Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

Четох, вече преди доста време, книгите на Морис Дрюон за френските крале. Но все ми се върти в главата въпрос. Кой е бил прав - тамплиерите или Филип Хубави? Да, рицарите вече приличали на банкери и това станало основното им занимание. Поне така ги описват. Но от друга страна Филип заграбил богатствата им по неособено коректен начин - чрез лъжливи съдебни процеси. Не заемам ничия страна, но кой е прав. Може би става малко алтернативна темата, но ако тези богатства са били използвани по предназначение, надали щеше да има претенции от страна на Шарл Валоа.

  • Потребители
Публикува

Това са хубави романи, тия на Морис Дрюон :) А какви претенции е имал според теб Шарл дьо Валоа?

  • Потребител
Публикува

По въпроса дали тамплиерите са били виновни за предявените им обвинения, определено не са били. Процесите срещу тях са скалъпени, а признанията (където ги е имало) са изтръгнати с изтезания. Но те стават жертва на собствения си успех. Богатството им предизвиква завист, икономическото и политическото им влияние пораждат усещане за заплаха. Изглежда че ръководителите на тамплиерите погрешно преценяват, че могат да бъдат "държава в държавата" в една Европа на национални монархии. Те подценяват силата, алчността и безскрупулността на френския крал. И най-вече не оценяват факта, че по това време римският папа се намира в Авиньон и е фактически марионетка на Филип. А без Рим унищожаването на тамплиерския орден не би било възможно.

  • Глобален Модератор
Публикува

Но от друга страна Филип заграбил богатствата им по неособено коректен начин - чрез лъжливи съдебни процеси.

Филип нищо не е пипнал от тамплиерските богатства. Кралските сенешали останали с пръст в уста, когато започнали да се ровят в приоратите за тамплиерското злато, което явно е било навреме изнесено.

  • Потребител
Публикува
А какви претенции е имал според теб Шарл дьо Валоа?

Най-вече за кралската корона. Нали той урежда косвено (ако мога така да кажа) сина си Филип. Вярно, Глишев, много хубави романи. Само първата и последната част не можах да прочета, но в библиотеките ги има.

Senufer, даже имаше го някъде илюстриран Жак дьо Моле на кладата. Но е много странно съвпадение как за 12 години си отиват 5 крале - броя и Жан I.

Аспандиат, нали и до днес ги търсят.:)

  • Глобален Модератор
Публикува

Това е много интересен сблъсък, още повече, че освен във Франция има проява и в други държавк. Да се обясни с алчността на френския крал.... е малко. Филип Хубави е имал много достатъци и недостатъци, но не мисля, че алчността го е тласнала натам. По-скоро отговорът се крие в това:

икономическото и политическото им влияние пораждат усещане за заплаха. Изглежда че ръководителите на тамплиерите погрешно преценяват, че могат да бъдат "държава в държавата" в една Европа на национални монархии

Орденът набира голяма политическа мощ, на фона на набирането на такава и от френската монархия.

Странното е, че има много ордени през средновековието, но този е преследваният..???

  • Глобален Модератор
Публикува

Ами той е ордена с най-многото дьенги ;) а те означават и много власт съответно, така че...

  • Потребители
Публикува

Шарл Дьо Валоа реално няма претенции за френската корона, Пламене. А брат му и племенниците му поддържат повечето му претенции - за германската империя, за титулярната константинополска корона. Не го подкрепят само когато се гласи за "крал на Арелат", тоест на Бургундия, Тулуза и Прованс, което е съвсем обяснимо. И Шарл няма много общо с тамплиерите.

Аз си имам моя хипотеза за относително лесното пропадане на Ордена - за разлика от йоанитите и тевтонците, тамплиерите нямат суверенни територии, а навсякъде командориите им са разпръснати между владенията на европейските монархии. Единствената им суверенно управлявана територия е била Кипър, който те обаче недалновидно продават на Ги дьо Люзинян (създавайки по този начин Кипърското кралство от владенията на острова и традиционно приписваната на Ги йерусалимска корона). Липсата на суверенни територии, още повече - липсата на такива по границите на християнския свят прави тамплиерите особено уязвими пред крялската власт. Докато йоанитите и тевтонците държат компактни владения по фронтовете на католическия свят, което ги прави нужни и независими.

  • Потребители
Публикува (edited)

Филип Хубави е успешен владетел и постига вътрешна стабилност и външна сигурност за Франция. Храмовниците са си били държава в държавата. Вижте какво се случва в България, когато няма някой Филип Хубави да направи същото с "бившата Държавна сигурност" - за 20г. населението и е намаляло с 2 милиона, а повечето големи предприятия са закрити. Или пък ликвидирането на еничарския корпус в Турция - еничарите също са били държава в държавата и се предизвиквали постоянна вътрешна нестабилност и чести военни и външнополитически неуспехи.

Иначе преди няколко месеца бяха пуснали филмиран сериал по романа, като сценарият доста точно възпроизвежда книгата.

Редактирано от Galahad

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!