Отиди на
Форум "Наука"

Произход, език и култура на прабългарите


Recommended Posts

  • Потребител
славянската православна цивилизация.

за съжаление такава цивилизация няма. славяните са си славяни, и това не е подвиг, а даденост. Православието обаче друг го е направил. И когато първите приемат второто, да се твърди че се създава чисто нова цивилизация, е абсурд.

Все едно когато келтите преминават към християнството, да кажем, че създават келтско-християнска цивилизация, или пък иберите създават иберо-християнска цивилизация, или пък германските племена да създадат германо-християнска цивилизация. Ами то така цивилизациите ще се припокрият с етноса бре.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 3,6k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Обаче тука съм тотално несъгласен, да се изкарва на преден план славянството от нашия произход. И правилно до сега винаги българската образователна система от възраждането е наблягала на прабългарското у нас. Представата на повечето българи за произхода им са прабългарите и така трябва да си остане. И затова е важна историята на прабългарите. Панславизма е вреден за българската нация.

изкарва се на преден план славянското, преди всичко защото езикът и културата ни са славянски. И именно чрез тези две неща имаме огромен цивилизационен принос чрез културната радиация към останалите славяни-варвари. А за произхода, хм, ако Вие докажете, че в генофонда ни доминират прабългарски гени, ще се съглася, че сме прабългари.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами това кой колко голям град има няма голямо значение. Третият, ами барем първи да беше, и барем тука, на наша територия да се убицираше. От пет кладенци вода се носи май.

Как да няма!

Юлиан унгарски доминиканец биван изпратен от унгарският цар да потърси магна хунгария в 1231 година. Той пише доста подробно за великта държава на българите..... А в нашата история все на балкана търсим могъщество и слава а може би тамри волжка българия също да имаме достойна за гордост история.

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%AE%D0%BB%D0%B8%D0%B0%D0%BD_%D0%92%D0%B5%D0%BD%D0%B3%D0%B5%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9

:post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Оставете градовете.

Културата, духовното е важно.

Но, да, така е, това че има голям град на 2-3 хиляда км на север от нас, е причина да се гордеем. няма лошо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Оставете градовете.

Културата, духовното е важно.

Но, да, така е, това че има голям град на 2-3 хиляда км на север от нас, е причина да се гордеем. няма лошо.

Юлианус пише, че градът в който е бил при болгарите, сам можел да изправи 50 000 конника....И това е бил само един от тях.....

:read: :read: :read:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

изкарва се на преден план славянското, преди всичко защото езикът и културата ни са славянски. И именно чрез тези две неща имаме огромен цивилизационен принос чрез културната радиация към останалите славяни-варвари. А за произхода, хм, ако Вие докажете, че в генофонда ни доминират прабългарски гени, ще се съглася, че сме прабългари.

Първо трябва да познаваш езика си, и след това да говориш какъв е той!!! Ако предпочиташ може и славянски да го наричаш, но нали знаеш, че преди 6 век е нямало славяни! Хипотетичното претопяване на прабългарския език в слявянското русокосо море е твърде смешно. Тая работа народа завоевател да приеме езика на завоюваните никъде я няма, няма я и при българите.

А в генофонда ни наистина има българска кръв.

geni2.JPGmakedonci-iranci.JPG

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Първо трябва да познаваш езика си, и след това да говориш какъв е той!!! Ако предпочиташ може и славянски да го наричаш, но нали знаеш, че преди 6 век е нямало славяни! Хипотетичното претопяване на прабългарския език в слявянското русокосо море е твърде смешно. Тая работа народа завоевател да приеме езика на завоюваните никъде я няма, няма я и при българите.

А в генофонда ни наистина има българска кръв.

geni2.JPGmakedonci-iranci.JPG

Може ли малко повече за тези изследвания.

Забелязвам, че преди в изследване то имаше Траки а не Българи, сега виждам Българи а, не Траки, как така единият етнос се пропуска не се изследва в този момент? Тука не видях славяни ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

E като не те интерисува, за чий си чупи клавиатурата да пишеш? Нормалният човек, когато нещо не го интерисува, нито го чете, нито го коментира.

ПП. като се изключи твърдението че са варвари, всичко което си написал за прабългарите са абсолютни глупости

Не съм убеден.

Всъщност, аз влязох тук, за да защитя проф. добрев, не да ви пиша по тъпата тема, която изобщо не ме интересува. Но стана лавина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъщност, аз влязох тук, за да защитя проф. добрев, не да ви пиша по тъпата тема, която изобщо не ме интересува.

Чудничко. Темата е на Добрев, а ти влизаш и го "защитаваш", като в същото време наричаш собствената му тема "тъпа".

Здрава логика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не съм убеден.

Всъщност, аз влязох тук, за да защитя проф. добрев, не да ви пиша по тъпата тема, която изобщо не ме интересува. Но стана лавина.

нещо не мога да те разбера. Уж си влязъл да защитиш професор Добрев, а в същото време твърдиш че прабългарите сабили диваци и варвари,че нямат никакъв принос не само в развитието на световната култура, но дори и собствено българската култура, че са били нищожен брой и са изчезнали без да оставят абсолютно никакви следи. Всъщност ти твърдиш напълно обратното на това което твърди професор Добрев и е изписал стотици постове? Много добра защита.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не съм убеден.

Всъщност, аз влязох тук, за да защитя проф. добрев, не да ви пиша по тъпата тема, която изобщо не ме интересува. Но стана лавина.

И този човек пледира за коректно държание?! :w00t:

Моля за намеса на модераторите, alvassareiro да няма повече възможност да "ни" пише "по тъпата тема", а също и по други "тъпи теми."

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Още не знаем кои сме , но знаем, че сме варвари това само някой в 5ти клас може да го каже , извинявай ако си над 20 годишен.

Не знаем кои сме били преди 7 век, но знаем едно единствено нещо - не сме цивилизация.

Понеже Българите от намереното лед тях се оказва че мат най-големият принос към цивилизацията от всички съседни държави. Не разчитай само на строежи, има и медицина , календари звезди и други да не изброявам сега.

календари, звезди, кучета, тинтири-минтири, най-вероятно прабългарите са закачили по нещо от всяка цивилизация, с която са се овъртолвали, преди да се овъртолят с византия. От тука нещо, от там нещо, миш-маш, типичен варварски тюрлюгьовеч.

А ако е както казват повечето, че произлизаме от Траките , а славяните измислени през 18 век? Ами ако това е вярно ? Ти от къде знаеш че твоето е вярно?

Боже, славяните измислени през 18 век, чувате ли се какво говорите. айде по-сериозно. произлизали сме от траките. Чудесии колкото щеш.

Вижте сега. Траките са романизирани и християнизирани, прабългарите са славянизирани и християнизирани. Не сме реликти, вкаменелости, а стъпваме на обективна база – християнство и славянска култура. Ето това е началото, защото можеш да го проследиш до днес.

прескочим величието на занаятите им, ювилирното изкуство, Сега са световна атракция и спасение за нашият туризъм, Страхотни медици.

Всичко това принадлежи към една предходна цивилизация, чертата е теглена, скъсано е с това и е почната нова глава. Не може да се върне. Тръгнали сме по пътя на византийското православие, ще го вървим.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всеки сам вижда за каква точно част става въпрос. Това сравнение трябваше да бъде направено от привържениците на тюркската теория, но понеже те само повтарят някакви шамански заклинания и не излагат факти и доказателства се наложи сам да го направя.

Ами добра статистика само едно допълнение

2. Титли идентични при тюрки и българи:

Таркан (Тархан)

Боила (Буила)

Багатур (Багадур)

О тях Таркан се среща също така при кушаните, а багатур в Персия.

за кан и тегин вече писах също са познати при ираноговорещи племена.

Всъщност излиза че тези титли, които тюркофилите определят като тюркски, не са собствено такива, а са заимствани от съседните им народи. На практика става въпрос за титли циркулиращи при конните народи, без значение на произхода ми. Това обяснява защо три от титлите при прабългарите са познати и при тюрките.

Естествено те не могат да се използват за доказателство на какъвто и да е произход.Вярно е че без тях тюркската теория съвсем олеква, защото тя старателно заобикаля и археологията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

нещо не мога да те разбера. Уж си влязъл да защитиш професор Добрев, а в същото време твърдиш че прабългарите сабили диваци и варвари,че нямат никакъв принос не само в развитието на световната култура, но дори и собствено българската култура, че са били нищожен брой и са изчезнали без да оставят абсолютно никакви следи. Всъщност ти твърдиш напълно обратното на това което твърди професор Добрев и е изписал стотици постове? Много добра защита.

Виж, аз не го защитавам за възгледите му, които за мен са напълно ирелевантни, без всякакво значение, а го защитавам от обиди и неаргументирани ругатни. Принципна позиция.

но трябва да ви кажа, че се чепкате за нещо, което няма никакво значение, никакъв смисъл.

И да ви призная приятели, имам и друго на ум, като се намесих тук. Целта ми е да надраскам разни неща в безинтересна и нищо не значеща за мен тема, че да бъда и днес топ постър във форума. искам като си отворя браузъра, да си виждам името под колкото се може повече теми. Искам да съм навсякъде, да се лея като дъжд, да се чета и да ме има във вся и всьо :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

но трябва да ви кажа, че се чепкате за нещо, което няма никакво значение, никакъв смисъл.

всьо :)

Да ти кажа откровенно. Целият живот няма смисъл. Но кат сме го почнали, трябва с нещо да убийме времето....

:w00t: :w00t: :w00t: :w00t:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Животът има смисъл, определено, това е личен въпрос обаче, но определено смисълът не е да си губим времето с ирелевантни въпроси.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чувал съм, че в отвъдното така става, дано скоро да не разберем.

Аз за Славяните , всеки тук и всеки любознателен човек , с ръка на сърцето може да каже, че поне веднъж го е чел или чувал. Не казвам, че е така , но е хипотеза, която видях , всъщност, както всичко за което говорим.

Та някой ако не е разбрал какво съм намери и чел (без да коментирам, дали е вярно или не) , и някой се изказа, че видите ли никой от вас хич не е чувал за него е:

„Показателно е, че славянската идея започва като така наречената ИЛИРИЙСКА ИДЕЯ. Същността й има политически адрес... с името "илирийци" се наричат всички народи, населявали в античността земите, които през средновековието били „славянски”… За създател на илирийската идея се сочи хърватина Винко Прибоевич от остров Хвар, със издаденото от него през 1532 г. във Венеция „Слово за произхода на увенчаните със слава славяни”, което търси идеологическа формула, за да оглави „славянското” множество, изгубило държавната си независимост при падането на българското и сръбското царство... Окончателно „славянската” идея се формира под перото на абата дон Мавро Орбини от Пиза (родом хърватин от Дубровник).” През 1601 г. Мавро Орбини написва по хърватска поръчка книга за историята на славяните, озаглавена „Книга историография”..."

/из „Митът за панславизма и съдбата на България” - Никола Виденов/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може ли малко повече за тези изследвания.

Забелязвам, че преди в изследване то имаше Траки а не Българи, сега виждам Българи а, не Траки, как така единият етнос се пропуска не се изследва в този момент? Тука не видях славяни ?

Че как ще изследваш Траки, като траките ги няма! Всеки който слага траки в някакво генетично изследване, трябва да докаже как е извлекъл ДНК от тракийските могили, или поне от гроба на Спартак. Всичко друго са кьорфишеци. Също така в генетиката няма такова обобщение "Славяни". Всеки народ се разглежда отделно, като във всеки народ се намират следи от комшиите и по-старите поселници.

Ето ги двете изследвания:

Chuvash_HLA.pdf

HLA genes in Macedonians and the K. Dimitroski A. Pacho sub-Saharan origin of the Greeks

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Далече назад в темата бяха коментирани и каменните баби. За настървено спорещите ето една загатка.

Откъде е тази каменна стауя и на каква възраст е? Не е тюркска със сигурност. Който познае, получава от мен гарантиран +. :)

post-4986-066002300 1289333173_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Далече назад в темата бяха коментирани и каменните баби. За настървено спорещите ето една загатка.

Откъде е тази каменна стауя и на каква възраст е? Не е тюркска със сигурност. Който познае, получава от мен гарантиран +. :)

post-4986-066002300 1289333173_thumb.jpg

E ти много ефтино искаш да минеш. Кажи поне една бира, пък ако ще и виртуална.

Този камънак на мен ми мяза на скитски. :unsure:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

E ти много ефтино искаш да минеш. Кажи поне една бира, пък ако ще и виртуална.

Този камънак на мен ми мяза на скитски. :unsure:

Открит е Армения, датира се в много широк диапазон - между VІ и І век пр.Хр. Като гледам отсъствието на иранско или елинистично влияние, ще да е по-скоро към VІ - първата половина на ІV век пр.Хр. Дали е скитски обаче не мога да ти гарантирам, по-скоро е местна работа с влияние на кавказо-урартския стил, защото от същия период са открити и известен брой статуи, които обаче са само глави, а не и "каменни баби". Впрочем височината на постнатия паметник е 86 см.

Но заради сравнително точното ориентиране към региона, имаш от мен виртуална бира и ментичката. :good:

Между впрочем няма да се изненадам, ако статуята наистина се окаже скитска. Чукни тук на латиница Maku, Иран и ще видиш:

http://maps.google.com/

Районът е съвсем в съседство с древното Скитско царство в Атропатена.

Редактирано от Aspandiat
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И да ви призная приятели, имам и друго на ум, като се намесих тук. Целта ми е да надраскам разни неща в безинтересна и нищо не значеща за мен тема, че да бъда и днес топ постър във форума. искам като си отворя браузъра, да си виждам името под колкото се може повече теми. Искам да съм навсякъде, да се лея като дъжд, да се чета и да ме има във вся и всьо :)

Сигурен ли си, че не си напушен с нещо некачествено? :biggrin:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Открит е Армения, датира се в много широк диапазон - между VІ и І век пр.Хр. Като гледам отсъствието на иранско или елинистично влияние, ще да е по-скоро към VІ - първата половина на ІV век пр.Хр. Дали е скитски обаче не мога да ти гарантирам, по-скоро е местна работа с влияние на кавказо-урартския стил, защото от същия период са открити и известен брой статуи, които обаче са само глави, а не и "каменни баби". Впрочем височината на постнатия паметник е 86 см.

Но заради сравнително точното ориентиране към региона, имаш от мен виртгуална бира и ментичката. :good:

Имали инфо, за това м-у какви обстоятелства е намерен(а). Храм, гроб, дом...Бог(иня) ми се вижда, па дали е баба?, няма ги изображенията които сочат, че е жена....Че е бог е сигурно. Има 6 пръста на дясната ръка. Другата не я видим добре....

:book: :book: :book:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От къде тази сигурност? От коя ръка писана? Кой е плащал за писането?

Аз сега изпитвам по история синът и до Новгород, Киев, Болгар е третият голям град на исток. Москва още никъде я няма....

за друго да не говорим...

Кои от сега съществуващите държави са преки наследници на тамо бивщите националности?

Боза е на всякъде....

:post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712:

:good: И аз уважавам много Уралската държава .Едно предизвикателство за alvassareiro

http://www.bulgarlar.com/Iskusstvo/Victor/VictorIVBulgar.html

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...