Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Публикува

Ами заповядай, мога и да те поразходя малко по римските пътища наоколо. Защото тук има доста от тях. Между другото ми прави впечатление, че различните пътища нямат много общо визуално един с друг (например римските пътища в Рим при форума и тия тук в България).

да, те са строени съобразно месността и климатичните особености. Пътищата в Британия, например, заради студовете и влажността са основно от бетонна ядка, без редуването на слоеве, каквото имаме на други места.

  • Потребител
Публикува

Друга много полезна книга е "Римския път Ескус- Филипопол. Пътни станции и селища." Също на Митко Маджаров, издадена 2004 г. в Пловдив. С подробности се разглежда самия път, устройството му, пътните станции, селищата и всичко свързано с него. Много полезно четиво за любителите на римските пътища.

  • Потребител
Публикува (edited)

Според мене мостът, чиито снимки е пуснал tyrsa4a, може наистина да е римски. Поне има очевидни разлики с мостовете от турско време. Прави ми впечатление, че всичко около моста, както и самият той заедно с пътя е стабилно обрасло дотам, че паметниците се рушат, а и са трудно различими поне на снимките. А биха могли да бъдат големи туриститечски забележителности! Не е учудващо обаче.

Ето един известен "турски" мост у нас с кратко, но съдържателно инфо под снимката: http://4coolpics.com/gallery_photo/52/570583.html Но "турски" не е съвсем излишно, щом все пак е правен по турско време. Дали подобни мостове са строени в средновековна България и има ли определени като такива, не зная.

Затова по въпроса за пътищата и мостовете не мога да се включа активно засега.

На тази снимка крепостта ли е?

ПП В Уики се споменава за нея, но не и за моста.

Редактирано от каскадьора
  • Потребител
Публикува (edited)

Да на снимката е крепостта, която е удивително запазена. Стоят даже кулите. Периода не е "турски" а османски. Моля правете разлика. Тук е била не Турция, която съществува от стотина години, а Османската империя. Тези територии никога не са били владени от Турция.

А моста просто не буди никакво съмнение, че е римски. Има римски пътища в България, които са проучени. Всички мостове, които са на тези пътища са римски. Ако са били използвани по времето на османците, то те са били само ремонтирани.

През средновековието не са строени калдаръмени пътища, а са преизползвани античните. Където е било нужно се е прокарвал черен път, но той е бил локален, защото римската пътна мрежа е била толкова "наситена", че предполагам много римски пътища са били изоставени още през средновековието.

Редактирано от tyrsa4a
  • Потребител
Публикува (edited)

Тук има възтановка на римския диагонален път:

http://wikimapia.org/#lat=41.9315056&lon=26.101563&z=19&l=11&m=b

Намира се до пътна станция Касрра Рубра.

Ето тук съм качил и снимки:

http://tyrsa4a.snimka.bg/travel/kastra-rubra.665654

Редактирано от tyrsa4a
  • Потребител
Публикува

Хубави снимки, скоро се замислих да се разходя до там и хоп нагледен материал.

Хубави колони с текстове, но снимки на тях не си правил да се четат. И едно хубаво място си отразил с маратонка :)

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!