Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

Има ли някой на идея, защо се нарича Слънцестоене, при положение, че слънцето никога не спира да се движи?

Примерно тази година така нареченото слънцестоене ще е точно в 17:47 на 21 декември. Слънцето няма да седи над тропика за 10, 20 или 30 минути, а достига една точка и в следващата милисекунда започва да се връща!

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Не че слънцето стой на едно място, а думичката показва по- скоро като цяло, това че слънцето е най- дълго т.е. стои, остава над хоризонта ( ако мога така да се изразя) или съответно най- късо за лятното и съответно за зимното слънцестоене. С две думи слънцето остава най- дълго над хоризонта и деня е най- дълъг през лятото ( северното полукълбо ) или най- къс през зимата. Поне така си мисля, че е възникнала думичката, а термина иначе обозначава определено положение на слънцето.

Редактирано от fixxxsers
  • Потребител
Публикува

Мисля си, че щом още преди 2000 години в рим са му викали слънцестоене, а и предполагам и по рано са го наричали така, то за древните астрономи е означавало именно слънцито стои или спира, а са нямали на в предвид, че е найдългия ден или че е най на високо слънцето.

  • Потребители
Публикува
Мисля си, че щом още преди 2000 години в рим са му викали слънцестоене, а и предполагам и по рано са го наричали така, то за древните астрономи е означавало именно слънцито стои или спира, а са нямали на в предвид, че е найдългия ден или че е най на високо слънцето.

Слънцето "спира", защото до деня на слънцестоенето точките на изгрева и залеза се изместват все по на север (за зимното - на юг). В деня на слънцестоенето слънцето изгрява и залязва най на север (съответно най на юг) и след това точките на изгрева и залеза започват да се "връщат" обратно. Затова римляните наричат деня solsticium, на което нашето "слънцестоене" е буквален превод. Древногръцките астрономи пък са наричали това явление "обръщане" на слънцето - "trope", откъдето идва понятието "тропик".

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!