Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Публикува

Целувката

Кратка история на целувката

Първите целувки в света са били предизвикани от стремежа на първобитните ни предци да си набавят сол, като оближат потта на ближния. Това е станало, когато човекът е тръгнал изправен и е загубил силното окосмяване на тялото си.

Целувки в най-причудливи пози са запазени в еротични изображения, достигнали до нас от най-старите цивилизации – тези на Египет. Китай, Индия, Гърция, Рим...

Според теорията на древногръцкия философ Платон, хората са били двуполови същества с по две глави, с по четири крака и с по четири ръце. Тези същества били толкова високомерни, че веднъж вбесеният бог Зевс ги разделил на две. Те така си ходят и до днес – разделени.

Само в целувката, учи Платон, двете части се събират заедно и възстановяват хармонията на цялото.

Предците ни целували не само своите роднини и приятели, но също така – и търговци, пътници, а някои целували дори и домашните си животни. Такава била общоприетата практика в древен Рим.

В древен Египет целувката била непозната. Царица Клеопатра VII, прочута с безбройните си любовници, нито веднъж не се е целувала с мъж.

През Средновековието, целувките се разделяли по класов признак: равните се целували по устните, на уважаваните хора целували ръката, на представителите на висшата класа – коляното, а на духовниците – ходилата. Мъжът, целунал жена пред други хора, бил длъжен да се ожени за нея. Това правило обаче било нарушавано масово. Католическата църква признала за смъртен грях целуването с цел склоняване към прелюбодеяние.

До XVII век, незавсимо от бушуващите епидемии от чума и сифилис, хората се целували охотно и щедро.

Постепенно, страхът от зараза наложил нови знаци на внимание към личността на другия като поклона, повдигането на шапката, махването с ръка или кимването с глава.

Ползите от целуването

Целувката е гаранция за дълголетие. Хората, които често целуват близките си, живеят с около 5 години по-дълго от останалите, които не го правят, категорични са учените. Дългогодишно изследване, чиито резултати са публикувани в списание “Science” (“Наука”), доказва, че тези, които демонстрират любовта си с целувки, остаряват по-бавно от тези, които не правят така.

Лечебният ефект на целувката е доказан. Учените я смятат за естествено и безопасно средство за взаимна имунотерапия.

По езика и по устните има милиони нервни окончания, чието дразнене, в комбинация с погалвания на главата, врата и тялото предизвиква еуфория (заради отделянето на ендорфини, енкефалини и динорфини в много части на мозъка, главно – в лимбичната нервна система).

Освен това, веществата, съдържащи се в човешката слюнка, ни помагат да си съставим подробно впечатление за партньора. При целувката, от уста в уста се предават средно по 7 мг. мазнини, 0,7 мг. белтъци, 0,45 мг. Соли, малко волфрам и злато, както и около 200 стрептококи, стафилококи и други бактерии. Това е напълно достатъчно, за да може мозъкът ни да анализира генетичната ни съвместимост с партнжора. 80% от бактериите в човешката слюнка са еднакви при всички хора, а 20% са индивидуални. По време на целуването, тези бактерии се предават на партньора, активират други организми, а оттам – и имунната система като ускоряват образуването на антитела в организма.

А стоматолозите смятат целувката за своеобразен природен очистител: по своята ефективност тя напомня дъвката, предотвратяваща образуването на кариес. Обяснението на този феномен е просто: в слюнката се съдържат калций, фосфор и естествен аналог на антибиотиците, който влияе благотворно върху зъбния емайл. Доказано е, че любителите на страстните целувки страдат по-рядко от пародонтоза – венците им постоянно се масажират.

Целувката притежава и обезболяващ ефект, който по своята ефективност надминава действието на минималната доза морфин.

Страстните целувки са прекрасно средство против образуване на бръчки – при целуването участват 30 лицеви мускула. От такава тренировка кожата става по-здрава и по-гладка.

При целуване, човек прави 60 вдишвания в минута, вместо обичайните 20, а сърцебиенето се увеличава до 110 - 120 удара в минута при мъжете и до 180 удара в минута при жените. В резултат от това, клетките получават повече кислород, стимулират се кръвообращението и работата на белите дробове.

Задържането на дишането при целуване действа на организма аналогично на оздравителното дишане на йогите.

По време на една целувка се изгарят 12 килокалории. Ако целуването се практикува всекидневно, за една година можем да се избавим от 1 кг. излишно тегло.

Тези, които се целуват, по-рядко страдат от заболявания на кръвта, на стомаха и на жлъчката.

Целувките са и лекарство срещу стреса (по-точно – против дистреса) – хората, които са целувани по-често, са по-уверени във възможностите си, по-лесно постигат успехи в своя личния живот и в работата си, настроени са по-оптимистично. Три целувки с времетраене по 20 сек. всяка са в състояние да повишат настроението ви за целия ден и да потиснат хормоните, активирани от стреса.

Правила за целуване в различните краища на света. Какво трябва да знаем, за да не си навлечем неприятности?

Оказва се, че един от най-популярните жестове на близост има различни правила в различните краища на света.

Скандал предизвика размяната на целувки между френския президент Жак Ширак и Лора Буш, между Мадона и Бритни Спиърс, между Михаил Горбачов и асистентката му Миранда, между Бил Клинтън и Моника Люински...

Прегръдките и целувките са забранени в Индия (родината на “Кама сутра”), в Китай, в Япония, в Дубай, в Иран, в Саудитска Арабия, в Мозамбик и в други държави.

В Китай и в Япония целуването на обществени места се смята за нарушение на добрия тон и за връх на непристойността.

В Полинезия и при ескимосите целувките са непознати. Проявата на симпатия се изразява с триене на носовете. Подобен жест, придружен с дълбока въздишка, се използва и в Индия. В Папуа за любовно обяснение се възприема захапването на веждите на партньора.

От 1933 г. в Италия действа забрана да се целуват шофьорите и пътниците в автобуси и в автомобили.

Учените са установили, че една от най-страшните болести на нашето време – СПИН – не се предава с целувка, а – само по полов път.

С новите изследвания на учените, целувката си връща старата слава и популярност на един жест на внимание, обич и уважение.

Най-подробният трактат за техниките на целуване е древноиндийската “Кама сутра”. В днешно време, в САЩ е популярен сборникът “Изкуството на целувката” от Уилям Кейн.

В американския щат Минесота всяка година, на 15 септември се провежда фестивал на целувката.

В Пловдив, на всеки 14 февруари, се провежда състезание за най-дълга целувка.

  • 2 years later...
  • Потребител
Публикува

Искаш да кажеш че ако не се целуваш си като болен, депресиран или нещо от тоя род?

  • Глобален Модератор
Публикува

Тия изследвания винаги преувеличават с резултатите си, нали трябва да има сензационност и нестандартност за да се четат.

  • Потребител
Публикува
Това е станало, когато човекът е тръгнал изправен и е загубил силното окосмяване на тялото си.

Историк, не знам ти ли си го писал това. Предполагам, че не. Ама, хора, кога ще разберете най-сетне, че не произлизаме от майнуната. Самият Дарвин се е отказал от тази си теория, тъй като е невъзможна сама по себе си. Как за някакви си 3 милиона години от подскачащи маймуни ще сме станали разумни същества, дето строят градове, че и държави, и летят в космоса. Ами еволюцията не го позволява. Толкова бързо е посто невъзможно. Иначе досега на Земята нямаше да има други животни. :annoyed:

  • 1 year later...
  • Потребител
Публикува

Разсъжденията за или против еволюцията се пишат в друга тема, за целувката - целувайте се по-често, дори и да не станете по-млади,умни,здрави и.т.н. е много приятно :animatedwink:

  • Потребители
Публикува

Двете високодоговарящи се целувателни страни се задължават да не бъдат с еднаква полова принадлежност... :P

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!