вода с малко етанол е скучно.

Хем се пиела заради алкохола, а не заради вкуса. Хем се правила така заради вкуса!!!

Последователността не ти е силната страна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Човек пие за да се напие,но избира питието по вкуса си. И "Джони",и Балантайнс,и Грантс съдържат алкохол,но на мен ми е най-вкусно Джонито.

Най-любимата ми бира беше Амстел с червен етикет. За последно такава пих в Гърция преди двадесет години. След което тази бира я съсипаха...

П.П.

С уточнението,че едни хора пият от радост,а други да удавят мъката....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От чужденците с които работим знам че стела и туборг в България са бълвоч. Нд съм я оил в чужбина и не знам.

Последната бира която ме впечатли беше franziskaner weissbier.

Ако има хора от Русе, пих я в някакъв рестоеант до Хепи в Русе.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Преди 25 минути, vandu said:

От чужденците с които работим знам че стела и туборг в България са бълвоч. Нд съм я оил в чужбина и не знам.

Последната бира която ме впечатли беше franziskaner weissbier.

Ако има хора от Русе, пих я в някакъв рестоеант до Хепи в Русе.

Като студент пътувах на стоп из Европа, попаднахме случайно в Кьолн и там я опитах за първи път.

От тогава като я видя някъде винаги ми е първи избор.

Вече я има на много места в България.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За рецепти и компоненти да направиш древна бира /до колоко знам има една английска фирма която произвежда бира по древна рецепта/ G_Ebers_ed_Papyros_Ebers_1875_Wellcome_L0016592.jpg, може към тази фирмада се обърнеш. Имат и древна мая. 

https://www.primers-yeast.com/

Дотогава.....

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...