Отиди на
Форум "Наука"

Равноапостолния св. Константин I е създал българската писменост


Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Освен това са ме обвинявали, че съм грък и турчин.

Ама - едновременно ли?! Или - поотделно?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ми то грък и турчин е едно и също - нали гърци са ония турци, дето се правят на италианци :)

Пък аз като шопо-македонец съм си отвсякъде неосъзнат сърбин :P

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ден Втори от търсенето със свещи на Солунските братя в 10 век.Не се показват.

"Поне стоящите зад ника "глишев" няколко модератори..." се показаха !

И какво излъгах ли?Не се ли показаха политиканствуващите,но нямащи нищо общо с историята група на "Поне стоящите зад ника "глишев" няколко модератори..."

Да,Глишев,трябва им един такъв с еклектично събрани знания всеяден колекционет на съвременни историографи с весе още не избистрени поцизии и стой та чакай.Факт. Отприщват се . Виж им и тука писанията само и не поне един от тях да покаже азбуката на Кирил как изглежда ,тази която ще трябва да ядокаже че била написана от него.

Историк ,който премести тема с научната мотивировка че готите трябва да си стоят в античността,където принадлежат ! Премести една моя тема за българите където започна да си показва невежеството и да ги нарича "хамбургери" без дори да знае и произхода на бургерите занесени в Хамбург,като Татарско,Московско кюфте от сурово месо.

Румънския автохонист КГ125 според който "власите" се движели със стадата си по билото на Стара планина,прескачайки Искъра при Лакатник с шалашки скок и повтаряйки го при Железни врата.Но това са самотези които не били в армията на Атила който превзел Рим .

Йончев със историческите си заявления "A да не би в народната памет да е останало нещо за Симеон Велики например?

И с какво очакваш да останат в народната памет Кирил и Методий, при положение, че говорим за народ, който си е останал неграмотен до ново време?"

Йончев ,само да обичаш историята не е достатъчно. Отнася се и за останалите.

И така ден Втори ,нищичко от братята,ни вест ни кост,Даже от Ватикана и от Питер са спрели да пишат писма .Чух за едно изпратено от брат Кирил до Брат Методий от Кападокия,в която той я нарича "Кападокия е братче центъра на Просветата,в Кападокия са най-хубави Азбучетата,Кападокия,Кападокия ,Мой малък Рим"

Отдолу на писмото пишело ,че го изпращал с първия параход на Брато .

От Кирило Шехерезадовия институт ст,нс. К.Г.Йон Историческу е съобщил,че това положително е писано от Кирил за който те знаят със сигурност,че е казал Кападокия е моят Рим ,на Слишнишкия мост,когато се разкрила гледката на града пред него.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Трябва да сте разочаровани. Още не ви е обвинил, че вземате пари от чужди централи. Мен в БС са ме обвинявали. Обаче никой не ми обясни процедурата по получаване на парите. А проявих много сериозен интерес. :)

Освен това са ме обвинявали, че съм грък и турчин. За евреин и сърбин съм в процес на трепетно очакване. :whistling:

Хм, ами да кажат къде са да си ги получиш :))

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Ден Втори от търсенето със свещи на Солунските братя в 10 век.Не се показват.

"Поне стоящите зад ника "глишев" няколко модератори..." се показаха !

И какво излъгах ли?Не се ли показаха политиканствуващите,но нямащи нищо общо с историята група на "Поне стоящите зад ника "глишев" няколко модератори..."

Да,Глишев,трябва им един такъв с еклектично събрани знания всеяден колекционет на съвременни историографи с весе още не избистрени поцизии и стой та чакай.Факт. Отприщват се . Виж им и тука писанията само и не поне един от тях да покаже азбуката на Кирил как изглежда ,тази която ще трябва да ядокаже че била написана от него.

Историк ,който премести тема с научната мотивировка че готите трябва да си стоят в античността,където принадлежат ! Премести една моя тема за българите където започна да си показва невежеството и да ги нарича "хамбургери" без дори да знае и произхода на бургерите занесени в Хамбург,като Татарско,Московско кюфте от сурово месо.

Румънския автохонист КГ125 според който "власите" се движели със стадата си по билото на Стара планина,прескачайки Искъра при Лакатник с шалашки скок и повтаряйки го при Железни врата.Но това са самотези които не били в армията на Атила който превзел Рим .

Йончев със историческите си заявления "A да не би в народната памет да е останало нещо за Симеон Велики например?

И с какво очакваш да останат в народната памет Кирил и Методий, при положение, че говорим за народ, който си е останал неграмотен до ново време?"

Йончев ,само да обичаш историята не е достатъчно. Отнася се и за останалите.

И така ден Втори ,нищичко от братята,ни вест ни кост,Даже от Ватикана и от Питер са спрели да пишат писма .Чух за едно изпратено от брат Кирил до Брат Методий от Кападокия,в която той я нарича "Кападокия е братче центъра на Просветата,в Кападокия са най-хубави Азбучетата,Кападокия,Кападокия ,Мой малък Рим"

Отдолу на писмото пишело ,че го изпращал с първия параход на Брато .

От Кирило Шехерезадовия институт ст,нс. К.Г.Йон Историческу е съобщил,че това положително е писано от Кирил за който те знаят със сигурност,че е казал Кападокия е моят Рим ,на Слишнишкия мост,когато се разкрила гледката на града пред него.

Друго ако не, стил не ти липсва :):):):)

Натане, няма никой зад Глишев освен самият той. ВЕрвай ми. Не се сърди, но къде да е такава тема, за това, че Константин Велики написал кирилицата, ако не в алтернативна история?

Разведрихме се, да се успокоим.

ПП

Не съм румънски автохтонист, бре. Тезата ми е, че, както се казва, ей с тея две ръце сме ги създали власите и румъните, но... все пак са си отделен етнос, по простата причина, че никой не успява да обясни латинската основа на езика им по друг начин.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Йончев ,само да обичаш историята не е достатъчно. Отнася се и за останалите.

Без съмнение това е правилно. Но само да имаш хрумвания също не е достатъчно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
"Поне стоящите зад ника "глишев" няколко модератори..." се показаха!

И какво, излъгах ли? Не се ли показаха те?... Да, трябва им един такъв с еклектично събрани знания всеяден колекционет на съвременни историографи с весе още не избистрени поцизии...

Историк ,който премести тема с научната мотивировка че готите трябва да си стоят в античността,където принадлежат!

Премести една моя тема за българите, в която започна да си показва невежеството и да ги нарича "хамбургери" без дори да знае и произхода на бургерите занесени в Хамбург, като Татарско, Московско кюфте от сурово месо.

Само да обичаш историята не е достатъчно.

1. Не си излъгал, но и не си познал. Не ни трябва фиктивен потребител Хикс, който да събира знанията на няколко модератори и чрез когото да "громим" някой потребител. Вервай ми!

2. Да, преместих темата за готите от Средновековието в Античността. Защото повече време прекарват в нея и - твърде малко - в Средновековието. Темата си е на мястото. Просто аз я преместих, а това можеше (и трябваше) да го направи и всеки друг модератор/администратор.

3. За каква тема за българите иде реч? Нямам такива спомени. За хамбургери, за татарски кюфтаци - още по-малко.

4. Да, само да обичаш историята не е достатъчно. Да имаш историческо и педагогическо образование понякога също не е достатъчно. За съжаление, аз съм добър историк не само заради, но - и въпреки образованието си.

5. Правила на форума - правило 15. Ако смятате, че тези правила ограничават личната ви свобода, има много други форуми, където бихте могли да доказвате превъзходството си.

Аз моето превъзходство съм го показал по време на изпитите в университета. И по време на работата ми като учител по история и други учебни предмети. В интернет се стремя единствено да бъда информативен и да образовам населението - по думите на Конфуций (виж девиза под мненията ми!). Нищо повече. Други потребители се опитват да си мерят мозъците, не - и аз. Да не говорим, че аз съм модерирал повече свои, отколкото чужди постове. Сред моите - най-често съм поправял технически грешки или съм добавял нещо, за което съм се сетил по-късно. Сред чуждите - предимно неграмотното писане, повторени мнения, сбъркани заглавия...

6. Модераторите са назначени от администраторите. Разделите, които те модерират, също са им определени от администраторите. Екипът си гледа работата по най-добрия възможен начин. Никой от нас не получава заплата за допълнителните си ангажименти. Ако, въпреки това, на някого не му харесва обстановката тук, има и други исторически форуми - и български, и небългарски, където би могъл да се изявява, нали...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аре бе, КГ, признай си, че си изтървал едно "Б" в края на ника си :P Това "125" е за заблуда на противника. Румънски автохтонец, не, ще се пукна от кикот...

Натане, на форумна среща ще те черпя една бира, че отдавна не съм се забавлявал така искрено като с твоите постинги.

Смятам да сложа лафчето с модераторския екип "Глишев" в подписа си тук.

Това ми напомня предговора на Станислав Лем към "Звездни дневници" - дето проф. Тарантога отхвърля обвиненията, че смелият пътешественик Ийон Тихи не съществувал, а зад него стояла машината LEM (Lunar Excursion Module), която всъщност пишела "Дневниците".

Навремето така бъзикахме една много свястна дама от Толкин-форума, че не съществува: понеже е пич мома и постингите й винаги са смислени и забавни, всички много искаме тя да идва на форумните ни срещи обаче мацката всеки път се измъква и не пристига. Накрая й заявихме, че не съществува, а е екип от четирима души - програмист, историк, кинокритик и модистка.

Дамата обаче взе, че все пак се появи на една форумна среща и се оказа не само акълна, ами и много красива. За жалост, ех, обвързана... (дано мойта не чете тайно Бг-наука, че ще ме покесери след горното изявление).

Ойде темата у рЯката, ама тя и бездруго си е такава една фантазна тема.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Аре бе, КГ, признай си, че си изтървал едно "Б" в края на ника си :P Това "125" е за заблуда на противника.

Др.Глишев, "КГ Йон Историческу" е по-приемливо. Затова не споменавайте произволни съкращения, които биха довели до самопроизволни асоциации за абревиатурата на хипотетична организация, която, разбира се, аз не познавам. :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
ДОКАТО НЕ МОЖЕТЕ ДА ДОКАЖЕТЕ ОТ КЪДЕ Е ПАДНАЛ ОТ КОСМОСА ИЛИ ОТ КАРПАТИТЕ ЛАТИНИЗИРАНИЯ ЕТНОС ИЗВЕСТЕН ПОД ИМЕТО ''РОМАНИ''- РИМЛЯНИ, НЕ ДЕЙТЕ СЕ ПРАВЕТЕ НА ГРЪНДЖАРИ.

ДА НЕ СТИГНЕТЕ КАТО КЪРТ КОБЕЙН ДО КРИВАТА КРУША .

ГрънДЖАри, т.е. следовници на грънджа, или грънчари?

ПП

А какво общо имам аз с Кърт Кобейн? Нито съм пял (Боже сохрани този, който ще ме чуе), нито съм се друсал? С КГБ може би, но с Кърт Кобейн?!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ден Трети от търсенето със свещи на Солунските братя в 10 век.Не се показват.А за божества от такъв Ранг да няма открито никакво изображение от 10 век .При това разпространение на култа му особено в края на 19 и 20 век не намирането на източника там където трябва да принадлежи в десети век,го поставя дори извън кръга на религиите. Спомена се ,че дори и Религиите ,всичките до една имат материални доказателства,та дори и да са няколкото черепа на Йоан Кръстител намиращи се в различни манастири из християнските земи.От култа към братята няма нищо.Какво да е оправданието че от култа към Братята не само,че няма каквито и да е иконографски изображения,то липсват и каквито и да е схематизирани техни изображения,нещо което веднага трябваше да бъде обявено за Великия Български Наивизъм. Дей го този схематизъм или груби изображения на Братята ?Защото хората преди да се научат да пишат драскат пиктограми навспкъде от пещерите в Испания,ах тази Испания ,от там точно вулканизирали Латинския,защото там живеели най-добрите вулканизатори на Земята,открили Гумата за Вулканизиране на езици,ВАНДАЛИТЕ,така както после открили и гумата за джвакане .Виждате ли езика на Покорителите на света ,Римския език,неправилно и с цел да се подмени от съзнанието на поколенията наричан ЛАТИНСКИ ,не бил Гърцизиран, а бил ВУЛКАНИЗИРАН от ВАНДАЛИТЕ. Империята била ГАРКОРИЗИРАНА ,обаче язикот бил ВУЛКАНИЗИРАН !?От някаква дребна племенна група направила си държава в Испания,от нея езика на ПОКОРИТЕЛИТЕ взел всичките си днешни звуци,и е наричан ВУЛГАНИЗИРАН ЛАТИНСКИ ! Така както Долна Баня не е Горна баня така нека да не си мислим че това са едни и същи езици. В Осми век на преметеното и Гаркоризираното пространство дошли Аспаруховци. От Гаркиризираната империя следва да се очаква че са приели само гаркоризирани думи.Римския бил мъртъв.Само че и днес БЪЛГАРИТЕ имат повече римски думи в днешния си език от Романските народи.Хеле пък роднинските им Връзки ,които имат само Римляните и както ни пише Юстиниан в неговите закони дори и гърците ги нямат ! Те са стояли заровени под Плиска и Преслав и от изпаренията им пришълците са усвпоили всички тези думе с които започва " С Чего начинается Родина" С Дом и т.н. думи всички до една които в Бг то са и латински. Как ли е станало това в език наложен от източната част на България ,гърцизирано- турцизирана и след това продали се два пъти лесно и упешно русифициран.

Днес по разпалени поклониици на култа намираме и то сред хората които изобщо не фигурират като славяни в литературта на създаването на славистиката-българите .

За по модерната и необразована част от чОвечеството ,непознаващи и не разбиращи Историята този култ има съвременно име ,"СТОКХОЛМСКИ СИНДРОМ".

ПОКАЖЕТЕ схематизирани или каквото и да е грубо изображение на Антропоморфните Братя ,въпреки че трябва да има и утвърдена иконография с блестяи образци от десети век из цтрквите в Константинопол ,Рим и др, под Свети места пазещи вся и всйо и знаещи бся и всйо.

ПОКАЖЕТЕ азбуката която наричате че я е създал Кирил да я види света как изглежда.

НЕ МОЖЕТЕ .

Това че сте учили че Братята са написали Българската Писменост или кой в какво вярва не е доказателство .

Те не съществуват ,ама написал;и азбука. къде ,къде в Кападокия,В Центъра на Просветата,около която Кападокия ако добавим и Фригийската азбука и това и че св. Йероним и той там отишъл да пише Вулканизираната Библия и някои други все там отивали става точно като по Толкин .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Отправям апел - това не е научна дискусия , а лов на автохтонни вещици, което не отговаря на призванието на такъв именит форум.

Какво, да правим ? Да почваме да мятаме камъни , палим огньовете на кладата или да колиме козела на отпущението ???

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И така езика на Римляните не бил Грецизиран ,които Грецизирали Империята и до 9 век дори Римския Първосвещеник издава заповедите си под Императора Грък в Константинопол,Езика бил твърдят съвременните му изследователи Вулгаризиран от Вандалския в Испания,които били Германци!

Но езика не бил Германизиран.Нито Гърцизиран.

Бил ВУЛГАРИЗИРАН от ВУЛГАРИТЕ.

И какво означавало ВУЛГАРИ ,ха,ха,ха, НАРОД !

Рицар отдолу слагам един документ ,манускрипт от 1300 г със законите на Готаленд,сигърно се пази в Готаборг.Codex Runicus

Написан с писмо различно от това в Кодекса Сребърния който го открили в 16 век и също се пази в Готаборг. Въпроса който си задавам е ,ако те са писали на Езика на Урфила до 16 век какво им правят законите на писани в 1300 век на този език. Ами много просто ,другото не е било известно никому до 13 век,па камо ли да пишат на него.Може ли този фалшификат Сребърния Кодекс да бил направен за Теодорих Велики или който и да е в Късната Античност.

Ами че само липсата на каквито и да е красиви миниатюри задължителни и за най -несръчните преписи издава,че това е фалшификат.Някой който знае да пише но не знае да рисува което е с хиляди пъти по трудно и една рисунка винаги носи белезите на времето в което е създадена и този който е фалшифицирал кодекса знае това и затова той не изобилства с рисунки ,а бил създаден за наслада на Теодорих. Ще сложа и някои червени от това време да се види че те са 3/4 картина.

post-4727-1267046394_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Натане, това ,че римския папа или Константинополския послушник на императора не са ги изографисали , това апропо не означава , че св. Кирил и Методий не са съществували.

Какво стана с Дюканжовия списък в който фигурира българския архиепископ Методий ????Докажи , че е шменти-капели ???

Чети и маронита Асемани, който през XVIIв. пуска всички(почти) извори за св. Кирил и Методий.

Не си отворил и епископ Никодим Милаш и р/католическата пропаганда, хайде към тях ще прибавим и византийската. Ами ,че в български, руски или папуа-ново гвинейски църкви няма изображения на св. Григорий Мних Мзийски или Йоан Екзарх или Тривелий , това не означава ,че те не са свтци или не са съществуали ??Нали ???

Знайно е от изворите ,че един папа конюнктурно унищожава делото на друг , если , последния не е в синхрон св политиката на институционалната политика на Ватикана. Да не говорим, че на папа Формоза , който е съдействал на либералната политика е изваден от гроба, съден ,отрязана муе ръката и т.н. и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Рицар,

Ще отговоря,на всичко което пише и което си остава Думи.Думи.Думи.

Нека да видим нещо на Пурпор,как се е правило в античноста и за какво се е прахосвал пурпура,особено за владетели които дори да са знаели да четат не им е било любимото занимание ,и затова са предпочитали да се наслаждават на картинки.

Кирил който е наречен Апостол в текст приписван от 13 век по текст от 9 век какво означава. Колко са апостолите и на кой от тях липсва изображение,че ще сравняваме един Апостол с св. Григорий Мних Мзийски или Йоан Екзарх или Тривелий ?

Нещо общо с Кодекса който е от същото време ? Там е много текст без картина,а трябва да е много картинки с малко текст или поне пълностранни миниатюри и красиви начални букви с вмъкнати рисунки в текста.

Ето ти цитира разни текстове.Добре . Вземи слово за Кирил Теофил е наречен иконоборец.(такъв комплимент не му е правен и от неговите следовници !) Обикновено тези императори иконоборци са Константин Лайното.или Никифор ядящия християнски деца,и това дори когато избивал "варварите" българи и т.н. Преписа бил от 13 век. Ами тогава всеки текст,даже и готварските рецепти са започвали с беседа проти богомилите (или бугрите,катарите,албигейците и т.н. ако е на запад) и са свършвали с анатеми срещу тях. Такова обединение и хармония в съчетание с унисекс и внимателно подбрани изрази казващи на две страници нищо с цел да не засегнат нещо и да се издадат и все пак се издават че това е писано в 19 век.

Като последно приложение и неяо от Центъра на Просветата.Това е територията която не влиза в сътава на нито една империя,впрочем е в състава на две три ,пишат на Сарацински,такива е имал и МихаилКаган. От Ливан днешен,до багдад живеят християни които дори по д арабско владичество са 90 % от населкението. Ето това също е от 6 век,когато бил създаден Кодекса на Теодорих Сребърния.Вижда ли се разликата.Срацински букви с много картинки,това е разликата ,така е било в Християнските книги от първта до полседната ,пълни с рисунки,като тази Таблица с канините . Соломон. Давид. Рождество Христово. Избиване на младенцие. Кръщение

post-4727-1267047664_thumb.jpg

post-4727-1267047691_thumb.jpg

post-4727-1267047724_thumb.jpg

post-4727-1267047757_thumb.jpg

post-4727-1267049570_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Никога не съм вярвал, че може да се пишат такива откровени глупости от пълнолетен човек!

Натане, от палеография явно не отбираш, та не знаеш, че имената на светите братя се срещат в доста на брой кодекси от Х-ХІ в. Нито, че има доста старинни кодекси без миниатюри. Нещо гледам, че не коментираш повъпроса за тропара "Отъ пеленъ", посветен на св. Константин-Кирил. Да не би и той да е от ХІХ в.?

Ето ти изображение на пристигането на братята в Рим. Фреска от Сан Клементе, Рим. ХІ в., та белки научиш урока по история от ІХ клас.

San_clemente_fresco.jpg

От история също нищичко не разбираш. Никой и никога не е казвал, че Кирил и Методий са съставяли българска азбука. Съставили са глаголическата азбука за моравските славяни (за прадедите на чехите и словаците, ако не знаеш). Кирилицата е съставена в България от учениците на Кирил и Методий и на нея са преписвани глаголическите текстове - тоест славянските преводи на Евангелията. И си я ползваме и до днес. Ако смяташ, че това, с което пишем във форума, е линеар - значи е време за консултации със сериозни специалисти. И то не по история или славянска филология.

Езикът на Сребърния кодекс и на това, което си дал като илюстрация, не е един и същ. Явно и руни не четеш. Това, че два текста са написани с руни, не значи, че непременно са на готски. Ако не знаеш, ще те светна, че на остров Готланд и в областта Гьоталанд в Швеция някога се е говорел староскандинавски, наричан още староисландски. А готският е пак германски език като староисландския, ама не баш същият. Като и той, и староисландският не трябва да се бъркат със съвременния немски.

Но да си се върнем на темата. Доказва се позитивно, а не негативно твърдение. Следователно тъкмо ти, Натане, трябва да докажеш с текст, извор и то с пряк цитат и картинка къде пише, че император Константин е съставял книги, хем конкретно на български. За книгите разбрах, че има едно сведение, друг е въпросът дали не става дума за черновите на неговите едикти или за частни писма.

Колкото до Кирил и Методий, че те са съставили славянската азбука и първия славянски превод на Писанието - пише го в много извори, черно на бяло. Пише си го в "О писменехъ", пише го в литургиите и похвалните слова на братята, а това са текстове от Х-ХІ в. Не може всичко, което не ти уйдисва, да е фалшификат. Сребърният кодекс бил фалшив, житията фалшиви, "О писменехъ" фалшиво, литургиите фалшиви, тропарите фалшиви, Глишев също е фалшив... е, не става така. Смешно е. Кажи сега, че и фреската в "Сан Клементе"е фалшива и директно да те обявяваме за разкривател номер едно на фалшификати в историята.

Картинки на глаголицата трябва ли да ти вадя? Или на ранни кирилски кодекси, очевидно преписвани от глаголически изводи? Щото има.

okrugla_glag.jpg

Отдолу си пише, че е Асеманиевото Евангелие от ХІ в., да не се объркаш нещо.

Bitolski_nadpis.jpg

А това е доста познат кирилски надпис от Битоля, нач. на ХІ в.

Рицарю, ти трябва да доказваш, че траките имат своя, негръцка писменост, а не ние - че нямат. Пак по логиката, че се доказва позитивно, а не негативно твърдение. И дори ако успееш, в което се съмнявам - ще трябвада докажеш, че Константин е писал на въпросната тракийска писменост.

Отделно ще трябва да намериш начин да докажеш, че надписът на линеар е на тракийски. Освен това бъркаш линеарите "А" и "Б". Надписите на "Б" са на ахейски ранен гръцки, намирани са в Микена. Тези на "А" не са на гръцки. Но пък траките са индоевропейци (като гърците) и би трябвало да имат някаква езикова близост с тях. Лошото е, че надписите на линеар "А" (пък и на "Б"), откривани досега, са само в райони, отдалечени от Тракия и остават неразчетени - точно защото не са на никакъв индоевропейски език.

Първо, искам картинка от находка на линеар, открита в Тракия.

Второ, текст на линеар върху камък, папирус или пергамент от времето на Константин Велики или скоро след него. Значи от ІV в. и нататък.

Трето, картинка на линеар от Скития.

Четвърто, средновековна страница от кодекс, изписана на линеар.

Ето ти картинка на линеар, та да не го сбъркаш с руни или глаголица. Линеар "А" от Крит:

24.jpg

Линеар "Б" от Пилос:

linear_b.jpg

Та като намериш горните четири изискуеми, очевидно подобни на дадените две картинки с линеар, тогава ще имаме материал за разговор. Дотогава си оставаш с предположения и "така е било", което е неубедително. Ти поне имаш достатъчно здрав разум, за да признаеш кога фактите (фактите, а не предположенията!) говорят в полза на дадена теория.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Първата фреска е от Стенопис от IX в. в базиликата "Сан Клементе" в Рим.Близо до Ватикана,във Вечния град. И двамата са с прически на известен и прочут тип Солунски монаси от верига Солунски манастири, с голо обръснати темета ! Кирил е кьосав и голобрад и няма нищо общо с чернобрадия философ който го изобразяват в иконографията му.Методи държи ЗАТВОРЕНА книга. Забравил е да я разтвори и да ни покаже измислената от тях АЗБУКА .Ха,ха,ха. Също задължителен икониографски елемент.Азбуката на разтворена КНИГА.

Следваща фреска пак от там. Книгата(затворената) липсва.А трябваше да е отдясно ! Няма нищо отдясно. Монахът с голото теме е без ореол и без брада ! т.е. Кирил Създателя нищо не е създал и не заслужава ореол, а пък другия с брадата е с ореол !?

Кирил умира в Рим през 869 г. Фреската изобразява посещението през 868 г. Кога на този кьосавия младеж му е пораснала буйната черна брада,физиолофически не ,исторически не е възможно !Сигурни три дена преди да умре като се прекръстил на Константин и му пораснала тая петгодишна брда ,черна и гъста дето я знаеме от икониграфията му.

Слдващо изображение в Менология на Василий II от XI век,Изображение в Менология на Василий II от XI век.

Апостолическа библиотека във Ватикана,която е в Рим.

Кой кой е ? Ни книга ,ни черна брада и т.н.

Следва

post-4727-1267062160_thumb.jpg

post-4727-1267062203_thumb.jpg

post-4727-1267062269_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Икона Свети Седмочисленици 18 век

от ляво на дясно Горазд, КУРИЛ не е Кирил, Методий,почти не се вижда Брато,отнели важната роля на създател на каквото и да е било,така ли се изобразява Брато,на Брато ! Централна фигура Наум. Следва Ангеларий.Там дето требваше да е Брато Методий има някой,даже не е и Климент ,не го разчитам.И в края е Сава.

На следващата икона пак има един Курил,не е Кирил,но тук вместо Наум като централна фигура е Климент.

Ето го Гробът на св. Кирил в църквата "Сан Клементе", Рим.

Мъж с черна буйна брада и никаква плешивост като на тези вътре от фреските. За фреските от кой век са засега не определям.За първи път ги виждам и си излагам първите очевидни впечатления

post-4727-1267063717_thumb.jpg

post-4727-1267063893_thumb.jpg

post-4727-1267064030_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Натане, ти изобщо някаква представа от история на изкуството имаш ли? Не си ли чувал, че старинните изображения съдържат обикновено детайли от бита на рисувалия ги, а не задължително отбита на нарисуваните? Ако беше чувал, нямаше да се чудиш, че Кирил и Методий са нарисувани като латински, а не като гръцки монаси.

Едно е сигурно - това са действително старинни изображения. Не са от ХІV, ХVІІ или ХІХ в. Свидетелстват, че със сигурност в Х-ХІ в. е имало култ към братята. Е, нали това искаше? Доказано е.

Хайде сега, крайно време е след единайсет страници глупости най-сетне да видим един цитат от старинно произведение, което да говори, че император Константин изобщо е създал азбука и че е писал книги... хем на български. Стига бяга по тъча.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Натане, ти изобщо някаква представа от история на изкуството имаш ли? Не си ли чувал, че старинните изображения съдържат обикновено детайли от бита на рисувалия ги, а не задължително отбита на нарисуваните? Ако беше чувал, нямаше да се чудиш, че Кирил и Методий са нарисувани като латински, а не като гръцки монаси.

Едно е сигурно - това са действително старинни изображения. Не са от ХІV, ХVІІ или ХІХ в. Свидетелстват, че със сигурност в Х-ХІ в. е имало култ към братята. Е, нали това искаше? Доказано е.

Хайде сега, крайно време е след единайсет страници глупости най-сетне да видим един цитат от старинно произведение, което да говори, че император Константин изобщо е създал азбука и че е писал книги... хем на български. Стига бяга по тъча.

Glishev,

Не си ли чувал, че старинните изображения съдържат обикновено детайли ,а " God is in the details".

Книгата е затворена , А БЕЗ АЗБУКА НЯМА ВЕЛИКОТО ДЕЛО НА БРАТЯТА.

А знаеш ли какво пише в тази затворена книга? "Спасяването на давещите се е ДЕЛО на самите тях" затова и я държи затворена книгата с тази и други велики мъдрости този мъж или жена . На другата фреска едната фигура безбрадата сякаш е със женски гердани .

А каквото съдържат старинните изображения това навлиза в иконографията им, а не обратното. Като е даден кьосав ако е бил това този за когото го представят щеше да е кьосав навсякъде.

И моля без глишевизми,да съм докажел че Константин Велики е създал българската писменост ,но да остане св. Кирил и Шехерезада с братовчеда Мето като нейни създатели. Не,не става така. Минава през разрушаването на този мит,който води и е създаден да разруши българската индентичност. Не може и двете.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кирил е роден през 827 година и умира в Рим през 869 г. На фреските в "Сан Клементе" от 868 г фигурата "Кирил" е изобразена като 16-18 годишен младеж ,без брада,и това не може да има нищо общо с 42 годишния мъж ,какъвто е Кирил Философа който създал славянската писменост .

На първата фреска с благославящия Исус,иам три книги,по точно две книги,и двете затворени,на коленичищата фирура,която трябва да е Методий,значи той е създателя на нещо,на фигурата над него и зад него също държаща затворена книга ,и прават фигура горе вляво,държаща свитък,загънат. Всеки един от тези е евентуален създател на азбука.Поне три азбуки ,по една на книга минимум.Или нито една,тъй като азбука или писменост нямаме.Има нарисувани книги които означават проповеди на готово учение сред някое от хилядуите прекръствани,покръствани племена,скандинавци,бербери и т.н.Коленичещия вляво,голобрадия,държи чаша,нито е мастилница,нито перо има ,каква писменост и какви братя равноапостоли създали я. Този 18 г. младеж няма кка да стане 42 годишен.

Във всеки случай тук са изобразени францискански монаси които нямат нищо общо със монашеските ордени на Кападокия.

Затова пък истинските освещаване на Кирилицата не случайно е изобразено в църквата Santa Trínita

във Флоренция. Виждаме св Константин Кирил на преден план в истинския му вид и възраст отговаряща на хрониките да подава Писмеността на Папата.Зад него са учениците му .

post-4727-1267075543_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Извинявай, Натан, ама наистина си много зле. Дори не ти е ясно, че Константин е родното име, а не приетото монашеско преди смъртта. Сума пъти повтаряш тази грешка. Или смяташ, че да опровергаеш един извор не е необходимо дори да го прочетеш?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...