Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

Предлагам да поговорим за апокрифите ако не за цялата българска история през Средните векове, то поне през Първо царство. Доколкото знам, това е нещо като "народна литература". Там са казани много неща, забранени от официалната власт. Четох някъде, че например при цар Петър данъците били ниски и се живеело добре. Ето какво намерих по темата в гугъл:

"От времето на византийското владичество датират първите документирани прояви на българско народностно самосъзнание. Те се откриват в апокрифни съчинения, които съдържат свидетелство за съхранения историческия спомен на своите автори и разкриват техните представи за отминалата българска държавност. Най-богата е информацията в “Българския апокрифен летопис от XI-XII в.” и “Слово за Кирил Философ как покръсти българите”. [9] В “Летописа” особено голямо внимание е отделено на времето на управлението на българските владетели Борис, Симеон и Петър. В него четем:

“…Борис бе благочестив и много благоверен. И този цар покръсти цялата българска земя и създаде черкви по българската земя и на река Брегалница... И царува 16 години, без да има грях, ни жена. И бе благословено царството му, и почина с мир в Бога.

След това пак прие българското царство Симеон, неговият брат. И създаде градове велики по морето, и великият град Преслав той създаде, и там в него прие царството, [което се простираше] до града Звечан и до Солун. И Преслав град той гради и съзида за 28 години... Царува 130 години и роди свети Петър, царя български, мъж свет и напълно праведен. И тогава, в това време, когато царуваше цар Симеон, той вземаше данък от цялата земя по всяка област на своето царство: едно повесмо и лъжица масло и яйце на година...

И след неговата смърт пак прие българското царство син му цар Петър, а той бе цар на българите, още и на гърците. И царува на българската земя 12 години, без да има грях, ни жена, и благословено бе неговото царство.”

Легендарно представеният живот на българите рязко контрастира на фона на наложената византийска данъчна политика. В “Летописа” идеята за държавност е подсилена с изричното посочване, че някои български царе са били “царе и на гърци” или “цар на българи и гърци”.

В “Слово за Кирил Философ как покръсти българите” българите са представени като богоизбран народ, който “ще предаде на Господа правата вяра”. То е българският отговор на византийския духовен натиск. В него се открива резултатът от цялата политика на княз Борис и цар Симеон за създаване на българска книжнина, която се оказва непреодолима преграда за чужди духовни влияния. В друга група апокрифни съчинения, сред които “Видение Данаилово”, “Сказание Исаево” и “Тълкование Данаилово”, се виждат съхранените следи на отминалата българска държавност чрез образа на легендарния български цар Михаил."

Сайтът е: http://212.39.92.39/e/prosveta/istoria_11/13.html

А тук е информация за княз Борис и Владимир: http://samoistina.com/3/kaganmihail.htm

Темата може би ще е нещо като информативна и я отварям. Какво все пак е казано и какво е премълчано в апокрифите? Нека поговорим по този въпрос.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!