Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Администратор
Публикува

Една теория за възникването на писмеността:

Уорбъртън - английски епископ, който разсъждава върху проблема за йероглифната писменост като я поставя в основата на генеалогията на писмеността изобщо. Езикът е средство за комуникиране на идеи. Езикът използва звука. На звука му липсва протяжност, не е траен. И тогава е измислена писмеността. Тя произхожда още от езика на действието- някаква мимика, която може да бъде възпроизведена, но езикът на действието най-добре може да бъде представен с рисунка. Йероглифната писменост се поставя в самото начало на изобразяването на писмените системи и се схваща като тази писменост, от която произхождат другите видове. Това е еволюционистка теза.

  • Глобален Модератор
Публикува

Че да не би да има и друга теза???

  • Потребител
Публикува

Хората са се справяли в продължение на хилядолетия и без писменост. Тя не им е била необходима за да започнат да опитомяват растения и животни, да строят жилища или да произвеждат най-различни стоки. Но постепенно икономическият и социален живот става твърде сложен и става все по-необходимо информацията да бъде съхранявана върху някакъв по-траен „носител” – дали за да бъдат водени счетоводни сметки, да се организира работата на администрацията или да се документират религиозните култове. Писмеността е била нужна най-вече на оформящите се древни институции за регулиране на обществения живот. В най-ранните форми на писменост на всяко понятие (дума) съответства знак (символ), т.е. думите с еднакви значения са имали еднакви знаци. Например шумерският клинопис първоначално се състои от схематични рисунки на обектите, за които иде реч. Едва впоследствие с усъвършенствуването на писмеността се въвежда фонетично представяне, т.е. писмените знаци да съответстват на звуците в говоримия език.

  • Потребител
Публикува

В момента чета нещо много интересно. Есе от Исмаил Кадаре което е озаглавено ''Легенда на легендите'' и периферно засяга темата за възникването на писменността. Горещо препоръчвам текста, който е издаден под формата на малка книжка. Чете се леко и е много силен. Кадаре разгежда зараждането и развитието на легендите и как те си взимодействат с историята и художествената литература след изобретяването на писменността. Четете и се наслаждавайте. Изненадата е още по приятна като се вземе впредвид факта, че Кадаре е албански автор и това предварително предполага лек скепсис към написаното, защото сме свикнали да си представяме албанците като главорези и наркотрафиканти, а не като философи и поети.

  • Глобален Модератор
Публикува

Книгата звучи интригуващо. Макар че все пак различните писмености възникват при подобни обстоятелства но с доста собствени особености при формирането и развитието. Китайското йероглифно писмо например възниква първоначално като опити за гадаене чрез резки по черупките на костенурки, което в последствие се усложнява, осъвършенства и започва да предава символи и фрази. Инкската империя пък - една огромна и изключително развита държава за екстремните условия, в които е създадена, успешно е функционирала без никаква писменост, ако изключим "въженото писмо" - кипу, което обаче е можело да предава информация само за количество и вид стока, време, воини...

  • Потребител
Публикува
Че да не би да има и друга теза???
Честно казано, за пръв път чувам за йероглифното писмо като първи етап в еволюционистките тези. Доколкото знам, за първи етап се приемат пиктограмите.
  • 2 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор
Публикува

Ами зависи как се класифицират пиктограмите, те са един вид недоеволюирали йероглифи :) принципа при тях е същия - на символни изображения, които с времето се усложняват и придобиват вида на класическите египетски, китайски и тн. йероглифи. Но не се наблюдава такъв революционен преход като този от символното към фонетичното писмо.

  • Потребител
Публикува
Ами зависи как се класифицират пиктограмите, те са един вид недоеволюирали йероглифи :) принципа при тях е същия - на символни изображения, които с времето се усложняват и придобиват вида на класическите египетски, китайски и тн. йероглифи. Но не се наблюдава такъв революционен преход като този от символното към фонетичното писмо.

Здрасти!

Ами зависи кое е било тепърва. Според мен първо са били разни чертички и пиктограми(рисунки). както на рисунките в алтамеира. Върху изображението на бизона има разни драскотини, подобни на смятането на мая. Наверно така са изписали колко дивеч са видели-убили-или желаели да убият. В букварчетата и за сега така учим буквите. М м Мама. Щ щ щъркел. Първичните знаци са били скици на тези изображения. Затова казва Чаба Варга, че ако гледаме корена на една дума той трябва да напомня на някакава картина. Колкото сродни думи намерин със същатото значение тогава тази дума сигурно е оригинална а не преприета от други езици. В египет едновременно са имали 3 писменности. Но интересното е че с подобните правила както ровашкото писане. Изоставяне на гласните. Само в някои ситуации се изписват гласни. По-съкратено се е пишело по начина както в картушите се е правило. Същото при ровашко го има във вид на лигатури.

Китайците са писали с помоща на кипу но по кралска наредба се разработва и въвежда сегашното им писане точно с тази цел с която сега и ние гледаме по пиктограмите в германия, англия, франция къде има ресторант, колзет, информационен пулт.....Тоест разноезични народи да могат да общуват помежду си писменно.

И това няколко стотин години преди Христос.

:read::book::punk:

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!