Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Публикува

Праистория

Учените предполагат, че първите хора

на територията на Корейския полуостров

се появяват между 6 000 и 2 000 г. пр. P. Хр.

По онова време, основната социална единица или група е родът или кланът. Членовете на тези кланове и родове, тотемистични по своята същност, свързват съществуването си с обкръжаващата ги природа, а в самото общество доминира матриархатът. Браковете се сключват с членове на други кланове. Древните обитатели на Корея се занимавали с лов и риболов и събирателство (на диворастящи плодове и корени), а по - късно - и с отглеждане на селскостопански култури и добитък (одомашнени животни).

Бронзовата епоха в Корея датира от IX - VIII век пр. Р. Хр. и продължава до IV век пр. Р. Хр. По онова време, се появяват и първите компактни селища в Североизточна Азия, вкл. в района на пека Сунгари, Ляо на Корейския п - в. Тогава, от Китай, навлиза практиката на култивиране на ориз (оризовата земеделска култура).

Обществото се характеризира със стриктна стратификация (социални различия по вертикала) - начело застава богата върхушка, която управлява зависимото от нея множество. В този период се зараждат първите държавни структури в Корея.

Появяват се първите укрепени градове и крепости, които контролират обширни селскостопански райони.

След 400 г. пр. Р. Хр. започва процесът на трансформиране на градовете - крепости в конфедеративни царства, който невинаги завършва успешно.

Приблизително по това врема, в поречието на река Ляо и Тедонгганг се появява голямата конфедерация (съюз) на градовете - крепости, наречена Древен Чосон. Начело на тази преддържава стои цар. Немалко корейски историци (мои колеги) смятат, че началото на Древен Чосон е положено от Тангун - полутотемен, полулегендарен прародител на корейците, който бил роден през 2 333 г. пр. Р. Хр. (преди около 4 340 г.)

и живял 1 000 години.

В края на IV век пр. Р. Хр., Древен Чосон започва да изпитва силен натиск от страна на държавата Йен, разположена в Северен Китай, а - сетне - и от страна на китайските династии Цин и Хан.

Между 194 и 180 г. пр. Р.Хр., кореец на име Уиман (що за КОРЕЙСКО име?!), който бяга от Корея в Китай, заема трона на легитимния китайски владетел Чун. Този период корейските историци са нарекли Период на Чосон на Уиман. Тогава, корейската държава се разраства на север, на изток и на юг, обхващайки значителна по своите мащаби територия.

Тази териториална експанзия довежда до конфликт с Китай на династията Хан, който в края на 2 век пр. Р. Хр. навлиза дълбоко в земите на Чосон на Уиман и основава там четири командни фортпоста, които осъществяват строг военен и административен контрол върху съответните територии. Този контрол продължава цели 400 години. Краят му е свързан с появата на държавите Когурйо и Пекче. Именно в един от тези 4 фортпоста, пристигат пратениците на японската царица Химико в 239 година сл. Р. Хр. (виж раздела за японската история!).

Наред с китайското влияние, навлязло още по времето на Древен Чосон, наличието на китайските селища на територията на Корея и на китайските колонисти в тях, допринася за много по - категоричното навлизане на китайските духовни и културни ценности.

В китайски исторически документи се споменава и държавата Пуйо, която съществува в поречието на река Сунгари между IV век пр. Р. Хр. и I веk сл. Р. Хр.

(Hякой да покаже тези реки и градове на картата на древна Корея!!!)

През 34 г. пр. Р. Хр., високопоставени бежанци от царство Пуйо основават нова държава - Когурьо, който се появява като противовес на засилващата се китайска опасност. От самото начало, Когурьо създава своя армия - силна и с добро командване, която противостои на външните врагове. Ненапразно, в корейските анали, царство Когурьо е известно като държава на храбрите воини, които, дори и в мирно време, поддържат висока бойна готовност (както и древните българи).

По това време, на юг от река Ханганг (река Ганг на Хан?!), се появяват три държави Хан, известни в корейската историография като Самхан. Това са, съответно: Махан, Чинхан и Пьонхан, основани от бившите жители на Древен Чосон.

Следващ път, ще ви разкажем за периода на трите царства, известен като Самгук, защото визира наличието на 3 държави на Корейския полуостров, а именно - Когурьо, Пекче и Шилла, както и други, по - малки държави, като тези на Хан и на Кая.

Историята на Трите Царства (абе, защо, в литературата ги наричат "кралства"?! ) е свързана с тяхната борба за военно - политическо и културно надмощие на полуострова, развитието на вътрешната им социална структура и на държавните институции.

  • Глобален Модератор
Публикува

Митът за Тангун - първият кореец

От всички посоки и зони на разпространение на китайската цивилизация, Корея е най - дълговременно и най - силно повлияна. Корейският полуостров, бидейки част от континента Азия, е третиран от китайците, наред с корейските държави, възникнали на него, като китайска провинция.Тази гледна точка е била възприемана дори и от самите корейци. Корейците се мъчат да изучат старокитайския език, класическите китайски текстове, както и модерните течения в китайската поезия и проза.

Владетелите от местните корейски династии често ставали васали на управляващия китайски император.

Корейците, така, както японците и виетнамците, са развили своя собствена народностна (а, по - късно, и национална) идентичност, която намира отражение в облеклото, в кухнята, в бойните изкуства, в духовната и в материалната култура, както и в социалната стратификация. Дълго време, Корея е служила като мост за обмена между китайската и японската цивилизации. Корейската култура и цивилизация са обогатени от тези контакти, но, в голяма част от корейската история, корейците са били под китайско и под японско владичество. Много сражения са се водили на корейска земя.

Корейците са поддържали народностната си идентичност, като, в отделни моменти, самите те са се превръщали в цивилизатори. Например, корейците са са въвели будисткото изкуство и елементи от архитектурата в Япония. Третирайки Корея като китайски (понякога - и японски) сателит, не бива да пренебрегваме инициативността и креативността на корейския народ.

Китайската империя е изиграла, за корейците, подобна роля, каквато е имала Византийската империя за околните народи.

На отделни места, при археологически разкопки, ясно се вижда, че праисторическата култура в Корея има общи корени с праисторическите култури в Япония и на полуостров Шандунг, в Китай /керамични съдове, каменни върхове на стрели и на копия, костни куки и каменни тежести (употребявани в риболова), каменни колела на каруци, различни фосили.../...

Народът, който е бил носител на тази праисторическа обща култура, е бил някакво огромно тунгуско племе (или сбор от множество тунгуски племена!), говорел е на някакъв урало - алтайски (индоевропейски) език, имал кръгли и квадратни къщи с огнище в средата. Религията им е била смесица от шаманизъм и тотемизъм; почитали са главно мечката, носители са били на палеолитна култура. Емигрирали са от Сибир и от Манчжурия, на множество вълни, между 3 000 г. пр. Р. Хр и 500 г. Пр. Р. Хр. ТОЗИ народ е бил Айну!!! На територията на Корейския полуостров, те се срещат с племената Хан, като се обединяват с тайх (факт, описан именно в мита за Тангун!) и така бил образуван корейският праетнос.

Корея, както и държавите около нея, има история, която започва в далечното минало, "в мрака на времето", "в зората на човешката история", в легендите. Според легендите, първата държава на територията на Корея е Древен Чосон (Ко - Чоосон), разположен по долината на река Таедонг. В зората на човешката история, Хуанунг, син на Бога на Небето, който (бог) създал Вселената, решил да слезе на Земята и да заживее сред хората... Баща му изследвал корейските планини и го посъветвал да дари щастие на хората, слизайки в планината Мьохянг, в Северна Корея. Изпратил сина си с дарове - барабан, огледало и камбана (магически предмети, употребявани в корейския шаманизъм), а така също - и с 3 000 верни телохранители. Хуанунг слязъл на Земята, създал някакво селище и започнал да преподава на хората земеделие, медицина, правни и морални норми и т. н.

Един ден, при него дошли една мечка и една тигрица, които искали да се превърнат в хора... Той им дал скилидки чесън и цвят от маргарита ( съставки, употребявани от лечителите) и им казал да седят 100 дни в една мрачна пещера, скрити от слънчевата светлина, да се хранят с чесън и с цвят от маргаритки и да се молят на боговете да ги превърнат в човешки същества. Тигрицата едва издържала един месец и напуснала пещерата, продължавайки да живее като звяр (в животинска форма). Мечката издържала тежкото изпитание и търпението й било възнаградено. Тя се превърнала в красива млада жена.

Тя била самотна и плачела под едно санталово дърво, молейки боговете да я дарят със съпруг и с дете от него. Венъж, Хуангунг минал оттам, видял младата жена, премного я харесал, нарекъл я Уунг - Ньо, и се оженил за нея. След време, им се родил син, когото те нарекли Тангун. Всичко това се случило през XXIII век преди Рождество Христово!!!

Тангун създал градовете Чосон и Пьонг - Янг (Пхенян?!) в 50 - тата година от началото на управлението на китайския император Яо, в 2 3333 г. пр. Р. Хр. Приблизително по това врема, в поречието на река Ляо и Тедонгганг се появява голямата конфедерация (съюз) на градовете - крепости, наречена Древен Чосон. Начело на тази преддържава стои цар. Немалко корейски историци (мои колеги) смятат, че началото на Древен Чосон е положено от Тангун - полутотемен, полулегендарен прародител на корейците, който бил роден (?! ?) през 2 333 г. пр. Р. Хр. (преди около 4 340 г.) и управлявал 1 200 години. Когато достигнал възраст 1 910 години, той се оттеглил в една планина и заживял там като отшелник.

Археологията не открива доказателства за реалното съществуване на легендарния Тангун. Ако той ДЕЙСТВИТЕЛНО е съществувал, то Корея би била по - древна от Вавилон!!!

Най - вероятно, тази легенда е доказателство, че корейците са се опитали да удължат историята си, изтегляйки началото й далеч в миналото, за да изглеждат по - древни от околните народи. Япония и Виетнам също имат своите легенди, които ги "състаряват". Не е ясно дали мита за Тангун е древен или е значително по-късен. Но, при всички случаи, Тангун е символ на корейския национализъм.

  • Глобален Модератор
Публикува

Историк, не го ли продължи най-накрая този материал, че да прочетем и за средновековната и по-новата история на Корея. Аз носкоро четох бегли откъси и останах изумен от корейско японските войни през късното средновековие. Много искам да прочета повече за тях!

  • 13 years later...
  • Глобален Модератор
Публикува
On 3.07.2006 г. at 12:17, Warlord said:

Историк, не го ли продължи най-накрая този материал, че да прочетем и за средновековната и по-новата история на Корея. Аз носкоро четох бегли откъси и останах изумен от корейско японските войни през късното средновековие. Много искам да прочета повече за тях!

Абе, някъде ми изчезна книгата, от която преписвах. 

  • Потребител
Публикува
Преди 1 час, ISTORIK said:

Абе, някъде ми изчезна книгата, от която преписвах. 

Как почва руската рецепта за крем карамел?

– Открадни 10 пресни яйца.

Как продължава?

–Абе, къде изчезнаха?

  • Потребител
Публикува
On ‎3‎.‎7‎.‎2006‎ г. at 10:17, Warlord said:

Историк, не го ли продължи най-накрая този материал, че да прочетем и за средновековната и по-новата история на Корея. Аз носкоро четох бегли откъси и останах изумен от корейско японските войни през късното средновековие. Много искам да прочета повече за тях!

 

Преди 1 час, ISTORIK said:

Абе, някъде ми изчезна книгата, от която преписвах. 

 

Респект за бързия отговор към Лорда.  По малко от ...14 години !  …..Пеша да беше отишъл/и върнал/ до Корея щеше да си по бърз

Отговорът беше  и ….изчерпателен.  Сигурен съм , че Лорда ще изчака още 14 години за повече подробности...

Търпение преди всичко

  • Глобален Модератор
Публикува

Хаха. Като превъртим назад лентата, може да се види, че около година по-късно след задаването на този въпрос, вече сам съм написал материал по темата. Доколкото помня основно превеждах от милитера.ру за него
 

 

  • 3 седмици по-късно...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!