Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

Появи се нов сайт за репродукции, който може да се каже, че има огромно разнообразие от известни и безизвестни автори. Предлагат се постери, платна, фотография - www.reprodukcii.com

Темата, която желая да разискваме е дали подобни сайтове популяризират изкуството или напротив - изземват функциите на твореца!

  • 7 месеца по късно...
  • Потребител
Публикува

Конкретния линк reprodukcii.com най-общо казано е един от многото в мрежата с конкретна насоченост - печалба на чужд гръб.

Един вид Napster от близкото минало.

Тези сайтове нямат никакви регламентирани отношения със притежателите на авторски права. Погледнато реално такива притежатели в случая могат да се явят истинските собственици на оригиналите - самите автори, частни лица, галерии и музеи. Съществуващият Закон за авторското право и сродните му права едва ли става за случая - той по-скоро урежда взаимоотношения поръчител - изпълнител. Но това е друга приказка. Може да се разнищи законово от един друг специалист и чудесен човек, когато намери време и се включи:)

От друга страна репродукциите като такива (в белите страни, разбира се) може да се каже, че наистина популяризират изкуството.

Една част от доходите от този вид дейност по закон отиват в притежателя на правата. Той има право да определя кога, при какви условия, с какви материали и в колко тираж може да бъде възпроизведено дадено творение.

От само себе си се разбира, че една картина не може да краси всеки дом - тя е уникална. Единственият начин това да стане е легалната репродукция. Притежателят на такава репродукция получава и сертификат с номер от издателя. Не случайно някой от тези екземпляри се продават доста скъпо на вторичния пазар, особено когато бройката на тиража е ограничена, а търсенето - голямо.

В днешно време съвременните автори дори сами правят репродукции на собствените си произведения - т.нар. Giclee Prints - плотерни отпечатъци върху специална медия, някой от които дори със съществуващия релеф на боята.

Въпреки че авторът е абсолютен носител на правата, в световен мащаб това не може да го спаси от копиране. Лично съм бил свидетел на бясно заливане на пазара в eBay от китайски кописти на живи автори, които са безсилни да направят каквото и да е по въпроса. Дори eBay не може да вземе отношение.

Така че в случая като горния линк фактически говорим за кражба. Севлиевчани вече са "напечатали" над 15 000 фалшификата. И защо пък не - всичко е общодостъпно във вездесъщия интернет. Всеки може, само дето тези имат плотер... и печелят. От нищото.

.:.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!