Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Публикува

Чух, че наскоро Божо е казал подобно нещо по "Памет Българска". Понеже Симеон учил в Магнаурската школа и имал възможността в подробности да се запознае с великите пълководци като Александър, Ханибал, Велизарий. Така, че при Ахелой се опитал едно към едно да приложи тактиката на Ханибал при Кана.

Само, че според мен двете сражения и използваните тактики не са сходни, най-малкото различния терен на който се провеждат води до различни развития на ситуациите. При кана е нанесен удар с леките конници по фланговете и след това противника е обкръжен и разгромен. При Ахелой решаващата роля играе въвеждането на резерва от тежката конница, + това няма такъв обход - има отстъпление на част от войските и огъване на бойния ред, след това врага е притиснат към морето, много се издавят, други са изклани на място, после византийците се разбягват в паника и нататък следва преследване и избиване на войската им от българската конница в продължение на километри.

  • Потребители
Публикува
Чух, че наскоро Божо е казал подобно нещо по "Памет Българска". Понеже Симеон учил в Магнаурската школа и имал възможността в подробности да се запознае с великите пълководци като Александър, Ханибал, Велизарий. Така, че при Ахелой се опитал едно към едно да приложи тактиката на Ханибал при Кана.
:w00t: Ами то какво може да се очаква от Божо :doh: ... а да издаде и книга по въпроса. :book: Като изключим, че и двете са битки, и че има някакво дръпване на победилита войска назад между двете битки няма нищо общо. :post-20645-1121105496:
  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Вероятно, ако от едната страна не беше морето, Симеон можеше да пробва да раздели и тежката конница на две крила и да я пусне по двата фланга, но просто терена не му го позволява. Ударът нанесен с въвеждането на резерва е по левия противников фланг и изтласква врага на страни.

Сега се сещам за Борил, който край Пловдив пробва да приложи тактиката на Калоян от 1204 срещу латинците, само че този път номера не минава и той не успява да ги въвлече в засадата, тъй като те вече са си взели поука от големия пердах при Одрин. :)

Редактирано от Warlord
  • Глобален Модератор
Публикува

Използването на тактиката от Кана в битката при Ахелой би било не предимство, а недостатък. На единия римски фланг е река Ауфид и това е давало възможност, макар и със затруднение, римляните да се прехвърлят на другия й бряг и да се изтеглят в тази посока. Затова Ханибал е трябвало да обхване и двата им фланга. При Ахелой няма такава ситуация, тъй като на десния ромейски фланг е морето. Така че Симеон е действал съвсем адекватно и не му се е наложило да копира Кана като раздвоява удара си.

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Ами нещо подобно е, тук вече сме качвали една схема на битката:

ship17.JPG

Червеното кръгче е резерва воден лично от цар Симеон. Плътно оцветените квадратчета са пехота, наполовина оцветените - конница.

Редактирано от Warlord
  • Потребители
Публикува

По моята е на другия бряг на р. Ахелой - източния, от към Месемврия. И тила на византийците е към морето, а не към реката. А и не знам защо са прекарали византийците на обратно между Поморийското езеро и морето. А и прекалено са разтегнали сражението между днешните Поморие и село Ахелой. Там не 60 000, ами 600 000 армия може да се събере, ама доста ще се озори за пътя, камо ли да го мине с бой.

  • 2 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор
Публикува

Ами нали във византийските източници пише, че битката била край Анхиало (а не при Месемврия) значи е по-логично да е била на западния бряг на реката.

А иначе е ясно, че мащаба на армията е доста увеличен спрямо мащаба на картата, но това е за да бъде по-нагледно ;)

  • 2 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Понеже никъде не можах да намеря в нета план на Кана, се изтормозих с един аматьорски опит на Пейнт да начертая първоначалното разположение на войските. Ако имам нерви ще нарисувам и етапите на битката. Но за всеки случай ясно си личи, че тя е от съвсем друг тип спрямо Ахелой.

post-28-1153071825_thumb.jpg

Редактирано от Warlord
  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Легенда:

Картагенци:

Кафяво - леко въоръжени

Оранжево - тежко въоръжени

Червено - конница

Римляни:

Зелено - леко въоръжени

Лилаво - тежко въоръжени

Синьо - конница

Редактирано от Warlord
  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Разгръщане на бойния ред.

1 - Първият лагер на Ханибал

2 - Вторият лагер на Ханибал

А - Големият лагер на римляните (10 000)

Б - Малкият лагер на римляните (7000)

непрекъснати линии - настъпление

пунктирани линии - отстъпление

post-28-1153072241_thumb.jpg

Редактирано от Warlord
  • Глобален Модератор
Публикува

Крайна фаза на двубоя и изходни позиции на войските.

post-28-1153073376_thumb.jpg

  • Администратор
Публикува

По плановете на @Warlord по битката между Картагенци и Римляни и този на картата между Българи и Византийци почти нищо не си съвпада. Мисля, че Божидар Димитров нещо се е объркал или има друго предвид.

Ще може ли да дадете малко повече информация за тази битка водена от Ханибал. Кога е, защо се бият и т.н. , ако може и малко инфо за самия Ханибал. Това доста ме заинтригува, и досега наистина не го знаех :post-20645-1121105496:

Браво @Warlord за плановете наистина са станали сполучливи :):good:

  • Глобален Модератор
Публикува

Божо пак е търсил някакви куриози и сензации да намери за да привлече повече интерес. Ясно е, че между тези битки няма сходства, просто реших тук по-нагледно да го покажа.

За Ханибал мисля, че лесно можеш да намериш доста информация и на български в нета.

Тази битка се провежда по време на Втората Пуническа война между Рим и Картаген. Ханибал тръгва от Картаген (днешен Тунис) през Северна Африка, Испания, Алпите и нахлува в Италия. Това е грандиозен поход изпълнен с много интересни моменти и битки. Причината за войната е стълкновението между двата най-силни града-империи в района и хегемония над средиземноморието. Войните са спечелени от Рим и той овладява постепенно цялото Средиземноморие.

Може да се пише наистина много за периода на Пуническите войно (264 - 146 пр. н.е.), само, че няма достатъчно време - по-нататък.

  • Глобален Модератор
Публикува

Благодарение на момчетата от Бойна слава сега разполагаме и с доста по-сносни схеми с триизмерна визия, от които още по-ясно се добива представа за построяването на войските, тук са съобразени и разстоянията между тях, както и големината на каретата и редиците.

post-28-1153138895_thumb.jpg

post-28-1153138904_thumb.jpg

post-28-1153138915_thumb.jpg

post-28-1153138930_thumb.jpg

post-28-1153138940_thumb.jpg

  • Администратор
Публикува

Достатачно ми беше

Тази битка се провежда по време на Втората Пуническа война
, за да се сетя, че имам история на Рим или по точно христоматия и веднага изрових и намерих малко инфо. Ето какво е написал Тит Ливий по въпроса ;)

http://bg-science.info/view_his.php?id=55

Доста добре описано според мен и тази тема с плановете и сега тази информация стана доста полезна :)

  • 7 years later...
  • Потребител
Публикува

Няма ли в тая Христоматия, какво е писал Полибий? То е по-интересно:

http://www.fordham.edu/halsall/ancient/polybius-cannae.html

Кой измисли, че битката при Кана се е състояла на 2-3 август. Аз съм учил, че е била през пролетта, някъде март-април. Тогава за трети пореден нпет Ханибал разбива римските легиони.

  • Глобален Модератор
Публикува

Тит Ливий ако не се лъжа.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!