Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

Като се замисля, освен отделни споменавания тук там, май няма никъде писано по този въпрос. Сещам се за това, че цар Иван Асен ІІ се връща от изгнание начело на "сбирщина руси", Яков Светослав, Иван Русина, ето сега чета, че в армията на цар Калоян под Солун имало и руснаци. Върти ми се в главата, че Тутракан е основан от руснаци, бягащи от татарите. Дайте да разчепкаме и тая тема, пък да видим какво ще изскочи.

  • Потребител
Публикува

Като се замисля освен отделни споменавания тук там май няма никъде писано по този въпрос. Сещам се за това че цар Иван Асен ІІ се връща от изграние начело на "сбирщина руси", Яков Светослав, Иван Русина, ето сега чета че в армията на цар Калоян под Солун имало руснаци. Върти ми е в главата че Тутракан е основан от руснаци бягащи от татарите. Дайте да разчепкаме и тая тема, пък да видим какво ще искочи.

Това за руси в армията на Калоян кой го е писал?

Твърдението, че Тутракан е основан от руски преселници, е на П. Мутафчиев и, подобно на много негови твърдения, е напълно безпочвено.

Иначе, има данни за руси. Като изключим нашествията на Светослав, сведения за руси има например във войската на Васлилий ІІ (където те се отличили в боевете с срещу българите), множество руски наемници има във византийската армия, в т.число - и в императорската гвардия, през 1043 г. руси предприемат поход по море срещу Константинопол и съответно са разгромени, като и на отиване, и на връщане, минават покрай българското крайбрежие, а известният византийски хронист Кекавмен, който по това време бил управител на Варна, дори се бие с тях. През XII в. има данни и за поява на някакви руски емигранти в крайдунавското крайбрежие на Добруджа.

  • Потребител
Публикува

Благодаря за бързата реакция. Това за руснаци в армията на Калоян го видях в записките си ей сега. Обаче къде съм го прочел?!... Ще трябва да се поровя и е възможно да намеря. Лошото е, че напоследък съвсем съм изоставил средновековието (то се вижда че рядко пиша и в форума, де) и, честно казано, ми е много трудно да дам подробности, кое къде съм чел или какво ми е останало в главата. Тоя случай обаче е интересен (благо няма прабългари и траки) и май ще ми предизвика интереса да се поразровя.

  • Потребители
Публикува

Българо-съветската дружба - от векове за векове!

Май контактите с Рус започват в 969 със злощастната за България кампания на Святослав Игоревич.

Ако сведението на Тьодолвур и Снори, че Харалд Хардрада е "опожарител на България" е точно, значи и към 1041 вероятно българите на Делян са се сблъскали с варяги - руси, норвежци и шведи.

За руси при Калоян за първи път чувам - дай някакви подробности.

Помощта на русите (може би от Галич) за Йоан Асен (ІІ) и Александър е доста неясна, но пък често се споменава.

Май най-интересният русин, свързан с България през Средновековието е Ростислав Михайлович. Преследван мъж, авантюрист, княз ту на Новгород, ту на Чернигов, ту на Галич, ту на Киев, зет на маджарския крал, бан на Славония, тъст на Михаил Асен, български пратеник за сключването на Регинския мир, претендент за царския престол, враг на Калиман ІІ, един от противниците на Константин Асен редом с Мицо Асен, владетел на Северински Банат и може би на Белград. Дъщеря му Елисавета пък е жена на Михаил Асен и за кратко - на Калиман ІІ.

За Яков Светослав е интересно да се провери дали има някакво родство с Ростислав Михайлович. Впрочем, изглежда, че и Яков има претенции към царската власт в България. Би било любопитно да се намерят изображения на монети на Яков и на Ростислав. При всички случаи вероятно появата на двамата толкова влиятелни руси в нашата история вероятно има връзка с татарското нашествие и с междуособиците не само тук, но и в Рус.

За Иван Русина май не знаем нищо освен че е бил начело на отбраната на Пловдив.

  • Потребител
Публикува

За Иван Русина знаем че е бил май най извествия български военачалник на своето време. Знаем че участва в битките при Велбъжд и Рускастро и май (пак непомня откъде ми е останало в главата) командва българската гвардия. Освен това командва българския отряд в опита за завладяване на Константинопол. Доколкото знам (може и да греша) има обичай гладнокомандващия да командва хора от своя народ. И се чудя след като имаме толкова известен руски командир на българска служба дали той не командвал руски наемници на българска служба.

Нещо по въпроса. http://liternet.bg/publish13/p_pavlov/buntari/ruski.htm

  • Потребител
Публикува

Българо-съветската дружба - от векове за векове!

Тук ще трябва да се спомене и известният път на руските кораби през Хв. описан от Константин Багренородни, , като корабите минавали покрай българския бряг и имали няколко спирки тук.

Между другото едно време като бях ученик четох някакъв соц. сборник, който се казваше точно така или "Българо-руската бойна дружба през вековете", вече не помня, та вътре някакъв идиот на дълго и широко обясняваше как началото на българо-руската бойна дружба започвала точно с похода на Светослав. Вече не помня и идиота, а както казах бях ученик като го четох, ама помня, че нямах нерви да изчета статията. Преди време се сетих за тази статия и бях решил да я търса, ама се отказах - що да си губя времето с откровени дебилщини?

Иначе темата за руското присъствие в средновековна България е интересна. Интересно е също че през соца никой не си е направил труда да направи сериозно изследване по въпроса - все пак тогава всичко руско беше издигнато на пиедестал. Вероятно причината за това е че едно такова изследване би накърнило светлия образ на господарите. За Светослав се споменаваше мимоходом от немай къде, а често и въобже не се споменаваше, за участието на руски наемни отряди във войската на Василий ІІ в боевете срещу българите също не се споменава никъде. Ростислав Михайлович е едни много негативен образ в българската история, абе въобще по-добре да не се рови много много, че се накърнява образя на братушките

  • Потребител
Публикува

За Иван Русина знаем че е бил май най извествия български военачалник на своето време. Знаем че участва в битките при Велбъжд и Рускастро и май (пак непомня откъде ми е останало в главата) командва българската гвардия. Освен това командва българския отряд в опита за завладяване на Константинопол. Доколкото знам (може и да греша) има обичай гладнокомандващия да командва хора от своя народ. И се чудя след като имаме толкова известен руски командир на българска служба дали той не командвал руски наемници на българска служба.

Нещо по въпроса. http://liternet.bg/publish13/p_pavlov/buntari/ruski.htm

Иван Русина е известен най-вече с изключително тъпият начин, по който ромеите превзели Пловдив.

Та нашето момче било началник на българския гарнизон. По това време един малък византийски отряд дошъл и се скрил в околностите на града за да дебне когато се изкарат животните на паша да ги отвлекат. По същото време пред крепостта дошъл един български отряд, който да смени стария. Ванката решил да си устрои нещо като военен парад - новодшлият гарнизон се строил пред крепостите стени, а Иван начело на стария гарнизон тържествено излязал за да предаде управлението на крепостта. В момента в който излязъл, пловдивчани затворили врата (а това показва доколко са били българи) и отворили другата, където дебнели ромеите. Нашите хора останали леко изненадани, поседели, поседели, па си си тръгнали :tooth:

  • Потребител
Публикува

Пренавиваш пружината Качо. Както е казал поета "Аз това го знам по друг начин". Ромеите дебнат около града за добитъка. Иван обаче уморен и опасяващ се че новия гарнизон може да попадне на засада излиза от градът да ги посрещне по пътя. Обаче те се забавили и Иван взел решение хората му да спят в полето. Тоест не са били до вратата и никакъв парад не е имало. Ромеите на другия ден призори нападат добитъка и с изумление научават от пастирите че българския гарнизон е напуснал градът. Бързичко отиват до него и пловдивчани отварят вратите. Че местните ромеи са ги приели с радост и даже и не са помисли да се съпротивляват е вън от съмнение.

  • Потребител
Публикува

Идат :tooth:http://www.dnes.bg/politika/2010/08/13/fandykova-kani-bremenni-moskovchanki-da-rodiat-v-sofiia.96494

Това за началото на българо-руската бойна дружба през Х-ти век го помня. Вероятно тогава е договорено освобождаването на България от монархо-фашизма :fool:

ПП Озадачих се защо темата е в средновековие ;) ... може би трябваше да е "русите".

  • Глобален Модератор
Публикува

Е, хората имат нужда от помощ сега. :)

А тия с българо-руската дружба със Светослав са една малка илюстрация докъде се стигаше едно време.

  • Потребители
Публикува

Святослав Игоревич - ген. Каулбарс на българското Средновековие :tooth:

  • Потребител
Публикува
...Знаем че участва в битките при Рускастро...

Мога ли да помоля за повече инфо по този случай.

Къде се споменава и някакви подробности евентуално, свързани с конкретната битка?

Знае ли се кога е постъпил на българска служба, при кой цар?

  • Потребител
Публикува

Говедото Светослав си е оставил подписа (рогата) в Мурфатлар, тъй като Преславец на Дунав е всъщност Констанца, до 18 в. присъстваща в западните карти като Преславица.

Ростислав Михайлович е руски авантюрист избягал в Унгария, син на черниговския княз Михаил Всеволодович, убит от татарите. Но той е бан на Мачва и служи на Унгария - която е варг на България.

За Яков Светослав - доколкото знам произходът му е неизвестен.

Според доц.Пл.Павлов сбирщината руси са най-вероятно бродници изпаднали от киевското княжество, няма как да са от Галич, тогава под унгарски протекторат.

Тутракан е с прабългарски произход, но за Русе има версия че е основан от руски преселници.

Като цяло ролята на руснаците в Среднов.Б-я е изцяло отрицателна!

  • Потребители
Публикува

Освен Киев на Днепър е имало и Киев на Дунава, умилително наричан Киевец. Тъй че още Кий преди Светослав явно е обходил бъдещия плацдарм за освобождаване. Но по всичко личи, че още от началото не потръгнало и Кий също бил изпратен да върви на изток, подобно на последвалите го радетели за задунайска губерния. :laugh:

  • Потребител
Публикува

Отговаряйки на повелите на времето и със загриженост за сложното международно положение БКП като авангард на нашето социалистическо общество счете за нужно да разясни мощната и положителна роля която братския руски народ е играл за нас още от древни времена. Както е казал още вожда и учителя Георги Димитров "Дружбата със СССР е важна за България както въздуха и водата за всяко живо същество" ! Избрани съчинения том 5 София 1955 стр 1165.

Българо-руската бойна дружба се ражда още в 10 век по време на походите на княз Светослав против Византия преминали и през нашите земи. През 970 византийската феодална върхушка която е по съществото си фашистка (относно фашизма във Византия виж трудът на Алексей Иванов "Релации между германския фашизъм и византийския феодализъм, който по своята същност се явява средновековен вариант на фашизма" поместен в сборника "История на БКП" том 25 стр 2560-2648 София 2002). По това време на власт в България бил монархо-фашиста Цар Петър І който възпротивявайки се на историята започнал война с братските руски войски. Тя завършила с поражение на българо-фашистите и до смъртта на цар Петър. На власт в България дошли далеч по прогресивни ръководители които сключили венен съюз с непобедимата руска армия и нейния ръководител княз Светослав. Като се вземе предвид че движението за съюз с русите произхождало от недрата на народа можем да кажем че това бил съюз между два братски народа които заедно се борели против кафявата чума - византийския фашизъм.

Е те в тоя дух мога да продължа. Яков Светослав ще го обявя за законен български цар който цял живот се борел за благоденствието на България и подло убит от царица Мария, която била фашистка. После обяснявам надълго че Ростислав Михайлович бил аристократ и като такъв не се грижел за своя народ, ще го нарека колабрационист и ще го сравня с руския царизъм и белите.

Накрая ще има ода за Иван Русина и българо-руската бойна дружба.

Щом има желание и Партията е повелила ще се напишат всякакви глупости. Мислите си че това е прекалено? Помня книгата "БЪЛГАРСКИЯ НАРОД И АТЕИЗМА" където се обясняваше че цар Иван Асен ІІ бил атеист защото по негово време имало много еретици които не закачал, а те пък били предвестниците на днешните комунсти. Ех мамка му, още ме е яд що не сканирах тогава тая книга.

  • Потребители
Публикува (edited)

Бойната дружба може да е от времето на Светослав, но търговската както се вижда е още от основателя на Киев. Което показва, че др. Т. Живков наблагайки на внос на руски суровини и износ на скапани зеленчуци и консерви за Матушката е един продължител на изконни древни традиции. :tooth:

Иначе имаше един руски учебник по всеобща история, на който е бил направен специален превод на български в полза на ограмотяването на бълг. студенство с марксистко-ленинска история :book: , в който освен че пишеше, че "девичият разбой" бил форма на класова борба практикувана в България :doh: , но и просперитета на нашата страна при Борис І, Симеон І и Петър І се обясняваше с това, че държавата се намирала на търговския път между Киев и Цариград. :w00t: Ама то, тъй де - я Швейцария - докато руснаците по времето на похода срещу Наполеон не минали покрай нея си тънела в беднотия и сиромашия. :117:

Редактирано от Galahad
  • 4 месеца по късно...
  • Потребител
Публикува

Бойната дружба може да е от времето на Светослав, но търговската както се вижда е още от основателя на Киев...

Според една статия на Ю.Сухарев, бойната дружба датира от 944 г. и за първопроходец се посочва княз Игор:

... В 944 г. печенеги упоминаются как союзники в походе Игоря на Константинополь. Наняв печенежскую конницу (своя была малочисленна) Игорь, по условиям соглашения, взял у кочевников заложников, как гарантию соблюдения ими условий. Помирившись с греками, Игорь, по видимому, выполняя тайные условия договора, повелел печенегам разорить Болгарию, что отвечало как интересам Византии, так и кочевников, уже получивших свою часть греческой дани. Позже, византийские источники упоминают печенегов, наряду с венграми, как союзников Святослава в его балканском походе. В неудачной битве под Аркадиополем они, по словам византийского хрониста, были опрокинуты первыми...
  • Потребител
Публикува (edited)

За руси при Калоян за първи път чувам - дай някакви подробности.

Чудесата на Св. Димитър Солунски, за обсадата на Солун през 1207:

"С неудържим устрем той се отправил и срещу Солун, като водел войнство, по-многочислено от морския пясък: българи, кумани, татари, хазари, гърци, алани, руси — потомци от всички родове, които е откърмила северната страна, подобно на многоглава хидра, както би казал някой, или стоглав тифон, сторък исполин или някакви други свирепи зверове. Там имало стрелци, копиеносци, шлемоносци, щитоносци, прашкари и всички други видове войници."

Докато правех проучването за мода Europe 1200, попаднах и на мнения, че тавроскити, като част от българската войска, са участавили и по времето на Асен и Петър, както и през 1201 при завладяването на Констанца. Но източник не мога да дам, спомням си само, че това го четох в "Бунтари и авантюристи в средновековна България" на Пламен Павлов, по-конкретно в тази глава.

Редактирано от Nike
  • Потребители
Публикува

Супер, мерси!

Абе някои христоматийни неща трябва да ги препрочитам, явно е.

  • Потребители
Публикува

Темата спокойно може да бъде затворена. Тя е пример как по сериозна тема се пишат несериозни глупости.

Изследвания за ролята на руснаци, византийци, сърби, маджари, франки, арменци, грузинци и др. у нас несъмнено биха били от полза за българската историческа наука и нейните почитатели.

От подобни глупости, обаче, като писаниците в тази тема, никой няма полза.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!