Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

Препръчано мнение

  • Глобален Модератор
Публикувано

Да и самият патриарх Никлоай приема че това е напълно възможно - преминаването на Дарданелите без флот.

  • Потребител
Публикувано

Щом няма данни за 1000 години самите византийци да са минавали с плуване Дарданелите, това не е изглеждало чак толкова лесно. Нали по-раничко персите бяха правили някакви потонни мостове?

Ширината на пролива при Лампсак е около 3 км., най-тясно е при Чанаккале, насякъде дълбочината е голяма, няма "брод" :laugh:

Така че печенегите са свършили много сериозна работа.

  • Глобален Модератор
Публикувано

Говориш за 2010 г.През 10 век брод е имало.Впоследствие бродът е заличен, за да минават корабите.

  • Потребител
Публикувано

Говориш за 2010 г.През 10 век брод е имало.Впоследствие бродът е заличен за да минават корабите.

Значи византийците не са знаели за него. Персите също. Кой го е махнал?

Не стана ли много фантасмагорично? Добрев ни стига и престига. На нас, не на вас.

  • Глобален Модератор
Публикувано

Кое му е фантастичното?Брод има и точно затова патриархът се опасява че българите могат на минат на малоазийския бряг.Ккато го правят по късно и печенезите а през 14 век и османските турци.

  • Потребител
Публикувано

Не разбрахме къде е този брод. Кой го е махнал и как е поставян динамита: с водолази ли, сондиране ли?

И най-вече къде е документирано това. Надявам се не мислиш като Добрев, че източниците са детски приказки, които може да се дъвчат на воля.

  • Потребител
Публикувано

Не разбрахме къде е този брод. Кой го е махнал и как е поставян динамита: с водолази ли, сондиране ли?

Е как кой? Ами ромеите през втората половина на ХІв.! На хората им писнало сульо и пульо да преминава през Дарданелите като язди конете си. То остави че всякакви хайлази като българи и печенеги си ги прецапвали за щяло и нещяло, ами и местните селяни и те се изтарикатили и спрели да ползват ферибота, в резултат на което приходите в хазната рязко намалели. Та императорът в един момент казал "Ай сектир, това пролив ли е или вада на воденица" и пратил строителни войски да изкопят въпросния брод. От тогава и корабите почнали да преминават от Бяло море в Черно и обратно, тъй като до този момент поради наличието на брод корабите не са могли да минават през Дарданелите.

  • Потребител
Публикувано

Мисля си, че ако е имало брод, който всеки е можел да си минава когато иска (като в презантацията на онази българска народна песен - а сега за всички, които я пожела "Полегнала е Тодора" :tooth: ), арабите които няколко пъти са били мераклии да вземат Константинопол и са го обсаждали, все някъде, поне веднъж е щяло да го отразят като част от военните действия. Някой попадал ли е на арабски източници, където да е описано, че по време на обсадите на града, войските им са минавали от малоазийската страна на европейската страна през брод? :unsure: Ако няма такова описание, всичко друго ми се струват фантасмагории или спекулации.

  • Потребител
Публикувано

А печенезите при Константин Мономах как са минали Дарданелите?А турците на Сюлейман?

Не четеш внимателно! Казах, че въпросният брод е прокопан след като са минали печенегите.

Майтапа настрани, обаче, един кон за да мине водно препятствие не му трябва брод - той може и да плува и точно така са минали печенегите.

  • Глобален Модератор
Публикувано

Прочетете книгата на Пламен Павлов за османското завоевание.Там досаттъчно ясно е казано какво е представлявал "Бродът".

  • Потребител
Публикувано

А българите не са ли имали някакви гребни съоръжения и умения? По онова време половината територия на България е била на север от Дунав, който също е доста широк, с какво с го преминавали?

Публикувано

Значи при Дарданелите / на така наречнения Брод/ е единственото място където морето може да се мине на кон.Така че няма какво толкова изненадващо ако някой български отряд е прегазил морето и се е насочил към Мала Азия.

Очевидно тук няма нищо случайно и това се оказва поредният оперативно-тактически маньовър на Симеон, с който той проверява евентуалната реакция на ромеите и ефекта от прехвърлянето на по-големи сили на азиатския бряг.

При това не е необходим брод, защото конете по принцип плуват добре в дълбока вода, само да не им влезе вода в ушите. А конникът преминава, като плува, държейки се с една ръка за гривата на коня: http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=6955&st=360&gopid=117296& - #370 - проф. Добрев

  • 1 месец по късно...
  • Потребители
Публикувано

Темата е интересна, но коментарите................ :unsure:

Естествено, че българите са минали Дарданелите в района на Лампсак. За това не може да има и съмнение.

Един патриарх и един владетел не биха се занимавали с глупости или уж непроверени слухове. Писмото отразява безпокойството на ромейската върхушка и това безпокойство няма как да възникне от нищото.

Относно самото преминаване - спрете с тъпотиите! Не е имало никакво преминаване на коне! Такова преминаване, на практика, не е възможно. Българските воини са преминали с кораби.

В източника даден по-горе от Торньо черно на бяло пише, че през 917 г., при бягството им в Пелопонес, Симеон преследва ромейските войски и по море с флот. (Написано е с лодки, от което трябва да заключим, че и ромейският флот се е състоял от лодки; въобще всички са плували в лодки, включително императора на ромеите и Симеон; те са имали по една позлатена лодка-еднодръвка с биволски мех, боядисан в червен цвят).

Ясно е, че преминаването е било с кораби и че прехваленият ромейски флот, всъщност е бил с доста ограничени възможности да противодейства. До този момент Лампсак е смятан от ромеите за сравнително сигурен и това нахлуване е породило основателни опасения.

  • Модератор История
Публикувано
Един патриарх и един владетел не биха се занимавали с глупости или уж непроверени слухове.
- защо, те не са ли хора?

Не е имало никакво преминаване на коне! Такова преминаване, на практика, не е възможно.
- не е вярно, има зафиксирани исторически примери.

Българските воини са преминали с кораби.
- откъде накъде?
  • Потребители
Публикувано

- не е вярно, има зафиксирани исторически примери.

Има зафиксирани исторически примери, че някога хора на салове са доплували от Папуа-Нова Гвинея до Еквадор в Южна Америка, но ако някой твърди, че е нещо обичайно войски на салове да правят десант от Папуа-Нова Гвинея в Еквадор, би следвало да се обърне за специализирана медицинска помощ.

По същия начин стои въпросът и с митичното преплуване на Дарданелите на кон от войскова част. Такова нещо може да твърди човек, който никога не е виждал нито Дарданелите (в най-тясната им част), нито кон.

  • Потребител
Публикувано

Дарданелите който иска може да ги види вече е лесно , има места с 1,5 км ширина дори. Ако е вярно в google Earth. което е да речем 2 пъти повече от дунав .

Което обаче няма нищо общо с това дали Симеон е минал или не.

  • Потребител
Публикувано

По същия начин стои въпросът и с митичното преплуване на Дарданелите на кон от войскова част. Такова нещо може да твърди човек, който никога не е виждал нито Дарданелите (в най-тясната им част), нито кон.

....като Йоан Скилица. Той завалийката нито кон е виждал, нито проливите, че дори и живи печенеги не виждал..

  • Потребители
Публикувано

Лампсак май не е в Пелопонес... останалото няма и да го коментирам.

  • Глобален Модератор
Публикувано

Мдааааааа а 917 г. Симеон май е ангажиран в далеч по важна битка на едно друго море.Където българският флот никого не гони между друго.

  • Потребител
Публикувано

Няма данни Симеон да е разполагал с флот. От извора, който визира Златний става ясно, че българите преследват ромеи в района на Коринт на лодки. Тези лодки едва ли нашите деди са си ги носили от Преслав до Пелопонес, освен ако не са първите надуваеми плавателни съдове в историята. Елементарната логика подсказва, че подобна морска операция е възможна с лодки отнети от местното население.

Преминаването на Дарданелите на коне е напълно възможно и не разбирам какво се дивят някои на това?! Естествено с плуване, а с лазене по дъното.

Евентуалното българско проникване в Мала Азия е възможно и с кораби, но не наши, а с пленени византийски съдове или с арабска помощ. Нищо подобно не е фиксирано в изворите, така че спора е излишен. Може ли сме, ама не сме! :)

Впрочем въпроса е за евентуалното стъпване на Симеон в Мала Азия, нали? Каква е логиката да се извършва диверсия от малък отряд в непознати и враждебни земи начело с владетеля? Той не е бил луд, а само мегаломан. :biggrin:

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
/* Revenue-Ads-Footer */ /* За дарение */
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.