Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

:good:

На практика има и друг вид биметални монети - такива, при които имаме ядро от един метал/сплав (обикновено по-евтин), обвито в друг (по-скъп, за да се създаде илюзията, че монетата е изцяло от скъп метал). Такива монети (наричани и "фуре") са били правени с цел пестене на материала не само от фалшификатори, но и от владетели и държави в криза, например в Римската империя или в България по време на Втората световна война. В миналото най-ефективната проверка е била да се направи лек нарез отстрани на монетата, чрез който излизало наяве дали и вътрешността е от същия метал или лъсвал по-простият материал на ядрото.

Голяма част от златните византийски монети откривани на територията на Първото българско царство са именно "фуре"-та, т.е. официални фалшификати. Лукавите византийци са ги пробутвали на наивните българи. :tooth:

  • 1 year later...
  • 8 месеца по късно...
  • Потребител
Публикува (edited)

Какъв по точно е % на металите в стотинките произведени през 1999г?

Вижте тези лицемери какво са написали за монетите произведени 2000г, точно противоположното на истината! Направо не е завярване! ВИЖТЕ - http://paper.standartnews.com/archive/2000/10/02/econom/fnstory5.htm

Редактирано от LeftyBG
  • Потребител
Публикува (edited)

Голяма част от златните византийски монети откривани на територията на Първото българско царство са именно "фуре"-та, т.е. официални фалшификати. Лукавите византийци са ги пробутвали на наивните българи. :tooth:

Българите едва ли са били толкова балами, че да не усетят измамата, а защо пък и да не допуснем, че такива фалшификати са били правени у нас, с цел да подкопаят ромейската икономика?

Редактирано от Зитко
  • Потребител
Публикува

Не зная в момента точното съотношение на металите в стотинките от 1999 и 2000, а би трябвало уж да съм наясно, ама :whistling: "ъкъл море...глава шамандура"

Със сигурност главната разлика при номиналите 1, 2, 5 е че в емисия 2000 сърцевината им е стоманена, има покритие. Направено е с цел по-голяма износоустоичивост на материала, и в интерес на истината ако срешнете 1999-та ще видите че са доста по-затрити, а нямат голяма разлика в циркулационният период. Едва ли имат повече мед...по-скоро по-малко

За Византия, в интерес на истината Фуретата на Византия са едни от най-редко срещаните. В пъти по-често като % се срещат фуретата в древен Рим и Гърция. А и след 11 век е безмислено да правиш фуре на златна монета....тя толкова златна че злато няма в нея, ти фуре да и правиш най-много да сложиш повече злато от съдържанието в електрона и да се прекараш!

А "наивните" Българи са толкоз наивни че през 10-12 век са наклепали толкоз много медни имитации на който не може да различиш изображение. Да не говорим за явлението от началото на 11 век медните коруби да се режат на 2, 3 и 5 просто за да имаме монетен материал, а пък златните с между 1/10-1/20 че да можем да приберем материала. За периода преди 10 век е трудно да се каже щото ние сме били още като развитие някаде по паланките и се менкали 5 кокошки за 1/3 овца или нещо подобно и пари не са ни требвали...

Тъй че ние още от едно време сме много хитри и все прецакваме другите, щото сме яко акъл :head_hurts_kr:

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!