Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Модератор Военно дело
Публикува

Комунизма в България се задържа толкова много не заради, а въпреки същността на тази система. Иначе казано именно заради дясните елементи в социализма и въпреки лявата надстройка. Наложения либерален модел се оказа неподходящ и докато на власт не дойдат здравите консервативни елементи за които патриотизъм и семейство не са мръсни думи, които държат на морала, а не се прехласват по азис, такива които знаят и могат да управляват икономиката, такива които не се просълзяват от умиление при думите Европа и НАТО, а при думата България няма да има оправия.

  • Потребител
Публикува

Има една твърде съществена разлика между българското общество и европейското(не казвам, че не сме европейци) и тази разлика е именно в основата, в народа. При европейците основната клетка на обществото е семейството(както ни го набиваха в главите и по време на социализъма), докато при нас, българите, от памти века основата е Родът. Именно родовият принцип на устройство на обществото гарантира избирането отдолу нагоре на най-подходящия правителствен екип, освен това гарантира и контрол върху същия. Ще речете-ехеее, ма това е било преди 2 000год., сега е друго. Не, не е друго и никога не е било друго. Въпреки всички таралясници, които са били начело на държавата ни(разбира се избрани не от народа) обикновеният българин през цялата си история се е уповавал единствено и само на своя род, особено тогава, когато управляващите явно и нагло са вървяли против интересите му. Затова и оцеляваме, защото зад всеки един истински българин стои родът му.

Не приемам и термините "ляво" и "дясно", за мен са лишени от смисъл. Управлението на една държава може да бъде или добро, или лошо.

Само да уточним нещо. Този тип родово поведение, което е наистина изключително характерно за БГ и авторът на темата отдели 10ки страници да пише за него е тотално неконструктивно в съвремието, което е много по-урбанизирано и високоструктурирано. Ще разгледам 2 аспекта, които ясно го показват.

Първият аспект е най-важният за българина и това е домът. Как са стояли нещата преди 70г. Ами много лесно, просто и елементарно. Двойка млади се женят. По правило това се случва в някое село. За тях се заделя парцел от семейните имоти. Родът и други съселяни се събират и в рамките на няколко седмици вдигат къща за младите със собствените си ръце. Естествено тогава не е имало нито главен архитект на общината, нито ВиК, нито ток, нито регулация, нито земетръсен правилник и всичко е минавало гладко и лесно. И естествено това е абсолютно невъзможно в момента, особено пък в градска среда. Между другото наскоро бях в една такава къща, в едно село, построена точно по подобен начин през 50те. Същото важи за изклчюително много аспекти от домашния живот. Навремето хората не са си имали хладилник, а си си копали сами изба. Не са ходили до магазина за зеленчуци през зимата, а избата саморъчно им е била напълнена със зимнина. Не са имали парно, а са ходили сами до гората за дърва.

Вторият аспект е данъчно-осигурителната система в по общ план. Каква е ролята на държавата и общините? Ами много проста да институционализира това, което по рано е вършил родът/семейството/махалата/селото. Няма нужда да държиш оръжие, пистолети и ками вкъщи - има полиция, не вдигате училище заедно със съселяните (по същия начин като къщата) - държавата или общината го строи и наема учители, бабата е починала и не може да гледа детето, но има детска градина, стария дядо не разчита само на внуците, а взима и пенсия, боклукът не се изхвърля на прасетата и в огнището, а в кофата за боклук и т.н. и т.н.

Муко пише за нещо старо, консервативно, идеалистично и абсолютно нереално. Остатъци от него още има, но то не може да съществува в този вид, в който той иска. Най-малко защото над 50% от населнието живее в няколко големи града, а в селата са останали основно цигани и немощни старци. Точно остатъците от старото родово мислене обаче са изключителна пречка в съвременната среда. Защо? Ами много просто. Когато един българин се сблъска с институционален проблем той подхожда по стария начин - търси връзка (някой съученик, състудент, приятел, набор от казармата, колега, роднина) и решава проблема на парче и само за себе си. Той няма търпението да реши проблема по европейския начин разчитайки на гражданското общество, пишейки жалби, съдейки се с общината и държавата, обръщайки се към вестниците и т.н., така че всички след него с подобен проблем да го нямат. Той иска да реши този проблем ако може днес веднага и чрез познат човек, точно както е правено някога на село. На дребно и на парче.

Очевидно е, че романтичния подход на Муко, който изглежда много добре на хартия не може да съществува в реалността. Иначе нямаше всеки път като пусна БГ новини да гледам как някой дето детето му е болно и има 5-10% шанс да оцелее ако се лекува в Израел и се потрошат 100К евро събира пари по телевизията. Навремето тези деца просто са умирали, не е имало нито такава медицина, нито толкова пари. Нямаше да гледам как еди-кой-си дето му е строшен покрива от градушка иска помощ от държава, навремето просто са се качвали на покрива и са го оправяли. Нямаше да има един куп изоставени стари хора, старчески домове, детски градини и т.н. Нямаше данъците, осигуровките (хората сами са се грижили един за друг), наемите и цените на жилищата (хората сами са си ги вдигали) да бъдат толкова високи. Не забравяйте, че в момента в едно средно-статистическо БГ семейство над 50% от парите отиват за данъци, осигуровки, жилище и подръжката му, режийни и че всеки път като си купите някоя стока тя има 20% ДДС. Навремето това не е било така.

И сега за финал. Когато имаш раждаемост от 5-6-7 деца на семейство, живеете на село, братовчедите ви чичовците ви, лелите ви са през двор е много лесно родът да е силен. Когато имаш раждаемост от малко над 1 дете на семейство и сте разпиляни по кутийки-апартаменти из големия град, целият ви живот е заобиколен от публични институции и инфраструктура това няма как да стане.

Вече спорът директна демокрация (швейцарския политически модел) vs не толкова директна (както в повечето други държави, вкл. и в БГ) е съвсем друг въпрос и аз съм категоричен привърженик на швейцарския модел. Но това е друга тема и може да се обсъди на друго място.

  • Потребител
Публикува
Само че, той пропуска следващия момент от развитието на българското общество - промяната. Куцайки и скърцайки тя се случва и последните избори например са доста интересен знак в това отношение. Апатията намалява.

ПП

Що за дума - "селтак"? Неологизъм в българската интелигентска фразеология?

Последните избори не са знак за нищо. И през 1990 имаше висока избирателна активност но истинска промяна не дойде. Промяна е възможна, но няма нищо общо с изборите. Свързана е с културата и промяна в околната социална и природна среда.

  • Потребител
Публикува

Муко, Невски, като ви гледам дърпате към почвеничеството на Валтер Даре - тезата му за "Кръв и земя" (Blut und Boden) -сплотяването на народното тяло с неговата земя.Той развива идеята за духовно и расово възстановяване чрез обръщане към селското стопанство, отказ от индустриалната продукция.

Според него в бъдещия национален порядък на селяните трябва отново да бъде отредено водещо място. Счита, че „големите индустриални градове са гробници на нациите”.

Пропагандира вижданията си за новото "селско благородническо съсловие".

Ето един архивен немски филм от 1933 г ., който хвърля светлина върху неговите идеи:

Blut und Boden (1933):

Кръв и почва 1

Кръв и почва 2

Кръв и почва 3

Кръв и почва 4

Но разбира се, това няма нищо общо с темата „Търпелив ли е Българинът” :bigwink:

  • Потребител
Публикува
Муко, Невски, като ви гледам дърпате към почвеничеството на Валтер Даре - тезата му за "Кръв и земя" (Blut und Boden) -сплотяването на народното тяло с неговата земя.Той развива идеята за духовно и расово възстановяване чрез обръщане към селското стопанство, отказ от индустриалната продукция.

Според него в бъдещия национален порядък на селяните трябва отново да бъде отредено водещо място. Счита, че „големите индустриални градове са гробници на нациите”.

Пропагандира вижданията си за новото "селско благородническо съсловие".

Ето един архивен немски филм от 1933 г ., който хвърля светлина върху неговите идеи:

Blut und Boden (1933):

Кръв и почва 1

Кръв и почва 2

Кръв и почва 3

Кръв и почва 4

Но разбира се, това няма нищо общо с темата „Търпелив ли е Българинът” :bigwink:

Я ми прочети постинга по-внимателно. Даже съм ти болднал. Аз съм изключително консервативен, но неколкократно повторих, че това на Муко е нереално.

Да вметна и още нещо - централизираната власт, родовият принцип и "подходящият правителствен екип" са несъвместими. Ако обществото е на родов принцип трябва да има тотална институционална и данъчна децентрализация, а правителствто да има много по-малка роля.

  • Потребители
Публикува
Именно родовият принцип на устройство на обществото гарантира избирането отдолу нагоре на най-подходящия правителствен екип, освен това гарантира и контрол върху същия.

Всъщност е точно обратното - при родово устройство на държавата всички постове се дават по наследство на родовата аристокрация, като хората нямат никакъв контрол, единственият контрол е на самата аристокрация.

  • Глобален Модератор
Публикува

Този родов тип на функциониране на обществото чисто и просто е приключил в някои общества още в средата на феодализма, а в други - по-късно, в т.ч. в началото на индустриалният им период. Това са рудименти на преддържавното минало, и според мен вече не са съществен фактор в съвременните модерни общества, в т.ч. и българското.

От родовия тип социална организация са останали само по-тесните роднински връзки, което не е патент на българите, нито пък е белег на някаква изостаналост, а просто е особеност.

То вече няма и общо с политиката- освен там, където този-онзи слага роднините си в далаверите, но със същата честота се слагат и хора, в които политикът е в други отношения.

Минало му е времето.

  • Глобален Модератор
Публикува

Последните избори не са знак за нищо. И през 1990 имаше висока избирателна активност но истинска промяна не дойде. Промяна е възможна, но няма нищо общо с изборите. Свързана е с културата и промяна в околната социална и природна среда.

Е, можем да се надяваме, че новото поколения участва в процеса на такава промяна.

  • Потребител
Публикува
Този родов тип на функциониране на обществото чисто и просто е приключил в някои общества още в средата на феодализма, а в други - по-късно, в т.ч. в началото на индустриалният им период. Това са рудименти на преддържавното минало, и според мен вече не са съществен фактор в съвременните модерни общества, в т.ч. и българското.

От родовия тип социална организация са останали само по-тесните роднински връзки, което не е патент на българите, нито пък е белег на някаква изостаналост, а просто е особеност.

То вече няма и общо с политиката- освен там, където този-онзи слага роднините си в далаверите, но със същата честота се слагат и хора, в които политикът е в други отношения.

Минало му е времето.

Родовият принцип на функционирането на обществото е приключил в Западна Европа и САЩ, но не и в България, както и в 80% от държавите в света. Нямаш представа колко далеч си от реалното положение на нещата. Това не е нито изостаналост, нито пък сме го измислили ние, това е протосъстояние на обществата. нарича се колективизъм, или родовост, или ексклусионизъм, и у нас се проявява във всички сфери и области на социалния, политически, икономически, културен живот. Не са останали само по-тесните родови връзки, а този феномен се проявява в абсолютно всички разновидности на живота ни. Проблемът идва, когато тази особеност се съчетае с урбанизация, индустриализация, демокрация и другите явления на съвременните общества. Тогава става това, което е България днес - корупция, мърсотия, свободия и селяния, което е проекция на простото деление на хората на свои и чужди. Това разбира се не е лошо. Просто култура.

Явно досега не си схванал основната идея на всички постинги на тази тема, които са много, не разбирам само защо даваш съждения за особеностите на съвременните, в т.ч и българското общества.

  • Потребител
Публикува

Родовият принцип на функционирането на обществото е приключил в Западна Европа и САЩ, но не и в България, както и в 80% от държавите в света. Нямаш представа колко далеч си от реалното положение на нещата. Това не е нито изостаналост, нито пък сме го измислили ние, това е протосъстояние на обществата. нарича се колективизъм, или родовост, или ексклусионизъм, и у нас се проявява във всички сфери и области на социалния, политически, икономически, културен живот. Не са останали само по-тесните родови връзки, а този феномен се проявява в абсолютно всички разновидности на живота ни. Проблемът идва, когато тази особеност се съчетае с урбанизация, индустриализация, демокрация и другите явления на съвременните общества. Тогава става това, което е България днес - корупция, мърсотия, свободия и селяния, което е проекция на простото деление на хората на свои и чужди. Това разбира се не е лошо. Просто култура.

Явно досега не си схванал основната идея на всички постинги на тази тема, които са много, не разбирам само защо даваш съждения за особеностите на съвременните, в т.ч и българското общества.

Дава съждения, защото така му се иска да би било и се самонавива. Общо взето го играе оптимист без никаква аргументация:

Минало му е времето.

А като му напишеш нещо такова, като това, което пак ще цитирам долу, започва да те обвинява в черногледство и песимизм, въпреки, че ти просто се опитваш да опишеш реалното състояние на нещата, което може да се види в ежедневието:

Точно остатъците от старото родово мислене обаче са изключителна пречка в съвременната среда. Защо? Ами много просто. Когато един българин се сблъска с институционален проблем той подхожда по стария начин - търси връзка (някой съученик, състудент, приятел, набор от казармата, колега, роднина) и решава проблема на парче и само за себе си. Той няма търпението да реши проблема по европейския начин разчитайки на гражданското общество, пишейки жалби, съдейки се с общината и държавата, обръщайки се към вестниците и т.н., така че всички след него с подобен проблем да го нямат. Той иска да реши този проблем ако може днес веднага и чрез познат човек, точно както е правено някога на село. На дребно и на парче.
  • Потребител
Публикува
Така става в условията на неработещи институции.

Това не е вярно. Те затова не работят. Ако целият народ спре от утре да търси начин да минава по тънката лайсна индивидуално всичко ще приключи много бързо и институциите ще заработят. Тогава обаче много хора ще останат без работа, без доходи и ще станат с по-нисък статут и ниво на значимост. Много други ще трябва да свикната да чакат на общо основание. А много други да се подготвят за разочарования и проверки.

  • Глобален Модератор
Публикува

Сега разбира се, ще се съглася - това е резултата, картината която се наблюдава. Има само два свързани въпроса - причините и перспективите.

  • Потребител
Публикува
Сега разбира се, ще се съглася - това е резултата, картината която се наблюдава. Има само два свързани въпроса - причините и перспективите.

Причините бяха уточнени многократно. Изключително добре се описват от бизнесмени чужденци работещи с БГ институции, колеги и фирми. А за перспективите всеки може да си мисли каквото иска. Отговорът си остава - ще видим.

  • Глобален Модератор
Публикува

Причините чуждите бизнесмени не ги знаят, те фиксират актуалната конкретика. Останалото наистина - да видим.

  • Потребител
Публикува
Така става в условията на неработещи институции.

Те не само не работят, те са нагли спрямо тези, чиито слуги би трябвало всъщност да бъдат. Те са нагли спрямо тези, които отделяйки 35-40% от заработеното чрез труда си им осигуряват едни не лоши заплати. Те не само са нагли-те мразят своите работодатели-търпеливите българи и не пропускат случай да го покажат, знаейки, че това ще мине безнаказано. Разчитат на това, защото цялата йерархична стълба над тях, та чак до "главата" има същото отношение към същите тези търпеливи българи. Приказка за стълбата....

Няма да изпадам в конкретни примери, но предпочитам да избегна срещата си с мърлата зад стъклената преграда, която още с поглед ми дава да разбера, че съм поредният за днес навлек, дошъл да търси, представете си-своето право. Затова аз, един от многото търпеливи, с мерак ще намеря "моя човек", който ще ми свърши работа без излишни нерви. А той няма да има против, защото е от "нашите", от Рода и се разбираме прекрасно, защото изповядваме едни и същи принципи. Родовата памет е жива и каквито и чужди нам закони и норми на поведение да се опитват да ни наложат тази памет от гените ни не могат да изхвърлят.

Така че, господа глобалисти, демократи и либерали, колкото и да се пънете-няма да е на вашата. Нямам предвид никого от пишещите тук, разбира се. :bigwink:

Между другото, знаете ли защо ББ събра толкова много гласове на изборите - защото се държи естествено, защото говори нормално. Може да е боклук, може да е мафиоз, може да е всякакъв, но той е естествен. Но можете да бъдете сигурни, че след 4год. тези търпеливи българи ще му бият шута, ако се промени и не работи на "ползу Роду".

Нека да го кажа така - всеки, който подценява мъдростта на народа си ще сбърка и то много, а търпението е едно от висшите степени на мъдрост.

  • Потребител
Публикува
Причините чуждите бизнесмени не ги знаят, те фиксират актуалната конкретика. Останалото наистина - да видим.

Много добре ги знаят и винаги са ми казвали. Както казваше един мой познат на развален български - "в България хората много назад в глава". Това "назад в глава", което Myko, много добре описва в целия му чар, е и основна причина БГ да е една бедна и изостанала държавица, дори и спрямо съседките си. Вече защо на хората тиквите им са пълни с ретроградни боклуци е интересен въпрос, който можем да нищим следващите 20г. Той обаче не е актуален, защото ние сме пред свършен факт.

  • Потребители
Публикува

Ето нещо като по поръчка по темата.

ЕК призна безсилието си за бързи промени в България

Доротея Дачкова

Брюксел за първи път призна безсилието си да постигне чрез натиск бързи резултати в България. "Очакваните дълбоки промени могат да дойдат само отвътре в българското общество", пише Еврокомисията (ЕК) в проектодоклада си, който ще бъде огласен официално идната сряда. Тя посочва, че Механизмът за сътрудничество и проверка (МСП) е "помощен инструмент", който "не може да замени ангажимента на българското общество и неговата политическа класа".

Още от статията тук http://www.segabg.com/online/new/articlene...&id=0000301

  • Глобален Модератор
Публикува

Това е доста свободно тълкуване. ЕК всъщност посочва приоритетите, а не времето, за което следва да се променят нещата. Казва на България, че тя, а не външна сила е основният двигател на промените.

Вестник Сега е развял високо знамето на свободата... в интерпретациите :)

  • Потребител
Публикува
Това е доста свободно тълкуване. ЕК всъщност посочва приоритетите, а не времето, за което следва да се променят нещата. Казва на България, че тя, а не външна сила е основният двигател на промените.

Вестник Сега е развял високо знамето на свободата... в интерпретациите :)

Ама разбира се, враговете на БГ не дремат, всеки ден толкова много неща се променят към по-добро в БГ, а те само злословят и не ги забелязват. Да не говорим за гадната преса и мас-медии, които безсрамно отразяват само негатвините аспекти на събитията.

  • Потребител
Публикува

Ето това мен ме дразни най-много-медиите! Та значи някои грозни картини биха могли да се спестят на така или иначе развинтената фантазия на подрастващото поколение, или иначе казано, ако не са се сетили, че нещо точно толкова грозно и извратено би могло да се случи и в тяхното училище.Не ми се дават примери. Наскоро ми попадна случай да се замисля над това, че ако един нормален човек гледа как разфасоват пред очите му немска овчарка, няма да остане равнодушен, та дори и да е на кино. Но ако гледа как избити и разкъсани на парчета хора е друго. Навик. Свиква се. Просто се свиква. Нямаш избор. Има много какво да се напише, но мисля, че в общи линии е това - българинът, човекът е свикнал. Ще се прибере човекът от работа и ще си седне пред телевизора да си люпи семки... Или ще сърба супичка докато гледа за пореден път новинарската емисия, преглъщайки равнодушно пред гледката на злощастните деца от някой дом за сираци... Това не е негова грижа! Къде се дяна това дистанционно?

Търпелив ли е българинът?

Май му е по-лесно да плюе по някой друг, отколкото да се замисли какво може да стори самият той, та да промени нещо. Макар и една малка частица.

Или да промени себе си...

  • Глобален Модератор
Публикува

По-търпелив вол от българина според мен няма. Ако всичко, което се случи у нас последните 20 години, се беше случило в една Франция, Англия, Испания, отдавна да е настанала революция или метеж.

  • Потребител
Публикува
По-търпелив вол от българина според мен няма. Ако всичко, което се случи у нас последните 20 години, се беше случило в една Франция, Англия, Испания, отдавна да е настанала революция или метеж.

Здрасти!

Не исках да коментирам но....Чувал съм редица поговорки но тази, че покорна глава сабя не я сече не съм. Чувал съмр че рибата мирише от главата но това ,че винаги почват да я чистят от опашката, не съм.

Което никога няма да чуеш от един англичанин, французин, немец, американец, това е самохуленето което ние си правим. Послушай един, чехин, словак, румънец, словенец, хърватин, руснак, сърбин, украинец да не говоря за прибалтиците ужасно голямо самочуствие чисто просто от това, че принадлежи към тази нация. Защо е така? Кой, от кога ни е възпитавал, да нямаме здраво национално чуство? Кой е успял да достигне такова голямо самоунижаване, липса на кураж в родината си.

:post-20645-1121105496:

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!