Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Публикува

Всъщност на българите (дунавските) не им се е налагало да се пресилват да правят изобретения и научни открития през Средновековието. Византия е до тях и от нея спокойно могат да взаимстват, копират или направо крадат ноу хау. Отделно че не заварват на Балканите "половецкая степ", имало е оцеляло население с някакви стопански и технически традиции.

А по времето, когато започват големите технологични открития в Западна Европа, тоест от ХІІІ век нататък, България си има други грижи - татарска зависимост, войни с Византия, турско нашествие. От 1400 г. нататък на никого в България не му е било вече до това да прави открития.

П.П. Глишев, стига спами с тези ракийки и кьопулта. Ще ти дърпам ушите, ако и да си глупален модератор вече. lac.gif

  • Потребители
Публикува

Ми как да не спамя като изобретения - йок. Опитвам се да мисля във всички възможни посоки, а то... все до хапване и пийване стигам.

  • Потребител
Публикува

Кирилицата не. поради две причини. първо, не е българско, а византийско изобретение. Идеята не принадлежи на българите, а на империята. Второ, самият акт на измисляне на азбука нищо не означава. Всеки може да си измисли букви, и аз мога дори. Много по-важни са събитията около признаването на кирилицата, премахването на триезичната догма и нейното по-нататъшно развитие чрез литературна дейност и книжнина. И именно тук, в последното, имаме огромен принос, да не кажа уникален. Само че това вече не е изобретение, а процес.

Здрасти!

Не съм специалист в темата но, не ми се вижда логично горе писаното. Обичайно империите в-у покровените или вазалните, или свободни държави се стараят да избият местната култура, вяра, писменност. За да я заменят със своята ако е възможно. Ако не може дават голяма помощт на местните вождове, царе да се асимилират. Хич не е рядко чедата на чуждите блогородници да се ограмотяват в най-добрите школи на империята. Така се разпространи римската култура, писменност на запад. Но на изток?

Може би гръцката азбука е била дефицитна с знаци за да може с помоща на ударения, една две точици, чертички итн. да си яползват чуждите езици или.....

Макар, че има доста силно желание на гръцкото монашество и държавно ръководсво да се наложи поне на балкана...

Все едно дали гръг или българин, монарх или не, но някой е измислил и някой е спонсорирал това велико дело за създаване и внедряване на две азбуки пред носът на тогаващата най-голяма и могъща сила в европа за българите и православните славянските народи!

Така, че не ми се вижда логично, византийското КГБ да е създало и внедрило на сила соето изобритение с-у Византия....

:read: :read: :read:

  • Потребител
Публикува

Всъщност на българите (дунавските) не им се е налагало да се пресилват да правят изобретения и научни открития през Средновековието. Византия е до тях и от нея спокойно могат да взаимстват, копират или направо крадат ноу хау.

Това звучи от ясно по-ясно, само че като се потърсят конкретните случаи, в които българите копират от византийците, се удря на камък. Континуитетът на това място и по това време е пълна мъгла. Във всеки случай ортодоксалните "кочевнико"-фили не успяха да натаманят нещата Плиска да излезе копие на византийска крепост, строена вероятно от византийците.

Много малко са доказаните общи неща с византийската култура като цяло и със синхронната конкретно през първите векове на ПБД. Доколкото въобще е имало такава, защото тогава май освен да кърпят по спешност крепости с друго не са се занимавали.

Може да се открият подобни случаи в много други области.

Която копира малоазийската.

Може ли подробности - коя е малоазийската, която не е византийска? Сирийска?

  • Потребители
Публикува

Е, Сирия не е част от Мала Азия. Да видим какво ще рече Алва.

Абе, римляните нямат ли също нещо като рисувана керамика?

Иначе засега кирилицата изглежда все пак най-защитима.

  • Потребител
Публикува

Ами защото българите не са имали традиции в иконописта, та са копирали разпространените дотогава стилове, както в случая с преславската керамика - център на този стил е кападокия. Дори е много вероятно първите иконописци да са били византийци, пристигнали в Преслав.

  • Потребител
Публикува

За никоя от двете азбуки няма спор дали е българско изобретение.

Глаголицата не е българска, но е съмнително дали е идея на византийското контраразузнаване.

Кирилицата е българска. Точно кой я е измислил, има сведущи, които могат да кажат.

Не знам. Струва ми се малко пресилено да наречем кирилицата българско изобретение/откритие. Голямата тежест при съставянето на нашата азбука и особено точното отразяване на звуковия състав на езика се пада на глаголицата на Солунските братя. Не знам какво изобретателно има в това просто да подмениш едни букви с гръцките им еквиваленти, като за звуковете, които липсват да оставиш видоизменени глаголически такива?

П.П. Абе, сигурни ли сте, че няма данни за използването на тройния чушкопек още през Средните векове? Я археолозите и историците да се разтърсят! Разбира се, говорим за троен чушкопек на дърва. Знам, че някои българофоби ще възразят, че чушките са южноамерикански и тогава не сме ги познавали, но това не е вярно! Чушките, както и доматите са изконни български зеленчуци още от тракийско време. Тъй де, предвид на факта, че тройният чушкопек промени историята на света и е категорично най-епохалното българско откритие, не ми се вярва, просто ей тъй през Новото време да сме започнали да го произвеждаме. Няма начин да не е някоя древна българска технология!

  • Потребител
Публикува

ааа, не бъди толкова сигурен за ракията:

http://samoistina.com/2/rakia.htm

:bigwink:

Много ме съмнява, че през IX век сме пили ракия. Технологията на дестилация на "твърдите алкохоли" (над 50 градуса, а се сваля изкуствено до 40-те за ракията) е открита едва след XVII век. До тогава най-силните напитки са били около 20 градуса. А ракия с 20 градуса... ще е като торта с моркови. :tooth:

Моля, моля, има си сведение от ХІV в., че нашите софиянци къркат ракия още в ХІV в. :) Турско, всъщност доклад от Лала Шахин. Кой знае какъв арабизъм а ла "araq", може би в турцизирана форма "rakI" е употребен в оригинала, но в превода на ТИБИ си пише "ракия". Туйто.

А това на samoistina е написано толкова нескопосно, че и единайсетгосишното ми племенниче би се засрамило. Как може да се пуска в нета такава неграмотност, божкеее...

  • Потребител
Публикува

Глаголицата като графична система си е византийско изобретение. Тук приноса е на Кирил и Методий. Ако внимателно сте я разглеждали и сравнявали с кирилицата, разликата е доста голяма и то не само в броя на буквите, но и в графичния дизайн на самите букви. В глаголицата има символи, наподобяващи руни или дори йероглифи, докато кирилицата е с много изчистен дизайн и буквално пресъздава повечето гръцки букви (без специфичните знаци за славянските звукове).

Кирилицата може да не е изобретена от българи, но е изобретена в България по поръчение на българските власти тогава. Затова спокойно можем да кажем, че тя е българска азбука, което хич не радва руснаците, които обичат да замазват нещата и в най-добрият случай твърдят, че била "славянска". А понякога и безсрамно твърдят, че те ни били дали тази азбука.

  • Потребители
Публикува

Средновековието е период повече на губене на открития, отколкото на правене на открития. В замяна на това обаче пък точно в този период благинките на откритията, които в античността са ползвани от малцина се глобализират - стремето идва от изтока, също коприната, книгопечатането, барута, спагетите (благодарение на реформата в отбраната и образованието в днешна България, тази придобивка сега е най-значима в сравнение с предходните). Гутемберг само усъвършенства книгопечатането, а за барута е било развито военното му приложение. Пак тогава идват сведенията на Марко Поло за използването на въглищата, без които после нямаше да ги има парната машина, влаковете и ТЕЦ-овете. За кирилицата - може би по-скоро трябва да се вземе под внимание, че благодарение на нея една голяма част от Европа е започнала да пише през Средновековието. До тогава за онова дето е на север и изток от германците и даките има най-вече оскъдни полуфантастични описания на автори от останалата част на Европата. Като регулярни исторически сведения Европа стига до Урал едва през Средновековието.

Иначе киселото млекце си е наше. Даже имаше една анимационна рекламка как хановете открили йогурта. :tooth:

  • Потребители
Публикува

А така, пак до храната опираме :) Кисело мляко, гордост наша.

  • Потребител
Публикува

Само дето в Кападокия по онова време тази технология е непозната. И като са били византийци майсторите, защо са сигнирали плочките с български букви? :whistling:

Киселото мляко, уви, е познато далеч преди средните векове. :lightbulb:

Lactobacillus bulgaricus

http://bg.wikipedia.org/wiki/Lactobacillus_bulgaricus

:punk: :punk: :punk:

  • Глобален Модератор
Публикува

Това прочуто кисело мляко има ли установен (етнически) произход в края на краищата? Правят ли кисело мляко в Средна Азия или Алтай, че да се смята, че било донесено от прабългарите? В Армения също имат кисело мляко, много гъсто и за разлика от повечето наши кисели млека, които се правят от вода и арменско сухо мляко (заради високото му ниво на масленост), то е правено наистина от мляко. Понеже България и Армения на приблизително на еднаква географска ширина, прочутия бацилус булгарикус май ще се окаже щам, характерен за балканския регион, сиреч прочутото българско кисело мляко са си го квасили още траките (тук Зелас ми дължи 2-3 големи чаши кумис за това почти автохтонско изявление)....

  • Потребител
Публикува

Това прочуто кисело мляко има ли установен (етнически) произход в края на краищата? Правят ли кисело мляко в Средна Азия или Алтай, че да се смята, че било донесено от прабългарите? В Армения също имат кисело мляко, много гъсто и за разлика от повечето наши кисели млека, които се правят от вода и арменско сухо мляко (заради високото му ниво на масленост), то е правено наистина от мляко. Понеже България и Армения на приблизително на еднаква географска ширина, прочутия бацилус булгарикус май ще се окаже щам, характерен за балканския регион, сиреч прочутото българско кисело мляко са си го квасили още траките (тук Зелас ми дължи 2-3 големи чаши кумис за това почти автохтонско изявление)....

Здрасти!

Имат те имат и другите. Но за разлика от киселото техните, кефири, йогхурти, тейфоли, сметани им правят разтройство, подуват се, пръцкат,

уригват се на кисело (и трябва да гълтат бифидус есенсис или магнезий) па да не говорим за алергиите на лактос.

А който има късмет да си хапва банички с кисело мляко тези проблеми не ги знае....

:whistling: :whistling: :whistling:

  • Глобален Модератор
Публикува

Киселото мляко е познато на Балканите още в античността, така че няма как да е донесено от прабългарите. :post-20645-1121105496:

Ей на, и бай Спандю имаше това предвид. Впрочем, Тироглифе, можеш ли да дадеш и някое сведени в тази посока, защото наистина ще е интересно.

  • Потребител
Публикува

Колеги, стига сме пренебрегвали чушкопека!

Дори и да не сме имали чушки, сме пекли нещо друго, краставици например! Но технологията, тая съвършена форма - си е изцяло наша! Най-вероятно от дълбока древност... :tooth:

  • Глобален Модератор
Публикува

Вергилий, "Георгики":

"... както постъпва бисалтът и дивото племе гелони -

в набег или към Родопа, или към пустините гетски

кисело мляко те пият и с конска кръв те го примесват."

:post-70473-1124971712:

Благодарско. :)

  • Глобален Модератор
Публикува

Колеги, стига сме пренебрегвали чушкопека!

Дори и да не сме имали чушки, сме пекли нещо друго, краставици например! Но технологията, тая съвършена форма - си е изцяло наша! Най-вероятно от дълбока древност... :tooth:

Амин! Без това нещо няма да има БГ нация :)

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!