Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

Препръчано мнение

  • Глобален Модератор
Публикувано

Изтриването на части от паметта вече не е научна фантастика, твърдят учени, които са успели да предизвикат селективна амнезия у генномодифицирани мишки. Изследването излезе в американското списание Cell Press.

Чрез използваните методи учените може да изработят техники, приложими за човешкия мозък, които да позволят изтриване от паметта на травмиращи спомени или такива, които предизвикват фобии, без да засягат останалата част от мозъка. Това обясни д-р Джо Циен от Института за мозъка и поведението към Медикъл Колидж в Джорджия.

Паметта включва четири различния стадия - запаметяване, подсилване, натрупване и припомняне на информацията. Учените от изследователския екип са идентифицирали специфични молекули, които, както изглежда, играят роля при различните фази на процеса на запаметяване и на припомняне.

Учените са постигнали метод, който позволява да се манипулира бързо дейността на молекулата, наречена CaMKII - ензим, свързан с различните фази на процеса на запаметяване.

Te са установили, че с ензима CaMKII, използван в момента на връщане на спомените, се блокират дълготрайната и краткотрайната памет за събития, предизвикващи страх, а също така - и сензорната памет.

http://www.dnes.bg/

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
/* Revenue-Ads-Footer */ /* За дарение */
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.