Отиди на
Форум "Наука"

Прабългарската цивилизация


Recommended Posts

  • Потребител
Тойнби случайно ни го набиваха в главите като бяхме бедни осмокласничета :)

За концертите не знам, но виждам, че всичкото мъдро българство е много уникумно, уникалствено и уникновено. За "Хексамерон", демек "Шестоднев" на свети Василий Велики някой дали е чувал? Ама да не го сбъркате с "Хептамерон" на Маргьорит Наварска...

Че то твоите даскали били големи говеда. Вместо да ви научат на елементарни неща, те са се правили на разбирачи и сте си говорили за Тойнби. От много философстване са пропуснали да ви научат на основни неща. Явно трагедията в основното и средно образование е пълна.

Ти обаче така и не благоволи да кажеш къде можем да се запознаем с твърде смущаващия факт, че през Хв. Дъблин е бил два пъти по-голям по територия от Преслав. Да не би и това да са ти го набили в главата в осми клас?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 933
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Междувпрочем , тукашните археолози - (Качо и Маготин) също освен да пускат стари грамофонни плочи с изтъркани игилички , друго не правят . Маготин ги ръси едни Протичови от началото на миналия век . Ново . Какво ново- докато намерите ''зороастрийски'' храмове при Кубер или някъде другада извън 150 км четириъгълник Силистра- Плиска- Преслав -Варна не щем ви повярваме ,че българите са ''източни сармати '' и ''зороастрийци'' .

И ти рицарю и другаря глишев не се зъбете много щото много скоро може сами да си вземате думите назад и да станете първи иранци! :cool:

Дори и нито един зороастрийски храм да нямаше тук, и никъде да не пише, че сме иранци, е достатъчно това че в момента гововорим на ирански език! :cool: Това че го наричаме славянски може някой ден да се промени, примерно на Сарматски!

От друга страна волжсите българи въпреки, че говорят на тюркски език в момента, притежават митология която е Зороастрийска. И за нея има преки писмени данни в Иран, ама няма кой да се хване и да прочете подробно книгата Авеста или Шахнаме!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Тойнби случайно ни го набиваха в главите като бяхме бедни осмокласничета :)

За концертите не знам, но виждам, че всичкото мъдро българство е много уникумно, уникалствено и уникновено. За "Хексамерон", демек "Шестоднев" на свети Василий Велики някой дали е чувал? Ама да не го сбъркате с "Хептамерон" на Маргьорит Наварска...

Май за Шестоднева стана дума във връзка с това:

Ако някой сега пак каже, че бягащите монаси са спасявали първо Евангелията, това ще бъде несериозен аргумент. Защото той по същество ще потвърди старата ми теза, че и да е имало някакво светско литературно наследство, на него не се е гледало с особено уважение. Което на запад (пък и във Византия, където през ялото Средновековие четат Софокъл и Омир) съвсем не е така.

Говорим за съчинение, което дава разностранни познания. :hmmm: Защото технически погледнато може Софокъл и Омир да са били четени през Средновековието, но определено авторите не са франки, англо-саксонци или нормани. Даже трудно ще минат за византийци, с оглед смисъла, който влагаме обикновено в това понятие. Май ще да е спасено повечко от Евангелия.

А и Шестоднева на Йоан Екзарх не е буквален превод на съчинението със същото заглавие, а има съществена авторска редакция и не е слечайно, че двете съчинения се разглеждат като отделни. По същественото е, че е имало потребност от съчинение с разностранна информация и познания за създаването му, което си е нещо повече от това някой да беше записал 2-3 века по-рано някоя песен за Крали Марко или цар Иван Шишман.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Че то твоите даскали били големи говеда. Вместо да ви научат на елементарни неща, те са се правили на разбирачи и сте си говорили за Тойнби. От много философстване са пропуснали да ви научат на основни неща. Явно трагедията в основното и средно образование е пълна.

Ти обаче така и не благоволи да кажеш къде можем да се запознаем с твърде смущаващия факт, че през Хв. Дъблин е бил два пъти по-голям по територия от Преслав. Да не би и това да са ти го набили в главата в осми клас?

Това за Дъблин човекът си го изсмука от пръстите, при това без особено старание. Колкото до твърдението, че Екзарх е преписал Василий Велики, по-голяма простотия едва ли може да се измисли на тема старобългарска книжнина. Според мен лицето дори не е чело Екзарх, а Василий Велики даже не е и помирисвало. Съмнително е също и как са им преподавали Тойнби, но имам усещането, че е било немарливо, щом са пропуснали най-интересния момент с "генезиса на православната цивилизация". Аз не знам лицето що за лице е, но Тойнби е световно признат и утвърден. И щом сам Арнолд ни уверява, че имаме така нещо общо с цивилизацията, никакви недоучени Глишевци не могат да разколебаят моята увереност... :balloons:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аре стига сте се джавкали.

Някой нещо интересно няма ли да каже.

На мен ми писна да гледам как всеки се пъчи виртуално и клейми опонентите си.

Предлагам да пуснете нова тема за постиженията си в областта на историята/археологията и всеки да се похвали какви висоти е покорил и загадки е разкрил.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Темата за прабългарите или българите е, че се обърках. Каза се 1000 пъти, че никой не подценява достиженията на прабългарите, но да се говори за цивилизация е пресилено, ама нали трябва да докажем какви сме умници и се почна една престрелка- края и не се вижда....Какъв Шестоднев, какъв Преслав, каква литература. Аз прабългарска литература не съм чел, но ще съм признателен да ме насочите към някое произведение, за да се ограмотя.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Темата за прабългарите или българите е, че се обърках. Каза се 1000 пъти, че никой не подценява достиженията на прабългарите, но да се говори за цивилизация е пресилено, ама нали трябва да докажем какви сме умници и се почна една престрелка- края и не се вижда....Какъв Шестоднев, какъв Преслав, каква литература. Аз прабългарска литература не съм чел, но ще съм признателен да ме насочите към някое произведение, за да се ограмотя.

А къде свършват прабългарите и почват българите?

Черноризец Храбър, например, прабългарин ли е?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Работата е там, че трябват доказателства за всички твърдения. Ето, например каза се, че Дъблин бил еди колко си кв.км. голям. Да се даде някакво доказателство, за да не оставаме с впечатлението, че се фантазира. Каза се, че Йоан Екзарх бил преписал. Само дето половината Шестоднев са си собствени авторови разсъждения на Екзарх, често с неканоничен характер, даже с коментари върху заблудите на българското езичество. Сигурно и Василий Велики е писал за българското езичество, та Йоан е преписал от него. Смях. :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
А къде свършват прабългарите и почват българите?

Когато държавата Прабългария изчезва и на нейно място се появява България, тогава "свършват" прабългарите и почват българите. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Работата е там, че трябват доказателства за всички твърдения. Ето, например каза се, че Дъблин бил еди колко си кв.км. голям. Да се даде някакво доказателство, за да не оставаме с впечатлението, че се фантазира.

Е чак пък, доказателства. Що са нужни? :post-20645-1121105496: Друго си да научиш едно две имена като Матанов и Льо Гоф и да ги повтаряш като заклинания с тайната надежда другите да са ахмаци.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Е чак пък, доказателства. Що са нужни? :post-20645-1121105496: Друго си да научиш едно две имена като Матанов и Льо Гоф и да ги повтаряш като заклинания с тайната надежда другите да са ахмаци.

Абе ние хубаво сме си ахмаци, ама даже и ние схващаме, че освен Матанов и Льо Гоф трябват факти. Така де, това е научна, а не религиозна дискусия хе хе хе. :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Когато държавата Прабългария изчезва и на нейно място се появява България, тогава "свършват" прабългарите и почват българите. :)

В кои извори се упоменава за тази митична "Прабългария". :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Да взема да редактирам заглавието на темата тогава?

Хайде да е "Българският принос в православната цивилизация". Но в отделна тема, та да избистрим копи-пейста, както би се изразил др. Глишев. :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами отваряйте, де :):)

И само не се нападайте лично, моля ви се "всей душой" :))))

/или както се казва там на старобългарски :mrgreen: /

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Ами отваряйте, де :):)

И само не се нападайте лично, моля ви се "всей душой" :))))

Абсолютно. Видяха нов човек във форума и 'веселою гурьбой звери кинулися в бой'... :smokeing:

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Абсолютно. Видяха нов човек във форума и 'веселою гурьбой звери кинулися в бой'... :smokeing:

Просто ни липсва нашият всеобщ любимец професор Добрев. Професоре, моля Ви, върнете се при нас с нови открития за тюркската прародина. Нам так скучно без вами, милинкий наш. :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Просто ни липсва нашият всеобщ любимец професор Добрев. Професоре, моля Ви, върнете се при нас с нови открития за тюркската прародина. Нам так скучно без вами, милинкий наш. :smokeing:

не дърпай тюрка за сабята. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Просто ни липсва нашият всеобщ любимец професор Добрев. Професоре, моля Ви, върнете се при нас с нови открития за тюркската прародина. Нам так скучно без вами, милинкий наш. :smokeing:

:):):)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А къде свършват прабългарите и почват българите?

Черноризец Храбър, например, прабългарин ли е?

След Борис мисля е нормално да говорим за българи, а не за ''прабългари'', нали? Или и това вече се оспорва? Черноризец Храбър е българин, според мен, а според теб какъв е?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Естествено, че няма прабългари, но това понятие е прието, за да разграничим някакъв период във формирането на народа ни. То и византийци няма, но всеки грамотен човек разбира за какво иде реч, нали?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

След Борис мисля е нормално да говорим за българи, а не за ''прабългари'', нали? Или и това вече се оспорва? Черноризец Храбър е българин, според мен, а според теб какъв е?

Във всички извори /основа за наука история/ преди управлението на Борис І пише за народа или племе "българи". Ако толкова държите след Борис І да ги преименувате, ако намерите такова именуване в изворите след Борис І, ги наречете тогава "новобългари"-"христобългари"-"словобългари" и т.н. и т.н. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
То и византийци няма, но всеки грамотен човек разбира за какво иде реч, нали?

Вярвай, не е така. И доказателство за това е когато ти кажат - В Константинопол не е имало римско право, а византийско! :biggrin: Така, че покръстителството в историографията си е едно изопачаване, което с всяко едно поколение покръстители придобива уникално криви размери /особено в последните два века/.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...