Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

Дъждовниците или така наречените Огнени Саламандри се срещат в централна и южна Европа и много рядко в северна Африка и Средния Изток.

Salamandra Salamandra е най-големия представител на семейство Salamandridae с дължина от 15 до 25 см, много рядко до 30 см. Тялото му е черно със жълти или оранжеви петна които варират от малки точки до големи петна или ивици. Коремчето на тези животинки обикновенно е тъмно сиво с малко на брой петънца по него.

Менюто им се състои главно от безгръбначни и обикновенно то е смесица от най-често срещащите се видове в обитанието на огнените саламандри. Това включва безгръбначни с меки тела като земните червеи и голите охлюви примерно и такива с по твърди обвивки като мухи, стоножки и бръмбари. Младите дъждовници си изграждат предпочитания към плячката по време на първите няколко седмици.

За улавянето на плячка Огнения Саламандър използва различни тактики в зависимост от ситуацията. Когато е светло използват движението и за да се ориентират и игнорират неподвижната такава. Когато ловуват на тъмно, те използват обонянието си като главен ориентир. Тогава дъждовника ще атакува и неподвижна плячка толкова пъти колкото успее да надуши миризмата и.

Оплождането при тези красиви животинки е вътрешно. То става през лятото като ларвите се появяват през следващата пролет след зимния сън. Това значи че Огнения сламандър е живораждащ.

Продължителността на живота им е около 14 години.

Плашливи животни са и прекарват повечето от времето си криейки се в сенчести процепи, под паднали дървета или други такива подобни местенца които им предлагат прикритие и влажност. Активни са предимно през меките нощи. Не са активни когато температурите са много ниски или много високи, примерно през зимата в Европа и през лятото в Средния Изток.

Огнения сламандър остава верен на на едно и също местообитание в продължение на много години. Експерименти са показали че той познава територията си и важен фактор за това е зрението му.

Главната им защита срещу жищници е тяхната отровност и окраската им сигнализира за това. Големи отровни жлези които се намират за очите им и редица такива жлези по дължината на тялото им произвеждат невротоксини. Огнения сламандър е способен да разпръсква тази отрова срещу жищници за да обезкуражи нападателя. Това го прави нежелана плячка.

Дъждовникът обитава предимно горски райони и по специално тези със повече сянка и поточета или езерца наблизо за размножаване.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!