Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Администратор
Публикува

Мозъчна хирургия

brain-scan.jpg

Звучи ви като епизод от "Кръцни-срежи", „Анатомията на Грей”, "Спешно отделение" или пък „Доктор Хаус”? Лекари да правят операция, докато пацента е в съзнание? При това - мозъчна операция?

http://nauka.bg/index.php?mod=front&fn...e&pid=12111

  • Потребител
Публикува

Мозъкът не боли при допир и рязане. Т.ч. не е проблем да се работи така.

За първи път съм срещал описание на феномена при Пирогов.

Иначе стереотактичната хирургия напредна доста и не само при мозъчните интервенции.

  • Потребител
Публикува
Мозъчна хирургия

brain-scan.jpg

Звучи ви като епизод от "Кръцни-срежи", „Анатомията на Грей”, "Спешно отделение" или пък „Доктор Хаус”? Лекари да правят операция, докато пацента е в съзнание? При това - мозъчна операция?

http://nauka.bg/index.php?mod=front&fn...e&pid=12111

Здрасти!

Нищо очудващо. Даже има ситуациа когато е нужно пациента да е буден и да участва активно в операцията.

Друго ще ти кажа. Има един хирург в унгария работеше в травматичният център.

При разни силни трауми на главата когато мозакът набъбне значително на практика е да се отвори черепа и набъбналата част да се изсмучи, изреже за да се запази кръвоснабдяването на жизнено важните центъри. Но с това значително нараства рискът да осакатят човека за цял живот и да е принуден да живее с някякав недостатък.

Ей този лекър решил да не произвежда живи кретени затова прави, че ако няма засегната част ами само набъбване от удар, режи от черепа клинчета подпира набъбналата част да не се повреди от шчупените части на черепа, и така уставя отворено а зравата част от черепа инплантира под кожата да остане жива коста. След оттеглянето на подутата част, поставя на зад капачето, и практически 100% реставрира травматизираната част.

Сам се бори срещу ортодоксите в професията си. По негов метод един болен заема пного повече време и средства на здравеопазването затова не е прието. Струва много. Казват бизнесмените.....

:post-20645-1121105496::post-20645-1121105496::post-20645-1121105496:

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител
Публикува

В мозъка няма рецептори, които да регистрират болката...

Тъй наречените ноцицпетори ( болкови рецептори ) липсват, там:). По правило болковите рецептори във вътрешните органи са сравнително оскъдни като количество и са разположени предимно в съединително-тъканните обвивки на органите - плевра, перикард, перитонеум, ТВЪРДА МОЗЪЧНА ОБВИВКА, увреждането на която ще боли...:) Например, ако върху кожата и стената на т. черво се приложи еднакво по интензитет дразнене, да речем, разрез със скалпел..., чувството за болка породено от дразненето на ноцицепторите в стената на т. черво ще бъде сравнително по-слабо, отколкото това породено от дразненето на рецепторите в кожата, точно поради разликите в броя на рецепторите. Също, висцералната болка се характеризира и с точно определени "адекватни дразнители" ( дразнители, които предизвикват максимално по сила дразнене ), такива са разтежението на гл. мускулатура ( стомашни колики ) и хипоксията ( стенокардия )...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!