Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Администратор
Публикува

Учени от университета в Ъруин, Калифорния, откриха и описаха първия в историята случай на нов вид разстройство на паметта. Според тях той открива съвършено нов път за изучаване на паметта.

Списание Neurocase пише, че повече от 5 години Елизабет Паркър, Лари Кейхил и Джеймс Макгоу наблюдавали 40-годишна жена със свръхестествената способност да помни всичко, което се е случило.

Когато й кажат произволна дата, тази удивителна жена разказва в подробности какво е правила, кой ден от седмицата е било и дали тогава се е случило нещо важно за нея.

Невролозите предлагат това разстройство да бъде наречено хипертиместичен синдром (hyperthymestic syndrome – от гръцки thymesis – памет и hyper - свръх).

Жената със суперпамет за първи път писала на Джеймс Макгоу през 2000 година. Тя му разказала, че помни буквално всеки ден от 1974 година до момента и приятелите й я наричат жената календар.

По думите на Макгоу случаи на аномално развита памет са регистрирани и преди, но тази жена превъзхожда всички.

Почти всички регистрирани досега феномени използват различни мнемонични техники, рими, визуални образи и други прийоми, за да се справят с огромното количество ненужна информация.

Мнемоника

Мнемониката (мнемотехника) е изкуство и техника за запаметяване; съвкупност от прийоми за облекчено запаметяване на максимален обем информация чрез създаване на изкуствени асоциативни връзки между фактите.

Сред често привежданите примери е случай от 20-те години на миналия век: мъж, известен в специалната литература като S, започнал кариерата си като журналист, но по-късно се преквалифицирал като мнемонист и започнал да печели, с шоу пред публика.

Жената от Калифорния, която получи кода AJ (под това име тя ще фигурира в научните изследвания), не използва никакви мнемонични методи, което прави нейния случай напълно загадъчен.

Нейната памет отговаря мигновено и много лично, твърди Макгоу. Първо тя помни фактите, които са били важни лично за нейния живот и са били интересни за нея самата.

Например през 2003 година, без да я предупредят, я помолили да напише датата и месеца, на която се е падал Великден след 1980 година. След 10 минути списъкът с 24-те дати бил готов, като жената помнела как е прекарала празника всяка година. Тя сбъркала само веднъж, като се отклонила от вярната дата с 2 дни.

Експериментът бил повторен след 2 години – отново без предупреждение, и всички дати отново били верни.

Учените посочват обаче, че дори в паметта на AJ има пропуски. Независимо от необикновените си способности, тя има трудности при механичното запаметяване и не е блестяла с големи знания в училище.

През целия й живот й е било трудно да структурира и систематизира получената информация, събитията в паметта й приличат на „кадри от филм, който никога не спира”, посочват учените.

AJ е едновременно и пленник, и затворник на своите спомени, които й е невъзможно да управлява, коментира професор Паркър, водещ специалист по психиатрия и неврология.

Те периодично силно я обременяват, тъй като тя нищо не може да забрави, но AJ казала на психолозите, че ако има избор – да запомни всичко или да може да забравя, тя предпочита всичко да остане както е досега.

Изследователите смятат, че изучаването на този феномен ще помогне на забравящите да активизират процеса на запаметяване.

Причините за хипертиместичния синдром и неговото разпространение засега не са известни.

Но може да се предположи защо AJ се сблъсква с трудности при обработването на информацията.

Миналогодишно изследване на учени от Орегон показа, че възможността на мозъка да запаметява необходимата информация трябва да се свързва не само с големия обем индивидуална памет, който е различен за всеки, а със способността да се игнорират ненужните факти и да се концентрира върху важните детайли. С други думи, паметта трябва да бъде избирателна.

www.news.bg

  • Администратор
Публикува

А имало един човек който бил прочел над 50 000 книги и ги помнел всичките....питали го кога се пада велик ден през 2058 г. и той веднага е казвал, но е бил психически не добре...в смисъл е бил ненормале...

  • Потребител
Публикува

Обикновено така става с мозъка - взима място за една информация,за сметка на друга.Затова повечето гений са леко ненормални :lightbulb:

  • 4 месеца по късно...
  • Потребител
Публикува

Аз не мисля, че са ненормални....просто повечето хора не ги разбират, а това от своя страна означава, че имат ограничено мислене... С други думи трудно е да се каже, кой е нормален и кой не е. Изобщо кой може да даде определение за това, кое е нормално? :hmmm:

Лично за мене е нормално всяко нещо, което се случва...

  • Потребители
Публикува

Ами при липсата на забравяне има проблем с поменето на нови неща - в хардиска не остава празно място :w00t: . При старческото слабоумие да речем се помнят факти от миналото, но човекът не помни настоящето, дори непосредствено случилото се.

  • Администратор
Публикува

Точно за този човек, който е прочел многото книги и ги помнел всичките в действителност не е добре човека и бащаму се грижел за него. Неспособен е да се грижи сам за себе си, но това не означава, че в действителност е ненормален.

В момента учени работят под един проект за изобретяване на хапчета, които закърняват памета и ще трябва да се пият всеки ден защото всеки ден се научава нещо ново ;) Т.е. почти всичко научено ще се запомня :Oo:

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител
Публикува

Уверявам ви не бих искал да бъда на неговото място. Просто няма смисъл да си такъв. Но вижте ако можеш да дадеш на науката нещо чрез тази си способност - мисля че тогава има смисъл.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!