Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Мнения 60
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители
Публикува

В доста благоприятна среда е израстнал за развиването на научната си дейност. Нямам предвид точно религиозните убеждения на родителите му, ами доброто материално състояние, възможността да се запише в подходящо учебно заведение, както и да се качи на борда на изследователски кораб и тн.

На Алфред Уолъс например явно са му липсвали средства, връзки в научните среди, а и късмет за да постигне популярността на Дарвин въпреки, че още преди него достига до идеята за еволюцията.

Така е, в живота не ни се предлага равен старт ;)

  • Глобален Модератор
Публикува

Но важното в случая е, че нивото на науката в Британия вече е било достигнало такъв момент, че е било въпрос на време да се достигне до идеята за произхода на видовете, фактът че двама различни учени независимо един от друг достигат до еднакви изводи почти по едно и също време говори недвусмислено за това.

  • Потребители
Публикува

Но важното в случая е, че нивото на науката в Британия вече е било достигнало такъв момент, че е било въпрос на време да се достигне до идеята за произхода на видовете, фактът че двама различни учени независимо един от друг достигат до еднакви изводи почти по едно и също време говори недвусмислено за това.

Очевидно е било достигнато нужното ниво в тогавашната наука за това откритие. Понякога са нужни дълги периоди на привиден застой в развитието на дадена наука, в които периоди обаче много знайни и незнайни учени правят мъничките стъпчици, благодарение на които един учен като Дарвин, например, се появява и прави големия скок и обира лаврите в съответната област. Също както Нютон във физиката - с няколко уравнения синтезира всичко известно за движението на земята и космическите тела, което е плод на труда на много останали в сянката му учени, и формулира т.нар. класическа физика.

  • 3 месеца по късно...
  • 3 седмици по-късно...
  • Потребители
Публикува

Международният Ден на Дарвин е утре, известен още като Ден на еволюцията. На 12 февруари преди 202 години е роден този велик учен, един от основоположниците на еволюционната теория. Няма как да го подмина :) Ето думите на друг мой любимец - Дейвид Атънбъро - за него:

  • Потребители
Публикува

"Трудно ми е да убедя себе си, че един благодетелен и всемогъщ Бог е създал насекомите с ясната умисъл, че техните ларви ще се хранят с жива плът, или че котките си играят с мишките, които ще изядат... От друга страна ми е трудно да се чувствам удовлетворен, като изкажа твърдението, че тази забележителна Вселена и най-вече природата на човека, са плод на груба сила. Склонен съм да гледам на всичко като следствието от точно определени закони, а детайлите, добри или лоши, са работата на нещо, което можем да наречем случайност."

Цитат от писмо на Дарвин, 1860.

http://uzumaki-bla.blogspot.com/2011/02/blog-post_12.html

  • 9 месеца по късно...
  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

На днешната дата /24 ноември/ през 1859 г. британският естественик Чарлз Дарвин публикува революционния си научен труд "Произход на видовете".

Съгласно теорията, защитена в труда, организмите еволюират с помощта на естествения отбор. В основата й, като доказателства, Дарвин използва събраните данни по време на пътуването си с кораба "Бийгъл" през 30-те години на XIX век.

"Произход на видовете" разбунва духовете на тогавашното общество, като предизвиква дебати не само от научен, но и от религиозен и идеологически характер. Най-голям обаче е отзвукът в научните среди.

Една година след публикуването на труда, Томас Хенри Хъксли използва термина Дарвинизъм, за да обясни основното в идеите за еволюцията на видовете.

С течение на времето теорията на Дарвин става една от основните теории за произхода на човека, въпреки че тази първа книга не засяга въпроса за човешката еволюция. Днес свързваме Дарвин именно с твърдението, че човекът е произлязъл от маймуната.

Години по-късно годишнината от издаването на труда на Дарвин започва да се чества под името Денят на еволюцията.

Редактирано от Last roman
  • 1 year later...
  • Потребител
Публикува

Гледах едно интервю с един физик. Той каза, че според него, Айнщайн е по-популярен и олицитворение на учения, а не Дарвин, не заради значимоста на откритията, а защото физиците са по-добри в ПиАр-а от биолозите.

  • Потребител
Публикува

Щото физиците се занимават с неразбираеми неща. Всеки слуша с интерес за черни дупки, разни големи взривове, би кимал с разбиране, когато му говорят за антиматерия... Колко хора биха слушали с интерес за разни клетки, за разни еволюционни теории и прочие - ще слуша, ама може да му доскучее и да заспи. А да тръгнем да гледаме кой е повече учен от другия, би било като да се чудим дали алигаторът е по-дълъг, отколкото зелен.

Понякога хората пропускат, че Дарвин е силно вярващ човек (или поне силно религиозен, щото не съм изпитвал вярата му и не мога да говоря за нея). Защото вярата му в Бог дава друго тълкуване на неговата еволюционна теория : )

  • Потребител
Публикува
Точно еволюционите теории и неща за разни клетки са доста интересни, ако са представени добре не биха доскучали на никой.
Също така, аз не говорех за това кой е по-голям учен, а кой е по-популярен, за което има съвсем ясни критерии, няма крокодили тук.
  • Потребител
Публикува

Според мен самата личност на Айнщайн е по-интересна, отколкото дядото Дарвин.

Всеки ден четем интересни мисли на Айнщайн, но нищо от Дарвин.

Хм, верно ли Дарвин е най-големия учен биолог?

  • Потребител
Публикува (edited)

Както е добре известно за интересуващите се, Дарвин не е първоавтор на еволюционната теория. Той се нарича Алфред Ръсел Уолъс. Чарли просто е приел съавторството, защото е щял да изпусне влака на славата. По-късно именно Уолъс се отказва от съавторството си и се превръща в един от най-известните изследователи на паранормалното в света за неговото си време и критик на собствената си теория. Както и да е.

Редактирано от Курти Вълчанов
  • Потребител
Публикува

Ми хубаво, да не е голям, да не е зелен, просто да е популярен.

Колкото и да е добър един биолог, неговите неща не са толкова значими и мащабни като откритията на физиците.

Всеки знае Стивън Хопкинс - ми говори за космоса, за необятното, не говори за някакви клетъчни модификации...

Ето, че не се сещам за един жив и съвременен известен химик или биолог.

Нобелите да ги броим ли?

  • 1 year later...
  • Глобален Модератор
Публикува

На този ден е роден великият учен, преобърнал представите ни за заобикалящия ни свят:

post-917-0-25250600-1392224641_thumb.jpg

  • Администратор
Публикува

Най-висшият възможен етап в моралната култура е, когато осъзнаваме, че трябва да контролираме мислите си.
Чарлз Дарвин

Едно филмче за Дарвин

http://www.youtube.com/watch?v=ptV9sNezEvk

  • 1 year later...
  • Глобален Модератор
Публикува (edited)
Денят на Дарвин
1423763313_3_559x*.jpg

Биологичната еволюция преди публикуването на книгата на Дарвин "Произход на видовете" (1859) е била по-скоро хипотеза отколкото теория. Дарвин прави от нея добре обоснована теория. Между другото, всеки, който се съмнява в реалността на биологичната еволюция е добре да прочетете тази книга – тя е достъпна за всеки. Ако искате да се противопоставите на една научна теория, запознайте се първо с основните, най-очевидни доказателства в нейна полза, които са на разположение още от XIX-ти век.На 12 февруари се навършват 206 години от рождението на Чарлз Дарвин - естественик и изследовател, един от първите, които идват до заключението и обосновават идеята, че всички видове живи организми са се развили с течение на времето от общи предци. В теорията си, която публикува през 1859 г. в книгата си "Произходът на видовете", като основен механизъм и движеща сила на еволюцията Дарвин определя естествения отбор. По-късно разработва и теорията на сексуалния подбор. Той прави и едно от първите обобщаващи изследвания за произхода на човека.

Доста несъстоятелни са възраженията срещу природонаучните хипотези и теории, които са изградени на принципа на "никой не е виждал това, следователно, никой не може да го докаже". Много от научните истини не са достъпни за пряко наблюдение. Например, никой не е виждал ядрото на един атом кислород и не могат да се преброят протоните в него, за да се уверите, че те там са осем, а не седем или тринадесет и половина. Въпреки това, в ядрото на атома на кислорода наистина има точно осем протона. От този факт следват много проверими последици, всички от които са потвърдени чрез експерименти, така че учените правилно смятат, че наличието на осем протона в ядрото на атома кислород не е хипотеза, не е и теория, а доказан факт. Биологичната еволюция е доказан факт точно в същия смисъл.

От времената на Дарвин, учените са открили много нови доказателства в полза на биологичната еволюция. Около 30-те години на XX век, когато развитието на генетиката отговорило на най-важните въпроси, оставени от Дарвин без отговор, световната научна общност започнала да счита еволюцията за доказан факт. Въпреки това, поради многозначността на думата "теория", в областта на науката се е съхранило понятието "теория на еволюцията". Това не означава, че еволюцията е "само теория". Впрочем, статията "10 научни термина, които използваме погрешно" обяснява това заблуждение.

Това, че биологичната еволюция реално се е случила и се случва и в момента на Земята – това е факт, но за да се обясни този факт, за да се обяснят пътищата и механизмите на еволюцията, за да се разберат детайлите на този процес съществува един голям и сложен обем научни идеи (тук влизат и хипотези, и теории, и факти), който се нарича "теория на еволюцията" или "еволюционна теория".

Съвременната биологията е далеч напред в разбирането на еволюцията в сравнение с оригиналната теория на Дарвин и вече отдавна е надхвърлила определението "дарвинизъм" или "теория на Дарвин", но заради огромната му заслуга, заради научния му подвиг, ще продължаваме да я наричаме така.

http://nauka.offnews.bg/news/Новини_1/Денят-на-Дарвин_3340.html

Редактирано от Last roman

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!