Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

Отварям тази тема, защото никъде, ама никъде не се споменава и учи. Какво се случва в крайния руски север, какъв е бил битът на хората от тундрата. Изобщо - населени ли са били тия земи. Дали имат връзка с Волжка България. Моля, дайте насока.

  • Глобален Модератор
Публикува

Очертай някакви времеви граници все пак. Или искаш да обсъждаме цялата история на руския европейски север? През средновековието почти изцяло тези земи попадат под властта на Велики Новгород, но са доста слабо заселени наистина, по обясними причини.

  • Потребител
Публикува

Warlord, имам предвид през Средните векове.:) Този въпрос наистина не се учи изобщо. Вярно, има далеч по-горещи и по-важни точки в Европа и по света, но все пак и там е имало поне малко живот. Може би и викингите по някое време са се мернали там.

  • Глобален Модератор
Публикува

Да, разбира се. Въпреки, че историята на руския север е много далеч от блясъка на Средиземноморието и дори Средна Европа и там е имало хора и съответно и история. Макар и буквално да се налага да я търсиш с лупа, което понякога е по-вълнуващо и интересно отколкото да препрочитаме вече доволно познати факти за големите и по-известни цивилизации и райони.

Около Х в. норвежките викинги от запад заобикалят Колския полуостров и се установяват в някои поселения по бреговете на Бяло и Баренцево море, но явно не се закрепяват дълго там. Особено след експанзията на новгородците. Тогава в тези територии все пак живеят хора, руснаците наричат отделните тамошни племена самоеди, чуди, перм, югра, карели, саами - последните 2 са фински народи.

  • Потребител
Публикува

Warlord, благодаря за информацията. Разбирам - тези земи (и изобщо руските) са някъде в глухите покрайнини на континента, а може би и на света. Според мен никой не ги е искал тези земи през зимните месеци - може би е имало нещо като миграция на юг през зимата и после на север се връщат, за да използват полярния ден. Ако изобщо могат да го използват.

  • Глобален Модератор
Публикува

Ами местните са били номади, имали са стада от елени и лосове и са се движели с тях, най-вече на кучешки впрягове.

Викингите са наричали тези земи Бярмеланд, споменават се в няколко от техните саги. Като според викингите, местните хора говорели на език подобен на този на горските фини. И също така отбелязват, че за разлика от по-номадския начин на живот на лапландците бярмите били по-уседнали, имали и земеделие и били богати. Първоначално са завързали търговски връзки с тях, но явно земите в действителност са били богати, поне на фона на този регион, защото накрая се стига до война, викингите нападат Бярмеланд, и го подлагат на грабеж и сеч, ограбват също така и храма на техния бог Юмал.

Първите руснаци се заселват по бреговете на Бяло море в началото на 12 в. техните потомци сега ги наричат "помори" (аналогично на полските поморяни, както и на нашето Поморие), които сега се водят субетнос на руския. Те са се занимавали с риболов и корабоплаване по реките и сред ледовете на северните морета и са дори един вид експлоръри :) - първи достигат до бреговете на о. Колгуев и Новая земля, както и архипелага Шпицберген, също така на запад по Сибирското крайбрежие, като по-късно взимат участие и в колонизирането на самия Сибир.

  • Потребител
Публикува

Признавам - много добра информация, Warlord. Новгород абсолютно са го интересували работите по на юг. Ще прозвуча много странно, но дали не са стигнали че и до полюса.

  • Глобален Модератор
Публикува

Е нормално, но е просперирал и чрез посредничество между въпросните северни народи и техните специфични стоки и експортът им на юг, както и обратното. Новгород прекарва дори и доста дълъг каменен път през тези земи (като римляните на севера един вид :) )

А на полюса е нямало какво да правят просто, освен че тогава не са и подозирали, че той съществува :) По време на полярната зима за един период от 6 месеца всъщност може да се стигне и пеша от руското крайбрежие до северния полюс по дебелия лед и натрупалия сняг отгоре, стига да имаш достатъчно запаси и да не те изядат полярните мечки или полярния студ ;)

  • Глобален Модератор
Публикува

Ибн Фадлан говори за северни сияния, наблюдавани от град на волжските българи, но дали са били толкова на север...

  • Глобален Модератор
Публикува

Ибн Фадлан говори за северни сияния, наблюдавани от град на волжските българи, но дали са били толкова на север...

Той говори за силуети на сражаващи се войни, а не за северно сияние.

  • Глобален Модератор
Публикува

Мда, а ето и любопитното възприятие на арабският пътешественик за руснаците през неговия поглед:

"Никога не съм виждал физически по-съвършени мъже, високи като финикови палми, руси и червендалести. Непрестанно носят брадва, меч и нож у себе си... От тях обаче няма по-мърляви божи твари на земята."

  • Глобален Модератор
Публикува

Мда, сцената с миенето от 13-тия воин в оригинала всъщност засяга руснаците. Предполагам, защото тогава климата в Русия е бил още по-студен и от много миене полза не е имало.

Той говори за силуети на сражаващи се войни, а не за северно сияние.

Е, че какви може да са тия силуети реално?

  • Потребител
Публикува

"Отварям тази тема, защото никъде, ама никъде не се споменава и учи. Какво се случва в крайния руски север, какъв е бил битът на хората от тундрата. Изобщо - населени ли са били тия земи. Дали имат връзка с Волжка България. Моля, дайте насока. "

има връзка с волжските българи и още как .това е пътя на парите и робинките 9-10 и те го контролират ,от хорезм и итил.булгар.новгород.скандинавия.полша.британските о-ви,общо 200 000 дирхеми в северна и централна европа 9-10 век(65000 в готланд 45 000 в останалат скандинавия ,25 000 сребърни дирхема в Полша. Съкровището от ока е 11 000. тези българи осъществяват и първото българско монетосечене в 9 век

виж Ryszard Kiersnowski, "Pieniadz Kruscovy w Polsce wszesnosrednio-wieczney" Warsaw.1960 Kiersnowski на база вече единични разпръснати находки ,а не на по ранните трупани съкровища от разни warlords прави и извода че през 10-12 век имаме вече парично обращение в Полша обслужвано от исламските дирхами.Че това вече е циркулация извън групата на феодалния и търговски елит Това е извода и за европа

  • Глобален Модератор
Публикува

Нещо не схванах, на каква точно основа ще са заяжданията този път. Мисълта ти като че ли се накъсва, или поне става трудна за разбиране. Като за начало обаче - пиши по темата!

  • Глобален Модератор
Публикува

Натан явно иска да ти напомни, че няма значение на север или на юг - всичко е българско.

Остава да намерим и прабългарски юрти на северния полюс и Антарктида. Но предполагам, че жидо-илюминатските агенти Скот и Амудсен са унищожили доказателствата за присъствието на българите в тези географски ширини/. ;)

  • Потребители
Публикува

Предполагам , Ласт Роман не си чел референциите на вашия култов професор Добрев за волжски ,серебрянни , дунавски , панонски и други (итаиански, куберови , и т.н.) българи .

Затова можеш , спокойно да изключиш арменското столично радио и да не ни занимаваш с Амундсен и Скот , за чийто втори родител, спокойно можем да предявим претенции -:tooth: .

А за това ,че отново за познатите ни сънародници по Причерноморските земи(включително по Днепър, Дон и Крим) и до Волга се чува (много готин автохтонски израз :biggrin:) и през XIV-XV в. , може би си пропуснал "Иво - Рицар Инджев точно в десетката " за конкретни изворови данни презентирани от скороизлязла книга на един от доайените на българската наука- Васил Гюзелев.

Така ,че и от мен поздрави на Арменския поп за жалване по оста - Скот , Натансън , Инджевсън ....

  • Потребител
Публикува

Натан явно иска да ти напомни, че няма значение на север или на юг - всичко е българско.

Остава да намерим и прабългарски юрти на северния полюс и Антарктида. Но предполагам, че жидо-илюминатските агенти Скот и Амудсен са унищожили доказателствата за присъствието на българите в тези географски ширини/. ;)

Казва се "Остава да намерим и прабългарски юрти на северния полюс и Антарктида" и се започва плюването върху ненамерините и некоментирани юрти.

И най-малко отвръщам на Уарлорд или се заяждам с който и да е било.Наименованието Волжска България не съм го измислил аз,нито пък цитираните находки и изводите на редица историци,еди от които цитирах.

Ласт роман.ако пък благоволиш да си свалиш екранирането и решиш че вече може приемеш нова информация (нова,нова от 1960 г насам) помоли Уарлорд като най-добрия историк сред любителите географи може и да си отвори някой атлас и да види къде се намират цитираните от мен градове и как пътя от булгар се разделя за итил и хорезм.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!