Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува (edited)

Бих се съгласил, но нима сме почнали да си произвеждаме гориво сами? Или още караме на руско рециклирано(твърдение на Котев)? А къде си складираме отработеното гориво? Та викате енергийно независими с Белене? Едва ли...

Ко праим тогава? Българите да свалят гащите и да се надупват? По лебералната логика, докато останат под четири милиона?

Има ли значение с кво гориво пушат комините? Важното е да пушат.

По-мръсно и по-бедно от сега не трябва да се допуска.

Редактирано от kramer
  • Глобален Модератор
Публикува

Складираме си го вече сами. След маса години се оказа, че е лесно да си направим хранилище...

Наистина, Стоедине, не можем да продължаваме да блеем. Въпросът е, че наистина такива обекти трябва да са държавни - а който иска частни, си ги строи сам и си продава тока на пазара. Ама не в микс и пр. социализми, ами на пазара.

Държавния АЕЦ продава на 50 ст., частните ВЕИ-та и пр. на 5 - 10 пъти отгоре. А уж държавното било скапано.... В мига, в който АЕЦ - а и останалите централи станат частни, тогава в България ние НАИСТИНА ЩЕ ИМАМЕ СКЪП ТОК и ще видиме звезди посред бял ден.

  • Потребител
Публикува

Да, днес България потребява много малко електроенергия. Поради това и ни стига. А потребява малко, защото индустрията е колабирала и практически не съществува. Ако се мисли за бъдеща нова индустрализация, АЕЦ си трябва, а ако ще си стоим бананова република от третия свят-не ни трябва.

Фружине, ако не си разбрал, а явно не си - с тежката индустрия на България веднъж завинаги е свършено!

Не можем бе, човек, не е рентабилна при нашите културни особености! Не можем посмъртно да сме конкурентноспособни на немци, японци, шведи и корейци и това е!

Нека се насочим към нашите силни страни - ИТ сектора, лека индустрия, хранително-вкусова, туризъм. Там ни е силата, а тези отрасли не са енергоемки като металургия и тежко машиностроене.

Няма смисъл да се опитваме да правим роторни багери, не ни се отдава, можем да вземем същите пари с нещата, с който се справяме доста по-добре. А за тях нов АЕЦ не ни трябва и няма да станем страна от "третия свят" без него...

Както и не станахме страна от първия свят с двама космонавти (повече от Швеция и Швейцария за времето си) ;)

  • Потребител
Публикува

Михов, всички големи страни, от ЕС до САЩ субсидират селското си стопанство и леката промишленост. Тоест, по съветски прехвърлят пари от печелившата тежка индустрия към губещите селско стопанство и лека промишленост. И ти искаш ние да се състезаваме с тях? Те могат да субсидират селското стопанство, а ние не, защото няма от къде да прехвърлим пари.

Много ми е интересно освен това, как го виждаш сопотския завод за безалкохолни напитки Дерби да конкурира на френския пазар Кока Кола. Или пловдивския завод за захарни изделия Кристал, произвеждащ фин млечен шоколад Република, вафли Морени и прочее да конкурира в Германия Марс, Туикс и прочее.

Парите са в тежката индустрия, а също и в айти сектора.

  • Потребител
Публикува

Фружине, ако прочетеш внимателно, ще видиш, че нищо не пиша за селското стопанство и това не е случайно. Що се отнася до субсидирането на леката промишленост, няма такова нещо, в грешка си. Проблемът ти е, че си увреден от комунистическата пропаганда за индустриализация и смяташ, че тежка промишленост=печеливш сектор. В много страни тежката промишленост е губеща, примерно в САЩ машиностроенето е губещо, защото не издържа на конкуренцията на немските, японските, а вече и корейските производители. Тежката промишленост е енергоемка, изисква големи капиталовложения, висока прецизност, ноу-хау, дългосрочно планиране и пр. - все неща, в които не сме в стихията си и където обективно винаги ще отстъпваме на качеството на немци и японци и на цените на китайците.

Затова нашите приоритети трябва да са ИТ технологиите - които са чисти, с висока добавена стойност, имаме традиции, имаме и необходимите специалисти и туризма - имаме традиции, чист е, имаме сериозни инвестиции последните години, имаме дадености, които ни позволяват да развиваме почти всички разновидности на туризма - морски, планински, културен, спа и пр. Отделно от тях в доста отрасли на леката промишленост имаме добри позиции - примерно в текстилната и мебелната. Що се отнася до хранително-вкусовата, там също имаме доста възможности, друг е въпросът доколко се използват пълноценно, макар че ще се изненадаш, но примерно шоколади "Своге" можеш да си купиш в Западна Европа.

В резюме - нов АЕЦ не ни трябва, но няма лошо да изградят нов енергоблок в Козлодуй.

  • Потребители
Публикува

Там където навремето се е изливал чугун, днес трудно може да се налее акъл. :)

За да се развива една индустрия - без значение дали е тежка или лека са необходими иновации, а за това е нужно науката и образованието да бъдат абсолютен приоритет.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!