Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

За съжаление в България много малко знаем за нея. Например знам че при създаването на Латинската империя тя се образувава от остатъците на Византия тя се е намирала на брега на полуостров Мала Азия с център град Трапезунд и пада под Османска власт през 1463 година. Ще съм благодарен на тези които разкажат нещо повече за тази избледняла сякаш в съзнанието ни средновековна държава нейната история и владетели.

  • Глобален Модератор
Публикува

Благодаря за проявения интерес!

В момента готвя превод от френски език на текст точно на тази тема.

В следващия или в по-следващия брой на списанието ще може да прочетеш текста.

  • Потребител
Публикува
Благодаря за проявения интерес!

В момента готвя превод от френски език на текст точно на тази тема.

В следващия или в по-следващия брой на списанието ще може да прочетеш текста.

Благодаря, тъкмо ще мога да разбера повече по темата тъй като от дете ми е било интересно да узная повече за тази държава но чак сега се реших да питам.

  • Потребител
Публикува
:bye1: Здравей, по темата за имерията на великите Комнини можеш да видиш и книгата на С. П. Карпов " Трапезундская империя и западноевропейские государства в XIII - XV в. Също така със сигурност ще намериш много информация в The Oxford dictionary of Bizantium(ODB). Лошото е че на български за съжаление няма написани и 10 страници по проблемите свързани с това, изключително трайно и много интересно държавно формирование.А иначе по проблема е писал Феодор Успенски но книгата му не съм успял да я намеря в нета , както и в Википедията има посочена много литература която може и да е полезна. Успех в начинанието!!!
  • Потребител
Публикува

ТРАПЕЗУНТСКА ХРОНИКА

http://www.vostlit.info/Texts/rus/Panaret/framepred.htm

вътрешен източник от края на ХІV в., допълнен в ХV в., написан в Трапезунд от протонотария и севаст на традезундските императори МИХАИЛ ПАНАРЕТ.

  • Глобален Модератор
Публикува

Изолацията на тези земи им е помогнала да се обособят лесно в самостоятелно владение, а също така и да оцелеят няколко години след падането на Константинопол. Но в същото време Трапезунд е нещо като крайна станция на пътя на коприната откъдето стоките идват от Азия по суша и след това се разпределят за Европа по море, което е носело огромни доходи, а значението му нараства още повече след превземането и разграбването на Багдад от татарите.

  • 1 месец по късно...
  • Потребители
Публикува

Рънсиман пише, че край Трапезунд има сребърни рудници, които водят до забогатяване на царството на Комнините (щото, нали, малко е странно да му казваме чак империя). Самият град е издигнат на удобно за отбрана място, което го е предпазило както от селджукското, така и от по-късни завоевания - докато идва решителният Мехмед Фатих, разбира се.

Доколкото знам, поне известно време след 1204 Давид и Алексий Комнини номинално са васали на Бодуен и Анри. А след 1261 трапезундските василевси май нямат особени проблеми с Палеолозите - приемат титлата "император на източните провинции" (все едно пак има западна и източна империя, но в по-малък мащаб) и всичко е наред.

В някакъв период на по-сериозно укрепване на царството, Комнините имат доста активна политика по Черно море - завързват сериозни контакти с Грузия, имат завоевания в Крим...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!