Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Публикува

http://www.capital.bg/

Преди няколко години създателят на американската компания TerraCycle Том Заки си постави за цел да произвежда нов вид биологична тор за земеделието. Тогава "мощностите" на компанията се състоят от червени калифорнийски червеи, които се хранят с органични отпадъци и по естествен начин ги преработват във висококачествена тор. А тя е била основният продукт на компанията. Произведената органична тор се предлага в някои от най-големите търговски вериги в САЩ като Wal-Mart и Home Depot, а цената обикновено е с няколко цента по-ниска от тази на изкуствените торове. Идеята на Заки да предлага на потребителите техния собствен боклук в преработен вид се оказва добро бизнес начинание. В годината на създаването й - 2005, TerraCycle осъществява продажби за 461 хил. долара, а през 2006 г. продава тор на стойност 2.5 млн. долара.

Подобни идеи има и в България, и то отпреди няколко години. През 2001 г. Цонка Празова и Йордан Кавръков създават екоферма за производство на биотор чрез червеи в пловдивското село Костиево. Капацитетът на фермата е 1.6 милиона литра тор на година, като предлагат и сгъстен екстракт.

Как "се трудят" червеите

Пловдивските предприемачи произвеждат биотор във фермата си с помощта на червени калифорнийски червеи - специално селектиран високопродуктивен вид торен червей, който се размножава бързо. Отглеждат се не особено трудно: хранят се на всеки две седмици, поливат се на 2-3 дни. На всеки 45 дни се обръщат с вила, за да се внесе достатъчно въздух. Около 60% от поетата храна, разбирай отпадъци, се отделят като екскремент, наричан биохумус. И така подобно на пчелите, които прелитат от цвят на цвят, събират нектар и произвеждат мед, червените калифорнийски червеи са "фабрика" за хумус. Целият жизнен цикъл на червения калифорнийски червей се осъществява на дълбочина до 25 см. За сравнение - обикновеният дъждовен червей може да достигне дълбочина до цели 6 м. Голямата пренаселеност не е в състояние да го накара да избяга, ако там има достатъчно храна и влажност от около 82%.

Компост и за вкъщи

Освен чрез използване на червеи във ферми дейността по компостирането (превръщането на органичните отпадъци в тор) може да става и вкъщи. Фирмата "Екокомпост", основана миналата година от Ивайло Атанасов и испанската му приятелка Хелена Гома, е първата и засега единствена компания в България, която внася компостери за домакинска употреба. "Продажбите растат много бавно и бизнесът все още фокусиран върху разясняване на компостирането", разказва Ивайло. От март досега са продали едва около 80 компостера.

Съоръженията, които те внасят от Чехия, са изработени от рециклирана пластмаса и са предназначени за дворове, на цена между 100 и 250 лв. Градинският компостер се поставя директно на земята и в него се изхвърлят градинския боклук (като листа, шума, окосена трева и др.) и определени кухненски отпадъци. Технологията на градинския уред е различна - вместо червеи в компостера, който няма дъно, влизат различни видове бактерии, гъби, насекоми и др.

Узряването на компоста наподобява на "храносмилателен процес". Полученият продукт е естествен подобрител за почвата, изключително богат на хранителни вещества за растенията и е сред най-важните условия за съществуване на биоземeделието. Плюсовете на технологията са, че няма разходи за електроенергия и поддръжка. Освен това води до намаляване на боклука по сметищата.

Държавата също има интерес хората да компостират сами и по този начин да затворят цикъла още в домовете си. Това спестява пари от повече сметоизвозващи коли, от повече курсове на същите тези коли, от средства за нови компостиращи заводи и т.н. В Европа хората, които компостират у дома (виж инфографиката), плащат по-малка такса смет.

"Скоро искаме да предложим и компостер за обитателите на апартаменти. Ние имаме такъв у дома, донесохме го от Испания. Сега търсим оптималния вариант, за да не бъде цената прекалено висока за българина и да не се загуби икономическата ефективност, тъй като 230 лв., колкото той струва, не са малко за повечето обитатели на апартаменти", казва Ивайло.

За работата на компостера за апартамент, който се поставя на балкона, са нужни около 1000 червени калифорнийски червея, които се хранят с растителните отпадъци от бита и така ги преработват в компост. За да се избегнат неприятните миризми, в компостера не се поставят месни отпадъци, риба и кокали, както и пластмаси, мазнини и масла и сготвена храна. Така с помощта на един компостер количеството отпадъци, които могат да идат на сметището, се намаляват с около 30%. Полученият продукт може да се използва за наторяване на домашните цветя или пък да се продава.

Шест причини за компостиране

1.Спестява закупуването на химични торове и пестициди.

2.Биологичната тор задържа водата, овлажнява почвата и подобрява структурата й.

3.Увеличава наличието на органичен материал и хранителни вещества в почвата.

4.Начин обществото да осъзнае проблема с генерирането на отпадъци.

5.Градинските отпадъци няма да загрозяват улиците, тъй като ще бъдат преработвани в дворовете.

6.Затваря се естественият цикъл на рециклиране, избягва се производството и употребата на други продукти.

post-471-1226904359_thumb.jpg

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!