Отиди на
Форум "Наука"

Произход, език и култура на прабългарите


Recommended Posts

  • Потребител

Грешиш приятелю, ;) обратното е. Проф-а доказва (по негов си начин разбира се), че всичко тюркско е (пра)българско. Тезата не е съвсвм негова на Геза Фехер е (при него хипотеза май), и тя гласи, че ако (пра)българите са тюрки, то те са първите такива пъкнали в източниците. Професора просто я е развил в (пра)българите бащи и майки на всичко от западен Китай (а може би даже Среден?) до бреговете на Черно море (първо източните после западните) или не (пра)българите са тюрки, а тюрките са клон на (пра)българите. И всичко се връзва ;).

Това има нужда от доказателство. Нямам нищо напротив и от Северна Америка да сме дошли , просто ни покажете защо смятате така.

Това за Китайския за сега оставям без коментар. Докато някой по запознат не се изкаже по въпросът. Дали там има нещо като извор или е разсъждения на човека , както и мои например или на г-н. Добрев. Предимно съвременници е споменал.

Там има думата Археологията с малко повече данни от погребенията, местонахождението и дати ровката им, за да се прецени дали наистина сме били там. преди новата ера например. Но доказването на едно такова нещо ще е почти същото както и доказването, че Траките са сигнали до там.

Почвам да си мисля, че отиваме все по-надалече и в по-мътни води , та да се изгубим по лесно

Така ли е?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 3,6k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители

Почвам да си мисля, че отиваме все по-надалече и в по-мътни води , та да се изгубим по лесно

Така ли е?

В общи линии, така е.

Просто равнището на 99,99% от съвременните и не толкова съвременни учени (Златарски, Бешевлиев, Москов и ред други) е толкова посредствено, че не е възможно да бъде дискутиран задоволително въпросът за "произхода, езика и културата на прабългарите". Въпросът не е лъжица за техните уста.

Това е простичката и ясна истина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе стига сте обиждали професора бе, я се стегнете малко. Тука трябва аргументация, не лични квалификации от хора, които не знаят що е университет, или от такива, минали оттам, но хич не им се е отразило, като гледам похватите, обидите, езика и правописа.

Аргументация трябва, да. Точно това се иска. Откровените глупости компрометират обаче не само конкретната теория за тюркския произход на прабългарите, която случайно споделям. Те не са от полза никому, не помагат дори и на противниците на дадената теория. Те компрометират научната нагласа, любознателността, изискванията на логиката, интереса и уважението към знание на всички. А тия неща не са прерогатив само на висшистите и академиците. На мен преминаването ми през университета ми се е отразило като ми е създало критичен поглед и нетърпимост към изопачаването на фактите и алогичността, особено когато се правят от хора, носители на академичен авторитет. И най-малкото, което можем да правим, е да посочим, че дадено твърдение е глупост, или поне че е неоснователно и/или погрешно, дори и да идва от професор. Ако пък грешим, нека бъдем оборени с фактологична аргументация, нека бъдем ограмотени.

И мисля, че вместо висящи коментари относно това кой има и кой няма университетско образование, е по-конструктивно да се пише конкретно по темата, която е безкрайно интересна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи не си му следил достатъчно творчеството. Аз съм се отказал да раздавам наказания на проф. Добрев и на опонентите му, защото техните "любезности" са взаимни. От доста време насам.

Ами то ако някой те обиди, рано или късно му отвръщаш със същото. Спорете с аргументи и не убиждайте човека, ей.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Титлите на тюркският хаганат са в по голямата си част заимствани от сасанидите, има китайски, тибетски и бактрийски.

Понеже съм чел внимателно и старателно "Древние тюрки" на Гумильов знам добре този факт и поради това съм го упоменавал барем десетина пъти опитвайки се да изтъкна че прабългарите взимат част от готовата титулатура накуп независимо от семантичният произход на всяка една от титлите.

В противен случай се налага извода че нашите успяват да наберат същият комплект титли /включително и такива специфични комбинации като тигровълк багаин/ по различни и независими пътища от тюрките, което ще да е много голямо съвпадение.

Ама наистина или аз не се изразявам правилно или ти ме четеш накриво :unsure:

За това каква част от тези титли може да се каже, че са взети наготово писах преди време, но май ще се наложи да припомням.

Опит за сравнение на титулатурата при древните тюрки и древните българи

Общо и при тюрки и българи, е че титлите могат да се използват като заместители на името. При тюрките обаче, често освен титлата се използва и прозвище.

Разликите са, че титлите при тюрките са най-вече след името и много по-рядко преди името, докато при българите титлите са изключително преди името.

Абстрахирайки се от въпроса за самия произход на титлите, резултатите от сравнението са следните:

1. Титли срещащи се при тюрките, но непознати при българите:

Ябгу (Джабгу)

Шад

Буюрук

Тутук

Елтебер

Тудун

Чур (Чор)

Урунгу (Урингу)

Сенгун (Сегун)

2. Титли идентични при тюрки и българи:

Таркан (Тархан)

Боила (Буила)

Багатур (Багадур)

3. Титли имащи аналози при тюрките, но значително видоизменени при българите:

Канасубиги (Кан, Кана) - Каган (Кан, Канкан)

Канартикин - Тегин (тюрк. титла - престолонаследник)

Ичиргу (Ичиргу боила, Ичиргу колобър) - Ичреки (тюрк. – вътрешен; не е засвидетелствана като титла!)

Багаин - има известна близост с титлата Бег (Бек)(??) или с прозвището Бага (ако се превежда от древномонг. - малък??)

4. Титли срещащи се при българите, но не се срещащи при тюрките:

Кавхан

Колобър (Коловър)

Жупан (Жопан)

Копан (форма на Жопан?)

Чигот (Чигат)

Миник

Кандидат

Комит

5. Особени български титли (?) с неясен характер споменаващи се единично:

Маготин

Крон

Сампсис (Усампсис)

Книн

Ицвоклия

Общо:

9 титли при тюрките не се срещат при българите;

3 титли са идентични при тюрки и българи;

2 титли имат аналог при тюрките, но са видоизменени при българи;

2 титли са близки с тюркски (титли или думи), но нямат аналог при тюрките;

8 титли срещащи се при българи не се срещат при тюрките;

5 други титли (?), които не се срещат при тюрките;

Всеки сам вижда за каква точно част става въпрос. Това сравнение трябваше да бъде направено от привържениците на тюркската теория, но понеже те само повтарят някакви шамански заклинания и не излагат факти и доказателства се наложи сам да го направя.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, видях грешката си, но си я поправих. Апелът ми е да се спори цивилизовано, не с обиди.

Хърс, това е грешщка от бързане, защото аз пиша като картечница и всички мои грешки са не от незнание, а от припряност.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Хърс, това е грешщка от бързане, защото аз пиша като картечница и всички мои грешки са не от незнание, а от припряност.

Знам. Просто се пошегувах. :)):

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, видях грешката си, но си я поправих. Апелът ми е да се спори цивилизовано, не с обиди.

Хърс, това е грешщка от бързане, защото аз пиша като картечница и всички мои грешки са не от незнание, а от припряност.

Имам противното впечатление. Километричните ти постове за цивилизациите са почти без грешки. По-скоро ми приличаш на човек, който никак не е убеден в това, което пише - като че ли някой те кара да го пишеш.

Също и онова л..но в темата за старобългарския графит. Проф. Добрев добре защитавал тезите си според теб, така ли?

Да не видяхте зор със защитата на тюрковъдско-панславянската теза?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Имам противното впечатление. Километричните ти постове за цивилизациите са почти без грешки

Ами значи не си на противоположното мнение, а си на моето.

Проф. Добрев добре защитавал тезите си според теб, така ли?

Да не видяхте зор със защитата на тюрковъдско-панславянската теза?

Честно да ти кажа, аз дори не знам той каква теза защитава. Аз пък не защитавам никоя, защото нямам нужните познания. Едно на ръка. И второ, смятам, че да се защитават подобни тези е напълно безполезно. ама напълно. трите тези за произхода на българите са вятър работа, безполезни занимания, които едно не могат да се докажат, и второ, полза от тях няма.

Намесих се, защото ми прави впечатление, че много се обижда този човек от всички страни, което не прави чест на никого, защото първо сме по-млади от него, второ нямаме академични титли, и трето нямаме публикации, каквито видях, че той има.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Честно да ти кажа, аз дори не знам той каква теза защитава. Аз пък не защитавам никоя, защото нямам нужните познания. Едно на ръка. И второ, смятам, че да се защитават подобни тези е напълно безполезно. ама напълно. трите тези за произхода на българите са вятър работа, безполезни занимания, които едно не могат да се докажат, и второ, полза от тях няма.

Намесих се, защото ми прави впечатление, че много се обижда този човек от всички страни, което не прави чест на никого, защото първо сме по-млади от него, второ нямаме академични титли, и трето нямаме публикации, каквито видях, че той има.

Кат се буташ у коньовете, значи си катър ;). Това на майтап (перифразирах известна поговорка). Кат сам си признаваш к'во пра'иш тук? Тезите не са 3, а повече. Хем не разбираш, хем постулираш, че и "вятър работа", че и "полза от тях няма".

Кой каквото сам си направи друг не може да го направи. Но така може да се случи и с теб. А не бива.

Аз проф.-а не съм го обиждал, той сам си го прави, доста успешно при това. Не е от всички страни. Академиката му е доста стара. И не по специалността в която се "пъне". Теорията куха, словоблудствата към нея смешни. Верно има аксиоми, май 4-ри, но за да стане теория, тез аксиоми трЕбе да са теореми, ако ме разбираш какво искам да кажа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не, че не могат да се докажат, а не приемате дори и малкото доказателства , даже се правите, че не сме ги постнали, не се и коментират. Това може би е начин да се избегне отговор. И приеме нещо.

Силното дърпане на една страна , което и без това е видно, че не може да се докаже е видно, че има за цел да обори просто и пречи на другото.

т.е. Пречите Българите да разберат истината са себе си!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кат се буташ у коньовете, значи си катър ;). Това на майтап (перифразирах известна поговорка). Кат сам си признаваш к'во пра'иш тук? Тезите не са 3, а повече. Хем не разбираш, хем постулираш, че и "вятър работа", че и "полза от тях няма".

Кой каквото сам си направи друг не може да го направи. Но така може да се случи и с теб. А не бива.

Аз проф.-а не съм го обиждал, той сам си го прави, доста успешно при това. Не е от всички страни. Академиката му е доста стара. И не по специалността в която се "пъне". Теорията куха, словоблудствата към нея смешни. Верно има аксиоми, май 4-ри, но за да стане теория, тез аксиоми трЕбе да са теореми, ако ме разбираш какво искам да кажа.

Ами и 40 да са, пак същото. това е загуба на време. Би имало смисъл, ако сме етнически чисти. Ами не сме. След като прабългарите са претопени културно и етнически от славяни, а след това има още поне 40 етноса, които си пръскат семето тука като родосеялки, за какъв дявол да ме интересува какви били прабългарите, след като всичко се е размило?

Аз не мога да разбера каква е тая мания тука по варварщината. За българи може да се говори само акумулативно, комплексно, като система от взаимосвързани елементи, не виждам смисъл да си губим времето за един от тях, най-малочисления, с най-малко културно значение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съжалявам за спама, но мисля че е нужен малко по сериозен контрол на всички пишещи тук от страна на модераторите.

Обидите в повечето случаи дори не са на ниво, да не говорим че в форум имащ думата "наука" в заглавието си нямат място каквито и да е обиди.

Не печели нито дискусията нито форума, хубавото му е че в него могат да пишат и любители аматьори като мен, но няма търпимост а това в крайна сметка ще доведе до потъването му.

Специално темата която ме интересува се дискутира в доста форуми, но тук нивото е най високо и наистина научавам много неща, за това ми е неприятно когато дискусията се изражда в скандали и размяна на обиди.

Позволявам си да кажа това като администратор и собственик на голям форум и сайт, от доста години се занимавам с такива неща и видях как немалко форуми си отидоха именно поради тези причини.

Много хора тук по традиция започват постовете си с квалификации за опонента и за защитаваната от него теза, това просто скапва атмосферата.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами и 40 да са, пак същото. това е загуба на време. Би имало смисъл, ако сме етнически чисти. Ами не сме. След като прабългарите са претопени културно и етнически от славяни, а след това има още поне 40 етноса, които си пръскат семето тука като родосеялки, за какъв дявол да ме интересува какви били прабългарите, след като всичко се е размило?

Аз не мога да разбера каква е тая мания тука по варварщината. За българи може да се говори само акумулативно, комплексно, като система от взаимосвързани елементи, не виждам смисъл да си губим времето за един от тях, най-малочисления, с най-малко културно значение.

Усещаш ли, че това са твърдения само на една от тезите, при това не особено логически и неподкрепени от доказателства? :)

Съжалявам за спама, но мисля че е нужен малко по сериозен контрол на всички пишещи тук от страна на модераторите.

Обидите в повечето случаи дори не са на ниво, да не говорим че в форум имащ думата "наука" в заглавието си нямат място каквито и да е обиди.

Не печели нито дискусията нито форума, хубавото му е че в него могат да пишат и любители аматьори като мен, но няма търпимост а това в крайна сметка ще доведе до потъването му.

Специално темата която ме интересува се дискутира в доста форуми, но тук нивото е най високо и наистина научавам много неща, за това ми е неприятно когато дискусията се изражда в скандали и размяна на обиди.

Позволявам си да кажа това като администратор и собственик на голям форум и сайт, от доста години се занимавам с такива неща и видях как немалко форуми си отидоха именно поради тези причини.

Много хора тук по традиция започват постовете си с квалификации за опонента и за защитаваната от него теза, това просто скапва атмосферата.

Съгласен съм с призива ти, но ще може ли да кажеш кой е твоя сайт и форум, за да видим какво си успял да постигнеш?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами и 40 да са, пак същото. това е загуба на време. Би имало смисъл, ако сме етнически чисти. Ами не сме. След като прабългарите са претопени културно и етнически от славяни, а след това има още поне 40 етноса, които си пръскат семето тука като родосеялки, за какъв дявол да ме интересува какви били прабългарите, след като всичко се е размило?

Аз не мога да разбера каква е тая мания тука по варварщината. За българи може да се говори само акумулативно, комплексно, като система от взаимосвързани елементи, не виждам смисъл да си губим времето за един от тях, най-малочисления, с най-малко културно значение.

Аре малко по-подробно го обясни, става ли? Прави "а" кои са (пра)българите; Прави "б" какви са по ...к'вот душа ти дойде; Прави "в" дай теорията си, аре и на хипотеза ще се съгласим.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

....Аз не мога да разбера каква е тая мания тука по варварщината. За българи може да се говори само акумулативно, комплексно, като система от взаимосвързани елементи, не виждам смисъл да си губим времето за един от тях, най-малочисления, с най-малко културно значение.

Мода. Поне тук на дивият исток след разпадането на остблока се оформиха редица нови държави, чиито политици, народи желаят да се самоопределят. Освен това историите ни са пълни с много манипулативни лъжи...Крайно време е вече учените да седнат и да напишат точната история на индоевропейският народ....

:laugh::tooth::w00t:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз не мога да разбера каква е тая мания тука по варварщината. За българи може да се говори само акумулативно, комплексно, като система от взаимосвързани елементи, не виждам смисъл да си губим времето за един от тях, най-малочисления, с най-малко културно значение.

По тази логика защо да не си изберем да сме преки потомци на Древен Египет? Или някоя друга цивилизация, достатъчно "неварварска," с глобално културно значение и задоволително многобройна, по избор. Това е несериозно. Сори за лириката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аре малко по-подробно го обясни, става ли? Прави "а" кои са (пра)българите; Прави "б" какви са по ...к'вот душа ти дойде; Прави "в" дай теорията си, аре и на хипотеза ще се съгласим.

И защо трябва да ме интересува кои са прабългарите. Със сигурност са варвари, със сигурност нямат принос към цивилизацията, какъвто българите от 10 век имат, със сигурност са малочислен елемент в народността ни, със сигурост са претопени, със сигурност имат най-минимален кулрурен принос към съвременна България. та да питам за чий да ме интересува какви били прабългарите?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По тази логика защо да не си изберем да сме преки потомци на Древен Египет? Или някоя друга цивилизация, достатъчно "неварварска," с глобално културно значение и задоволително многобройна, по избор. Това е несериозно. Сори за лириката.

ние сме преки потомци на една православна цивилизация със силен славянски корен. Ето на това сме преки потомци.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И защо трябва да ме интересува кои са прабългарите. Със сигурност са варвари, със сигурност нямат принос към цивилизацията, какъвто българите от 10 век имат, със сигурност са малочислен елемент в народността ни, със сигурост са претопени, със сигурност имат най-минимален кулрурен принос към съвременна България. та да питам за чий да ме интересува какви били прабългарите?

От къде тази сигурност? От коя ръка писана? Кой е плащал за писането?

Аз сега изпитвам по история синът и до Новгород, Киев, Болгар е третият голям град на исток. Москва още никъде я няма....

за друго да не говорим...

Кои от сега съществуващите държави са преки наследници на тамо бивщите националности?

Боза е на всякъде....

:post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Съжалявам за спама, но мисля че е нужен малко по сериозен контрол на всички пишещи тук от страна на модераторите.

Обидите в повечето случаи дори не са на ниво, да не говорим че в форум имащ думата "наука" в заглавието си нямат място каквито и да е обиди.

Не печели нито дискусията нито форума, хубавото му е че в него могат да пишат и любители аматьори като мен, но няма търпимост а това в крайна сметка ще доведе до потъването му.

Специално темата която ме интересува се дискутира в доста форуми, но тук нивото е най високо и наистина научавам много неща, за това ми е неприятно когато дискусията се изражда в скандали и размяна на обиди.

Позволявам си да кажа това като администратор и собственик на голям форум и сайт, от доста години се занимавам с такива неща и видях как немалко форуми си отидоха именно поради тези причини.

Много хора тук по традиция започват постовете си с квалификации за опонента и за защитаваната от него теза, това просто скапва атмосферата.

Нема нужда! Прреживели сме БС. Не за обидите, лелей много съм страшен за обиди, ама не мно'о компетентен. И не желая да бъда. А когато има данни.... заповядай ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами това кой колко голям град има няма голямо значение. Третият, ами барем първи да беше, и барем тука, на наша територия да се убицираше. От пет кладенци вода се носи май.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
От къде тази сигурност

Ами значи според Вас прабългарите са мнозинство в българската народност, цялата ни съвременна култура е чисто прабългарска, нищо славянско и православно няма, генетично също сме сто процента прабългари, и тн. Интересни заключения. Да питам отгде таз сигурност.

сега за цивилизацията. Интересно ми е, ако прабългарите бяха отделна, специфична цивилизация, защо приемат да принадлежат към чужда такава и да я имитират във вся и всьо, нещо, никак типично за срещите между цивилизации, но много типично за срещите между цивилизация и варвари.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...