Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Публикува

2008 г в българската археология спокойно може да се предели като годината на Трапезица.Откритият дворец / http://history.rodenkrai.com/index.php/arh...menu_id_59.html / и най накрая започналите археологически разкопки на Трапезица са на път да преобърнат на 180 градуса представите за средновековно Търново.Май ще се окаже че Трапезица е бил основният жилищен квартал,далеч по солидно укрепен и много по ранно населен.Теорията че животът в Търново е бил съсредотечен основно на Царевец докато на Трапезица са били разположени само църкви и манастири трябва да се отхвърли като смехотворна.Всъщност вероятно чак до Иван Асен ІІ животът в Търново е бил съсредотечен главно на Трапезица докато Иван Асен по неизвестни причини се пренася на другия бряг на реката/когато строи дворецът на Царевец и "Свети 40 мъченика"/.Но Трапезица упорито крие своите тайни /дълбоко съм убеден в това/ и тепърва ще има изненади.

  • Потребители
Публикува

Ами той още Иван Вазов развива идеята, че първоначално Асеневци са били на Трапезица, а после се били преместили на Царевец. При Асеневци всъщност се развива "Нови град", т.е. онова, дето днес наричаме "Асенова махала". Това на практика свързва Царевец и Трапезица. Царевец и Девинград (Момина крепост) пък са били свързани от квартал с жилища на най-бедното население - т.е. землянки и полу-землянки.

Но пък ако едни аристократи е можело да си направят замък на Трапезица при наличието на император в Цариград, какво толкова е пречело и някой влиятелен болярин да си направи замък по време на бълг. царе - напр. Иванко?

Разбира се темата за Трапезица е доста интересна, защото там сградите са в по-добро състояние от тези на Царевец, но пък напоследък се знае твърде малко. Още повече, че след като живота на Трапезица замира там не е имало такова ново застрояване като на Царевец, което ще рече, че рушенето на стари сгради за да се правят нови е протекло в по-малка степен. Тъй че може да следим с интерес както намереното, така и това, което тепърва ще се намери.

В една от черквите (№19) да речем е открита църковна утвар - не толкова ценна като метал, колкото като артефакт от времето, когато храмът е бил действащ.

Тук има няколко снимки от Трапезица на Ангел Йорданов.

А също и тук:

948-2.jpg

Светци-воини от черква на Трапезица

  • Глобален Модератор
Публикува

Между другото именно на Трапезица са били съхранявани мощите на св.Иван Рилски /предполага се че са в т.нар. църква №8 но това далеч не може да се приеме за доказано/.В същата църква №8 /не знам защо упорито я наричат с името "Свети Иван Рилски"/ наскоро бяха открити и около 50 непогребани трупа. Николай Овчаров допуска дори че патриаршеската църква е възможно да се е намирала на Трапезица / без да сочи доказателства разбира си/.Едно е ясно на Трапезица трябва да се копае и то доста здраво.

П.П. А това дали Асеневци са родом от Търново си заслужава отделна дискусия.

  • Потребители
Публикува
Между другото именно на Трапезица са били съхранявани мощите на св.Иван Рилски /предполага се че са в т.нар. църква №8 но това далеч не може да се приеме за доказано/.В същата църква №8 /не знам защо упорито я наричат с името "Свети Иван Рилски"/ наскоро бяха открити и около 50 непогребани трупа. Николай Овчаров допуска дори че патриаршеската църква е възможно да се е намирала на Трапезица / без да сочи доказателства разбира си/.Едно е ясно на Трапезица трябва да се копае и то доста здраво.

П.П. А това дали Асеневци са родом от Търново си заслужава отделна дискусия.

Мощите на св. Иван Рилски са се сахранявали на Трапезица. Къде точно - не е ясно. Но предполагам, че е било в някоя от по-малките, защото е била построена сравнително набързо. Защото патр. Евтимий разказва, че след като били взети мощите докато били носени към Търново се започнал и изграждал храма, а след това били задържани при Кръстец 7 дни за да бъде завършен. Димитър Кантакузин казва само, че черквата била в Търново съградена за светеца, а след превземането на града от турците, че мощите били в забвение. В забвение в смисъл, че след като града бил разграбен от турците не се е знаело дали мощите са още там. Самите свещеници ас знаели къде е. А навярно е било и манастир, защото се казва, че рилските монаси в Търново се настанили там, където били мощите. Тъй че говорим за манастир.

Иначе при патриаршията има некропол и там е намерен и костен накрайник, който най-вероятно е завършвал архиерейска патерица.

  • Потребител
Публикува

Открити са още монети от времето на Михаил Шишман, Иван Александър и още сребърни сечения от времето на Султан Баязид и неговите наследници от първата половина на ХV век, предаде Фокус.

"Църквата "Св. Иван Рилски" е била много богата и находките от нея показват същото. Имаме находки от над 100 монети от ХІІ до ХVІІ век, като ще спомена, че става дума за една колективна находка - съкровище на Цар Иван Шишман от шест сребърни монети'', обясни проф. Овчаров

Изображението на светията е създадено в края на ХІV век и началото на ХV век, няколко десетилетия след падането на Търновград, а това е времето, когато мощите са били съхранявани в митрополията.

http://money.ibox.bg/news/id_672797421

Много интересно наистина. Оптимистично съм настроен за тези разкопки. Много неща ще си изясним. Дано всичко бъде съхранено и извадено пред публиката.

Галахад, "твоята" /от сайта/ монета на Баязид дали е от тези в Търново или е открита на друго място? Има ли сведения за "сребърните сечения от времето на Баязид и неговите наследници от първата половина на ХV век"?

Какви са тези над 100 находки на монети от ХV "до ХVІІ век"? Какви са по произход монетите - султански или и на други европейски владетели от този период? Някаква информация има ли някой!?

  • Глобален Модератор
Публикува

Имам неприятното усещане че Николай Овчаров твърди че патриаршеската църква се намира на Трапезица само за да може да я "открие" там следващото лято.Няма никакви подътки в тази насока.Да не говорим че оспорва пребиваването на мощите на св.Иван Рилски на Трапезица само защото не става въпрос за "негов" обект.Уви писмените данни от житието на св.Иван Рилски са категорични в тази насока.Друг е въпросът че коя от деветнайсетте църкви открити досега на Трапезица е съхранявала мощите на св.Иван Рилски едва ли някога ще узнаем със сигурност.19 църкви - сами си направете извода колко гъсто населена е била Трапезица.

  • 4 месеца по късно...
  • 1 year later...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!