Отиди на
Форум "Наука"

Препръчано мнение

  • Потребители
Публикувано

“Царско повествование за измаилтяните за колко години взеха и завладяха цялото вселенско царство”

Хрониката е частично публикувана в книгата на Павлов, Лазаров и Тютюнджев - "Документи за полит. история на среднов. България", В. Т-во, 1989,1992г. В публикувания текст са описани събитията само до паданетона Търновтрад през 1393г. В пълния превод са включени и двата интерлесни пасажа за събитията след битката при Анкара, когато прогонените от османците владетели, вкл. и бъргарските се завърнали в земите си. В едната бележка се споменава за сражение в което турците победили българите, а в другата за превземането на Сифоия и Пирот.

  • Мнения 82
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • 1 месец по късно...
  • Потребители
Публикувано

И още една хроника - № 6

Поредицата по изданието на Шрайнер с кратки виз. хроники се попълни с бълг. превод на още 1. Тази е доста кратка и е свързана с управлението на императорите Йоан ІІ Комнин и Мануил І.

  • Потребители
Публикувано

И още 2 хроники на бълг. език:

Кратка хроника за турците - намира се в ГПБ-Петербург. Описва накратко турското нашествие, но за съжаление няма преки бележки свързани с бълг. история.

Анонимна хроника № 1 - представлява извлечения от недостигналото до нас съчинение "Велик хронограф", който е бил ползван от св. Теофан изховедник и св. патр. Никифор.

  • 3 месеца по късно...
  • Потребители
Публикувано

Още 1 хроника и 3 летописни бележки

Кратка византийска хроника № 29 наричана още „Кратка месемврийска хроника” – обхваща събития свързани с българското Черноморие и османското нашествие на Балканите.

Приложение № 6 – хронологическа бележка от Теодор Агалиан свързана със събитията непосредствено преди завоюването на Цариград от турците.

Приложение № 9 – бележка за завоюването на Кипър от турците през 1570-1571г.

Приложение № 10 – бележка за битката при Лепанто (Навпакт).

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребители
Публикувано

Още 2 кратки виз. храники на бълг. език.

Кратка виз. хроника № 95 Отнася се за битката при Анкара през 1402г. и началото на междуособиците между Баязитовите синове.

Кратка виз. хроника № 96 Също е свързана с борбата за трона между синовете на Баязид І. В нея има и сведения отнасящи се до бълг. земи в този период.

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребители
Публикувано

Още 2 хроники:

Кратка византийска хроника № 104 – съдържа бележки за пътуването на византийските делегати за участие във Фераро-Флорентинския събор.

Кратка византийска хроника № 114 – съдържа 2 бележки: за превземането на Христополис от турците и за битката при Анакара през 1402г.

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребители
Публикувано

Още четири кратки византийски хроники.

Хроника № 103 - съдържа няколко автобиографични бележки от кардинал Висарион.

Хроника № 88-А пък съдържа автобиографични бележки от Макарий Хризокефалос.

В следващите две кратки хроники бележките са свързани основно с региона на остров Родос.

Кратка хроника 106

Кратка хроника 108

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребители
Публикувано

Кратка византийска хроника № 7

Хрониката обхваща събитията от 1204г. до 1435г.

Хрониката започва с описание за превземането на Цариград. Тази част не е особено интересна, защото както се съобщава в бележките е те са направени въз основа на хрониката на Никита Хониат (разбира се, който иска да прочете от извора за събитието при това на български, засега ще трябва да се задоволи с това от интернет).

По-интересни са бележките след 80-те години на 14век, защото там свършват историите на Григора и Кантакузин, а тези на Дука и Халкондил освен че са трудно достъпни, в тази част не са вече така подробни за този период.

Сред тях внимание заслужават да речем тези за превземането Бурса, Никея и Галиполи от турците, за междуособиците във Византия между императорите Андроник ІІ, Андроник ІІІ, Йоан VІІ .

  • 1 месец по късно...
  • Потребители
Публикувано

Кратка византийска хроника № 12

Хрониката обхваща периода 1376-1403г. и съдържа бележки за междуособиците във Византия при управлението на Йоан V, опустошенията на Тимур Ланг и междуособиците при наследниците на Баязид І (за съжаление са описани само тези в Анадола).

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребители
Публикувано

Кратка византийска хроника № 22 – хрониката обхваща събитията от 1204 до 1470г., т.е. превземането на Цариград от турците през 1453г. и смъртта на деспот Димитър, брата на император Константин Драгаш. Хрониката съдържа бележка за деспот Добротица и синът му Тертер, която е едно от оскъдните сведения за добруджанското деспотство. Също има бележка за потомци от византийския клон на династията на Асеневци. По конкретно става дума за Павел Асен, чиято дъщеря Теодора се омъжила за деспот Димитър, брата на императорите Йоан VІІІ Палеолог и Константин Драгаш. Родената от брака им дъщеря Елена под турски натиск била дадена в султанския харем.

  • Потребители
Публикувано

Под № 63 (A-D) са включени 10 текста, на които бележките хронологически и стилистически съвпадат да 1520г. – смъртта на султан Селим І. Хроника 63 А се основава на ръкопис С и съдържа бележки до 1566г., от които са особено интересни свързаните с въстанието на Перопонес от 1532-1534.. Хроника 63 В се основава на ръкопис F, като за втората й част (след бележка № 5) се счита, че е била съставена на остров Лесбос. Хроника 63 С се основава на ръкопис О, съдържа бележки до 1566г. и онделя внимание на походите срещу Унгария. Хроника 63 D се основава на ръкопис F, съдържа бележки до 1565г.

Кратка виз. хроника № 63-В

Кратка виз. хроника № 83-С

  • 1 месец по късно...
  • Потребители
Публикувано

Кратка византийска хроника № 30 - "Митиленска хроника"

Тази също малка по обем хроника съдържа сведения основно за архонтите на Лесбос от генуезката фамилия Гателиузо (Гатилуси, Gattilusio). По-конкретно тези от Франческо І (1355-1384) до Дорино І (1428-1455), като във връзка със регентствата на Николо І се споменава и за управителите на Енос.

Макар и хрониката да е кратка, тя хвърля светлина върху не много познатата у нас съдба на малките феодални владения, остатъци от залязващата виз. империя.

  • 8 месеца по късно...
  • Потребители
Публикувано

Още 2 кретки хроники - № 79 и № 80.

№ 80 е само с 4 кратки бележки, ама за пълнота на поредицата.

№ 79 съдържа кратки сведения свързани с Пелопонес и турските походи срещу Кипър, Корфу, Малта и др.

  • 11 месеца по късно...
  • Потребители
Публикувано

Още 2 хроники - Кратка виз. хроника № 85, която съдържа свадения за избирането на руски епископи през 14в. и втората част на хроника 55 - първата е по-интересна, но засега е това.

  • 2 years later...
  • Потребители
Публикувано

Кратка византийска хроника № 2 хрониката обхваща събитияато от периода 730-820г. и съдържа сведения за битката при Маркели през 792г. и за смъртта на император Никифор І през 811г. Най-интересно е сведението за похода на император Константин VІ срещу славяните през 797г., защото за него не се споменава в други извори.

Кратка византийска хроника № 5 хрониката съдържа записи за датите на раждане на децата на имп. Алексий І.

Кратка византийска хроника № 21 - Хрониката обхваща събитията от 1204г. до 1282г.

  • Потребители
Публикувано

Темата я има преди раздела за изворите и затова е тук. Пък и някои нови неща има, които ги няма примерно в ГИБИ, както от последните за похода на Константин VІ срещу славяните. И затова е добре първо да минат от тук, та да не се запълва раздела за извори с дискусии за някои от сведенията. Тъй че нека първо втасат малко тук и после ще ги сложим там.

  • Потребители
Публикувано

Още 6 кратки византийски хроники, но линкът ще е само към Индекса, защото не знам дали ще мога да вкарам толкова хипервръзки.

Кратка византийска хроника № 11

Кратка византийска хроника № 15

Кратка византийска хроника № 17

Кратка византийска хроника № 18

Кратка византийска хроника № 19

Кратка византийска хроника № 20

  • 4 седмици по-късно...
  • 2 седмици по-късно...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!