Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Мнения 84
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Публикува
Един приятел от България видял совалката да прелит и как горивния резервоар изгаря при навлизане в атмосферата. Още не може да се осъзнае :)

Тва по НАСА ТВ го нямаше ако наживо го е видял горния коментар си остава

  • Потребители
Публикува

Гледах по новите репортаж и там го казаха. Освен докато са текли новините совалката, тогава да са я изстреляли. :crazy_pilot::crazy_pilot::crazy_pilot: В репортажа споменаха за някаква много малка дупка, която обезпокоила хората от НАСА. Но вие сигурно имате по-точна информация. :vertag::vertag::vertag:

  • Потребител
Публикува

Имаше загуба на пяна :( Според това, което видях, пяната не удари орбитъра. Дано да не съм пропуснал нещо. Пяната падна някъде от долния край на горивните тръби под налягане - близо до пъпния възел. Беше доста ниско, за да удари термо изолацията, но да чуем какво ще кажат експертите. След малко ще има пресконференция, после лазерна инспекция на пода на совалката, след това снимки на пода на совалката от МКС и окончателния анализ ще е готов след 4 дена.

foam6we.jpg

sts121189nu.jpg

sts121238bm.jpg

sts121216yl.jpg

sts121315dn.jpg

sts121344eh.jpg

  • Администратор
Публикува

Това беше първият ми път в живота, в който гледам как се изтрелва директно совалка :)): Беше наистина вълнуващо и приятно преживяване дори и пред телевизора :P Видях как се разкачат бустерите, но за пияна нищо немога да кажа. Ще изчакаме и ще видим докладите на специалистите какво ще кажат ;)

Надявам се да няма усложнения. Доколкото чух при евентуален проблем няма да могат да се върнат ;)

П.С.

Сега ще пусна новина в сайта :vertag:

  • Потребител
Публикува

Дискавъри отвори вратите на товарния си отсек, разгъна радиаторите и антените и работи перфектно. Скачването с МКС ще бъде в четвъртък.

06pd1429-m.jpg

  • Потребител
Публикува
Най-накрая след няколкодневни отлагания Дискавъри наистина този път излетя. Дано се върне невредима. :v:

.......и дано е дискавърнал нещичко . :v:

  • Администратор
Публикува

До колкото се сещам като гледах разви скорост от 4 000 мили/ч. докато откачи бустерите. На колко километра висучина беше това и има ли точно определени норми и правила за това? Ще можеш ли да кажеш и повече за прозореца, който е отворен до 19 (нещо такова беше споменал) ;)

  • Потребител
Публикува

Бустерите се изхвърлят точно при Т+2 минути, когато совалката е на 40 км височина. Те падат и в известен момент от падането им се отварят конусите на върховете им. От там излизат малки стабилизиращи парашути и когато бустера спре да се върти, се отваря голям парашут, който приводнява бустера в Атлантическия океан. Парашутите на всеки бустер тежат по 4 тона. След като кацнат, ракетните ускорители биват прибрани от два специални кораба на НАСА, които чакат в океана. Първото нещо след прибирането е изкарването на записите от трите камери на всеки бустер и инспектирането им.

След това бустерите отиват в специално съуражение, където ги ремонтират и презареждат с гориво за следващо изстрелване. Един бустер може да бъде изстрелян 10 пъти.

Юлския прозорец се отваря от 1 до 19 Юли. Днес от Кейп Канаверал до МКС може да се стигне от 21:18 до 21:23. Утре този прозорец ще се отваря с 20 минути по-рано и съответно ще се затваря 20 минути по-рано. Всеки ден прозореца се отвара с 20 минути по-рано от предния ден.

На късната пресконференция снощи, Уейни Хейл каза, че първоначалните прегледи и анализи на данните са много положителни. Има един критичен момент, в който падналата пяна е опасна. Когато совалката лети бавно, отчупените парчета пяна не се движат достатъчно бързо, за да нанесат някакви щети. Когато тя се движи много бързо, докато парчетата се опитат да стигнат до пода на совалката, тя вече ги е задминала. Критичния момент е дълъг 1 минути и 55 секунди.

На тази мисия парчетата се отчупиха след критичния момент. Самите парчета пяна, които паднаха са много под критичната маса. Дори ако бяха ударили совалката, пак нямаше да се повреди. Все пак ще бъдат направени допълнителните инспекции и анализи.

Днес в 11:38 е събуждането на екипажа на совалката. Трябва да го гледам :)

Чудя се с кои песни ще ги събудят :hmmm:

  • Потребител
Публикува (edited)

Вече се скачиха :) В момента се извършват проверки за течове от скачващия адаптор. Отворянето на люка ще стане най-много до час и иполувина :)

n_shuttle_flip_060706.300w.jpg060706_viewfromshuttle_bcol_hmed7.standard.jpg

060705_shuttle_hmed3p.hmedium.jpgstory.shttle.04.nasa.jpg

sts121_65.jpg

Редактирано от Spirit
  • Потребител
Публикува

Екипажа на совалаката влезна в станцията :balloons:

151733maincrewgreet5yz.jpgsts12110gi.jpg

sts12128bw.jpgsts12139rx.jpg

sts12141lr.jpgsts12153ao.jpg

Седемте астронавта бяха инструктирани от двамата "стопанина" на станцията, които вече стават трима :) Те получиха указания, какво да правят при авария. Първата задача на осемте астронавта и космонавта е да монтират трета седалка в капсулата Союз, която е скачена за МКС. Тя служи като "спасителна лодка" за екипажа. След като Дискавъри си замине, Томас Райтър ще остане на станцията и така екипажа на МКС се увеличава на трима души за първи път от три години насам :good:

В случай на авария, тримата трябва да се качат на капсулата Союз и да се спуснат на Земята. Точно за това ще инсталират третата седалка.

Днес ще бъдат извършени някои манипулации с роботиката на станцията и совалката (Канадарм, Канадарм 2 и разтегателната сензорна система). Утре Канадарм 2 ще захване Леонардо и ще го скачи за Юнити. В други ден ще бъде извършена първата космическа разходка.

Както вече спонех, всичко се излъчва пряко по НАСА ТВ. Предаването спира само, когато екипажа на МКС и совалката спи :)

  • Глобален Модератор
Публикува

Spirit, наистина приносът ти към нашия сайт е безценен, аз едва сега започвам обстоен преглед на информацията, снимките и линковете към тази тема, а лека полека ще го направя и с всички останали твои неща, които досега съм пропуснал.

:good::good::good:

  • Глобален Модератор
Публикува

Може ли да напишеш повече за скачването с други станции или апарати. Между Мир и Аполо беше направено такова, нали? (може и в отделна тема)

  • Глобален Модератор
Публикува

Ей-й, ама цялата тая работа е много красива!!! Не, че я видях, де, ама от разказите на Спирит - :good::v:

Голяма работа е, свидетели сме на страшни моменти! Ха дано се върне духът на 60-тте... :)

  • Потребител
Публикува
Може ли да напишеш повече за скачването с други станции или апарати. Между Мир и Аполо беше направено такова, нали? (може и в отделна тема)

Скачване между Мир и Аполо не е имало. След като американците спечелиха космическата надпревара с кацанията на Луната, САЩ и Русия решиха да направят обща мисия в знак "приятелството" в космоса. Така се роди мисията Аполо-Союз. През 1975 г. Аполо 18 се скачва със Союз 19.

Сериозното партньорство между САЩ и Русия започва през 1994 г., когато Атлантис (може и Индевър да беше) се скачи с Мир. Това от голяма степен се случва заради остарялата станция Мир, която има нужди от постоянни ремонти и струва много пари, които руснаците нямат. Не знам колко точно американски мисии има до Мир, но знам че са няколко. Тогава започва и програмата Евромир, като един от европейските астронавти, който изпълнява дългосрочна мисия на Мир е Томас Райтър, който днес пристигна на МКС и ще изпълни дългосрочна мисия на нея. На тези полети на совалката до Мир, за първи път руснак лети на американска совалка.

  • Глобален Модератор
Публикува

Значи е било междо Союз и Аполо. Спомням си, че преди време гледах кадри от това събитие, което според мен е изключително важно и вълнуващо - хора се срещат вкосмоса прехвърляйки се от един кораб на друг ;)

Как става самото скачване? Без да се пропуска въздух отвътре и без да влиза нищо от космоса?

  • Потребител
Публикува
Как става самото скачване? Без да се пропуска въздух отвътре и без да влиза нищо от космоса?

Абсолютно по същия начин, както и днес. Двата апарата имат съвместими люкове. Корабите се приближават много бавно един до друг. Обикновено адапторите за скачване са оборудвани с пружини. При докосване на адапторите пружините потъват и задействат системата за захващане. След като се захванат двете страни, двата апарата стоят неподвижно, докато не изчезнат всички вибрации. След това се задействат няколко пръстена които захващат двата апарата един за друт по-здраво. Когато връзката вече е достатчно здрава, външните пръстени между двата апарата се завъртат и обхващат празното пространство между двата апарата. Това пространство се изпълзва с въздух под налягане. Това остава така за около 1-2 часа, за да се провери дали няма течове. След като се потвърди, че просранството между двата апарата е херметически затворено, идва момента на отваряне на шлюзовете на двата апарата, здрависване и разменяне на флагове :)

  • Потребител
Публикува

Днес МЦЛМ Леонардо беше скачен със станцията за долния порт на Разклонителен модул №1 (Юнити). Скоро ще бъде отворен люка. Ето скачването в скрийн шотове:

screenshot077200610751156238qh.th.jpg screenshot077200610751218385od.th.jpg screenshot077200610751223219lh.th.jpg screenshot077200610751236466ut.th.jpg

screenshot077200610751247145vr.th.jpg screenshot077200610751303413vr.th.jpg screenshot077200610751318599bl.th.jpg screenshot077200610751319432pc.th.jpg

screenshot077200610751322449xc.th.jpg screenshot077200610751340413as.th.jpg screenshot077200610751407181ps.th.jpg screenshot077200610751407226ex.th.jpg

  • Администратор
Публикува

l50739.jpeg

“Дискавъри” е готова да се завърне

10 Юли 2006

Американската космическа агенция НАСА обяви, че совалката “Дискавъри” е готова за връщане на Земята следващата седмица. Според специалистите термичният й щит не е получил съществени повреди по време на изстрелването й миналия вторник.

Термичната защитна система е със стопроцентова готовност за навлизане в атмосферата, заяви ръководител на мисията от контролния център в Хюстън, Тексас. Инженери от НАСА дни наред са изследвали няколко съмнителни точки в термичния щит, но са стигнали до заключението, че няма причина за безпокойство. Най-голямо опасение будеше парче изолационен материал, стърчащо между две плочки на "корема" на “Дискавъри”. При навлизането на совалката в плътните слоеве на атмосферата температурата при триенето надхвърля 1500 градуса. През 2003 г. совалката "Колумбия" се разпадна при навлизането в атмосферата заради пробойна в топлинния й щит.

l50680.jpeg

Двама астронафти от екипажа на Дискавъри излязоха в открития космос

08 Юли 2006

Двама астронавти от екипажа на совалката Дискавъри излязоха от Международната космическа станция в открития космос. Те се качиха на роботизираната ръка, за да разберат дали има възможност тя да бъде използвана като платформа за евентуален ремонт на обвивката на совалката.

Извън орбиталната станция излязоха астронавтите Пиърс Селърс и Майк Фосум, които заедно с още петима свои колеги се намират от четвъртък на борда на орбиталната станция. "Космическата разходка" трябва да продължи 6 часа и половина.

Днешният дeн на астронавтите започна с трогателно събуждане от командния център на земята.

Стийв Суонсън - член на командния екип: “Добро утро, Дискавъри. Майк, тази песен е от твоето семейство заедно с това пожелание. "Желаем ти един славен ден. Всички вие безупречно изпълнявате необикновена мисия във вселената и извършвате чудо на чудесата."

Майкъл Фосум – астронавт: “Много ти благодаря, Стийв. Благодаря на моята прекрасна жена и на децата ми, че са избрали тази сутрин една от любимите песни на екипажа. Мисля, че това сега е много важно, тъй като днес ние с Пиърс се готвим да излезем и да направим 4 и половина обиколки около земята. Ще бъде страхотен ден. Благодаря. И добро утро и на вас.”

В открития космос двамата астронавти опитват нови ремонтни техники, докато висят закачени на специалния 30-метров удължител на роботизираната ръка.

Тези изпитания са част от усилията на НАСА да подобри безопасността на корабите за многократно използване след катастрофата на совалката "Колумбия" през 2003 г.

ИЗТОЧНИК: БТВ

  • Потребител
Публикува (edited)

Поне да беше писал и за втората разходка :(

Селърс и Фосъм оправиха мобилния транспортьор на опорната структура. Преди известно време той се беше включил от самосебе си и беше прерязал единия си пъпен кабел. Екпижа на Експедиция 12 (Валери Токарев и Бил Макартър) пробваха да го оправят, но не можаха. Докато Фосъм подаваше кабелите на Сълърс, едното от двете резета, придържащи микро ракетите на костюма му се откачи. Микро ракетите служат за завръщане на кораба, ако случайно астронавта отлети в открития космос.

Американските костюми могат да се отдалечават на 100 метра от кораба-майка. Малко след инцидента с Фосъм, на Селърс му се случи същото и той намота някакви нишки около микроракетите си.

Ремонта на мобилния транспортьор е много важен, защото без него няма да е възможно транспортирането на следващия сегмент на опорната конструкция (Р3/4), който пристига след около месец и полувина с Атлантис.

Астронавтите закрепиха и резервна помпа, която изпомпва амоняка, използван за охлаждане в опорната конструкция.

Цялата разходка продължи 6 часа и 47 минути.

sts12117cd.jpgsts12129pf.jpg

sts12132oc.jpgsts12145pe.jpg

sts12169rn.jpgsts12173rn.jpg

sts121141pm.jpgsts121161yi.jpg

Редактирано от Spirit
  • Потребител
Публикува

Дискаъвир кацна :) До сега не бях гледал кацане в такова лошо време. Въпреки че имаше доста проблеми, мисията мина добре.

chan2large_060717_171503.jpg

152413main_landing1a.jpg

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!